שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מחקר חדש: ניתוח קיסרי מקשה על כניסה להריון נוסף

  חוקרים מסקוטלנד מצאו כי כחמישית מהנשים אשר עברו ניתוח קיסרי התקשו להרות בשנית. החוקרים: מומלץ להימנע ככל האפשר מניתוח קיסרי ולבחור בלידה טבעית

  האם אופנת הניתוחים הקיסריים בסכנה? מחקר חדש שנערך ע"י חוקרים מסקוטלנד מצא כי כחמישית מהנשים שעברו ניתוח קיסרי התקשו להרות בשנית. המחקר פורסם בכתב העת British Medical Journal ותמך בממצאים דומים ממחקרים קודמים.

   

  מספר הנשים היולדות בניתוחים קיסריים נמצא בעליה בעולם, כמו גם בישראל. לדברי מומחים, נשים רבות בוחרות באופציית הניתוח הקיסרי, כדי להימנע
  מהכאבים, הלחיצות ותהליך הלידה הטבעי המתיש. ארגון הבריאות העולמי המליץ בעבר על לא יותר מ-10 אחוז ניתוחים קיסריים מכלל הלידות, אלא שהמספרים האמיתיים גבוהים בהרבה.

   

  במחקר הנוכחי, בדקו החוקרים מאוניברסיטת דאנדי שבסקוטלנד 283 נשים אשר ילדו בשנת 1999. מחציתן ילדו שוב כעבור שלוש שנים. מהמחקר עולה כי 19 אחוז מאלו אשר ילדו בניתוחים קיסריים, דיווחו על קשיים בכניסה להריון בשנית, בהשוואה ל-5 אחוז בלבד מקרב נשים אשר עברו לידות טבעיות ודיווחו על קושי להרות.

   

  בתוך כך, שאלו החוקרים 91 נשים האם תכננו להרות שוב. 42 מהן טענו כי לא יוכלו לעבור את חוויות הלידה בשנית, שהייתה מתישה לטעמן.

   

  "מאחר ומדובר בניתוח בטני, עלולים להתרחש סיבוכים ותופעות לוואי כתוצאה מניתוח קיסרי", אומר ל-ynet פרופ' בני פיש, מנהל היחידה לפוריות והפריה חוץ גופית במרכז הרפואי רבין.

   

  לדברי פיש, כחלק מסיבוכי הניתוח הקיסרי, עלולות להיווצר דלקות ברחם, בחצוצרות ובאיברי הרבייה היוצרות הידבקויות אשר פוגמות בפוריות וביכולת להרות. "אנו מכנים זאת בעיה מכאנית" מסביר פיש.

   

  עם זאת, אין המדובר בתופעה נפוצה, טוען פיש. "כל ניתוח עלול לגרום לדלקות ולפגיעה בפוריות", הוא מסביר, "וגם ההריון והלידה עצמה עלולים להשפיע במישור הזה. לא הייתי נכנס ללחץ מהממצאים, אך אנו בפירוש מזכירים לכל אישה בהריון את הסיכונים מניתוח קיסרי, ופגיעה בפוריות הוא אחד מהם".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חמישית מהנשים שעברו ניתוח קיסרי התקשו להרות בשנית
  צילום: עמית שאבי
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים