שתף קטע נבחר

120 אלף מפגינים אמרו "לא" לתוכנית שרון

כיכר רבין בתל-אביב התמלאה אמש בכ-120 אלף בני אדם, שהפגינו נגד תוכניותיו של ראש הממשלה, אריאל שרון, לנסיגה חד-צדדית. השר אפי איתם: "אריאל שרון - דווקא עכשיו אנחנו שומעים ממך קולות של חולשה". שרון בתגובה: דברים מוכרעים בממשלה, לא בהפגנות

מפגן כוח בכיכר: כ-120 אלף מפגינים גדשו אמש (יום א') את כיכר רבין בתל-אביב בהפגנת הימין, תחת הכותרת "ישראל לא רוצה להתקפל". הנואמים הבטיחו להיאבק בתוכנית ההתנתקות של ראש הממשלה, אריאל שרון.

 

מפקד משטרת תל-אביב, ניצב יוסי סדבון, אמר ל-ynet: "הגיע הרבה מאוד קהל, מעבר למה שציפינו". במועצת יש"ע הביעו שביעות רצון מההפגנה: "הוכח שאין לשרון מנדט לתוכנית הנסיגה. ההפגנה פתחה מאבק ציבורי נחוש שיתנהל בחודשים הקרובים נגד הנסיגה ונגד עקירת יישובים".

 

השר בני אלון אמר לרבבות המפגינים: "כל העם הזה לא יתן לך, שרון, שזקנותך תבייש את בחרותך. אל תחשוב שהעם עייף ורוצה להתנתק. העם לא רוצה להתנתק, לא מהתורה, לא מהמסורת, לא מההיסטוריה ולא מהארץ שלו".

 

"איש מהקהל הזה לא יטול ממך את מעשי גבורתך, אבל כולנו - ליכוד, איחוד לאומי, מפד"ל, לא ניתן לך לקיים את תוכנית ההתנתקות של העם הזה מהארץ הזאת. נזכיר לך זיכרונות מהימים שאמרת כי יש כבר מדינה פלסטינית במזרח ירדן ובירתה עמאן".

 

שר השיכון, אפי איתם, אמר: "אריאל שרון, כשמסתמן ניצחון מערכתי עולמי במלחמה נגד הטרור נגד משטרים תומכי טרור, כאשר בעיראק נופל סדאם חוסיין, לוב מסתלקת מתוכניותיה לפתח נשק להשמדה המונית, באפגניסטן נעלם בן לאדן כאילו בלעה אותו האדמה וסוריה מבקשת כרטיס כניסה לעולם החופשי - דווקא עכשיו אנחנו שומעים ממך קולות של חולשה".

 

השר איתם הוסיף: "יש לנו קו אדום, והקו האדום הוא הדם המדמם של מאות נשים, ילדים וזקנים וזה הקו האדום שמאחוריו אנחנו עומדים ונחושים לומר לא לטרור. הטרור לא יעבור ולא ינצח אותנו". השר איתם הבהיר כי מפלגתו לא תהיה שותפה לעקירת יישובים.

 

"נחזיר אותם לטוניס, נחסל את הרשות"

 

השר עוזי לנדאו שאל: "איך הנסיגה החד צדדית תפתור את הבעיות הדמוגרפיות?". לדבריו, "אם אפשר להעתיק יישובים יהודיים כפתרון לבעיה קשה, אפשר גם להעתיק יישובים ערביים".

 

"כל תוכנית של ויתורים חד צדדיים שנעשו מול הפלסטינים הביאו ליותר טרור ויותר פיגועים", אמר לנדאו וציין שכדי להגיע להסכם, צריך להכניע את הטרור למוטט את הרשות הפלסטינית ולהביא להנהגה אחרת במקומה.

 

גם סגן שרת החינוך, צבי הנדל, קרא למוטט את הרשות הפלסטינית: "אריק שרון - תן לצה"ל לנצח. נחסל את הרשות הפלסטינית, נחזיר אותם לטוניס, ונחזק את ההתיישבות. שיחזרו הם לארצותיהם. אנחנו חזרנו לארצנו. זאת הארץ שלנו ורק שלנו".

 

ראש ישיבות בני עקיבא, הרב חיים דרוקמן, אמר: "עקירת יישובים חלילה בארץ ישראל, היא אנטי ציונית, אנטי אנושית ואנטי מוסרית. עקירת יהודים מבתיהם יוצרת קרע בעם ישראל, באנו לזעוק נגד. יש בזה גם משום פרס לטרור וכניעה לאוייבינו בנפש".

 

דרוקמן קרא לראש הממשלה "לחזור לעצמו", בהתייחסו לקטעי ארכיון שהוצגו בהפגנה, בהם התבטא שרון נגד עקירת יישובים: "עם ישראל, עם קשה עורף. איננו נכנעים. אנחנו בעזרת השם, גם היום, נתגבר למרות המצב הקשה שאנחנו נתונים בו. עם ישראל הוא נצחי, ארץ ישראל היא נצחית ותורת ישראל היא נצחית והקשר ביניהם הוא נצחי".

 

"כאן נרצח ראש ממשלה"

 

בלט בנאומו הפייסני השר זבולון אורלב: "בכיכר רבין נרצח ראש הממשלה, יצחק רבין ז"ל, לכן, לא ניתן יד לפילוג העם חרף המחלוקת. בל יהין איש להרים יד על חייל או שוטר בכל מצב, ואיש בל יעיז לפגוע בצה"ל וביתר כוחות הביטחון, בכל מקום. ארץ ישראל תישמר בשלמותה ככל שעם ישראל ישמר בשלמותו".

 

ח"כ יחיאל חזן (הליכוד) פנה לראש הממשלה: "הליכוד לא עומד מאחוריך ולא יעמוד מאחוריך בעניין פינוי יישובים, שדולת יש"ע שבראשותי, חברים בה מחצית מהח"כים של הליכוד, לא תאפשר פינוי חד-צדדי שיסכן את מדינת ישראל".

  

למקום הגיע גם יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין. מתוקף תפקידו החליט שלא לנאום בעצרת. עם זאת אמר ריבלין: "לא קל לעמוד מול חברים לדרך ולמאבק, אבל יש רגע שבן אדם צריך לומר את אשר על ליבו. כאזרח הייתי בכל ההפגנות וגם היום באתי להפגין בעד ארץ ישראל".

 

ראש הממשלה התייחס להשתתפותם של שרי ממשלה בהפגנת הימין. "ישראל היא דמוקרטיה". יש ממשלה בישראל ודברים מוחלטים לא על-ידי מפגינים, אלא על -ידי הממשלה".

  

שרון, שדיבר בפגישה עם כתבים זרים, הוסיף: "הממשלה אימצה את מפת הדרכים. השרים שותפים בהחלטת הממשלה הזאת. זה לא קל, אבל אני מאמין שכדי להשיג שלום ישראל לא תוכל להחזיק בכל היישובים היהודים".

  

"עקירת יישובים - ניצחון לטרור"

 

מארגני ההפגנה מסרו ל-ynet שעלות הארגון נאמדת במספר מיליוני שקלים. לטענת גורמים במועצת יש"ע, כל הכספים הגיעו מתרומות. 

 

המפגינים הניפו כרזות ודגלים, שבהם נכתב בין השאר: "עקירת יישובים - ניצחון לטרור". עוד קודם להפגנה, הגיעו להסכמה אנשי מועצת יש"ע עם אנשי הימין הקיצוני נגד הנפת כרזות קיצוניות.

 

עם זאת, אנשי הימין הקיצוני חילקו מינשרים תחת הכותרת "עת לעשות תוכנית להכשלת הגירוש". במינשרים קראו אנשי הימין לבנות תוכנית מעשית ליום פקודה.

 

בין היתר נכתב במינשרים "התוכניות לגירוש יהודים קורמות עור וגידים, פקודות המבצע ערוכות ליום פקודה. למתכנני הפינויים קיים תסריט על פיו הם פועלים. דפוס הפעולה של מתנגדי הגירוש נלמד ומפעם לפעם, והמגרשים משכללים את שיטות הפעולה. חייבים לשבש להם את תוכניות הגירוש. חייבים להפתיע!. היום ברור - התנגדות פאסיבית היא מתכון לכישלון".

 

במצפה יצהר, המאחז בצפון השומרון, בחר נוער הגבעות שלא להגיע להפגנה, בין השאר מחשש שבמערכת הביטחון ינצלו את העובדה ויפנו את המאחז, לאחר שבג"ץ הכשיר את הפינוי.

 

דביר בן התשע: לא צריך לפנות יישובים

 

בהפגנה הופיעו הזמרים שימי תבורי ואריאל זילבר. זילבר אמר ל-ynet: "רציתי להשתתף בהפגנה, ואם לא הייתי שר הערב, הייתי מפגין. אני חושב שכל אחד שחשובה לו המדינה היהודית והציונות, צריך להיות פה. אנחנו מתחילים להתקפל לפני שקיבלנו משהו".

 

"אפשר להתפשר תמורת משהו, אבל עד היום כל העולם הוכיח שאנחנו מוותרים והוויכוח הוא בינינו, ולעולם לא איכפת. צריך לומר לשרון שאיכפת לנו". לדעת זילבר, ההפגנה תשפיע: "צריך לחזק את שרון שהוא מיסודו ציוני".

 

אורה סביצקי מתל-אביב שהגיעה להפגין אמרה ל-ynet: "הגעתי להפגנה כי אני חושבת שזה הפתרון הטוב ביותר. מדובר במאבק של הזדהות, ואנחנו מקווים שההפגנה הזאת תזיז משהו בממשלה".

 

חברתה, אוריאט הראט מתל-אביב, הוסיפה: "אנחנו אמנם גרות בתל-אביב, אבל הם, המתנחלים שגרים ביש"ע, הם נמצאים בחזית. הם הגבול שלנו. אין לנו את האומץ לגור שם. הם חומת המגן ואנחנו נמצאים איתם".

 

תמיר, שהגיע עם בני משפחתו מירושלים, אמר: "באנו להגיד לשרון שזו לא הדרך. הדרך והפתרון היא לחזק את ארץ ישראל, לחזק את ההתיישבות ולא לתת יד לטרור ואנחנו מקווים שההפגנה תשנה משהו והדבר יתאפשר אם השלטונות יקשיבו לאנשים שבחרו בהם, אז יוכל משהו להשתנות. אם הם יתעלמו זה לא יעזור".

 

בנו של תמיר, דביר בן התשע, אמר: "באנו לפה כי מדובר על הבית שלנו, וגם כי אנחנו חושבים שלא צריך לפנות את היישובים והארץ שלנו". אמו, גלי: "בכך שאנחנו יוצאים להפגנה זה אומר שהערכים שלנו לא ישתנו. ארץ ישראל היתה שלנו ותישאר שלנו לתמיד".


פורסם לראשונה 11/01/2004 18:19

 

בהכנת הידיעה השתתפה דיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
הפגנת הימין בכיכר רבין. מפגן כוח
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
רבבות אמרו "לא" לתוכנית ההתנתקות
צילום: איי אף פי
לא לתוכנית ההתנתקות. השר בני אלון
צילום: חן מיקא
קולות של חולשה. השר איתם
צילום: חן מיקא
מומלצים