שתף קטע נבחר

פרופ' אסא כשר נגד הסרבנים

סטודנטים מאונ' בן גוריון נקלעו למפגש סוער בין מחבר הקוד האתי של צה"ל לטייס יונתן, מיוזמי מכתב הסרבנים. יונתן האשים: "נתת הכשר מזעזע לפשעי מלחמה" ופרופ' כשר תקף: "מדובר באי ציות אזרחי; הצטרפתם לתעמולה הפלסטינית"

עימות חריף פרץ אתמול (יום א') בין מחבר הקוד האתי של צה"ל, פרופ' אסא כשר, לאחד מחותמי מכתב הטייסים במפגש עם סטודנטים. במסגרת העימות האשים הטייס את פרופ' כשר: "נתת הכשר לביצוע פשעי מלחמה". כשר האשים את הטייס: "הצטרפת לעושי התעמולה הפלסטינית".

 

פרופ' אסא כשר, ממחברי הקוד האתי של צה"ל, ויונתן, מיוזמי מכתב הטייסים הסרבנים, נפגשו היום למפגש סוער שכמעט וגלש אף לפסים של אלימות בין השניים, במהלך פגישתם עם סטודנטים מאוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע.

 

כל אחד מהצדדים הציג את עמדותיו, אך לפרופ' כשר, שהדברים שאמר הטייס-הסרבן לא נעמו לאוזניו, התפרץ לא פעם לדבריו, תוך כדי שימוש בתנועות ידיים. "זאת לא האווירה האקדמית המכובדת שחשבתי שאקח בה חלק היום", אמרה אחת הסטודנטיות.

 

פרופ' כשר יצא נגד מכתבי הסרבנות, ואמר כי הם פסולים, ומאז רצח רבין לא היתה בארץ אווירה ציבורית כזו, של פעולות שהן מבחינת עבירה על החוק. "מדובר בעבירה על החוק בכדי לבצע מעשה כזה כמו כתיבת המכתב. מדובר באי ציות אזרחי. במשטר דמוקרטי יש עליונות לציות לחוק", קבע פרופ' כשר.

 

מנגד פנה הטייס החותם, יונתן, אל כשר בכינוי: "פילוסוף הכיבוש", וציין כי אל החותמים הראשונים הצטרפו עד כה עוד כעשרים חותמים חדשים.

 

"חיכינו שדווקא אדם כמוך שכתב את הקוד האתי של צה"ל, יקום, יעצור את הסחף וימחה נגד כל מה שקורה בשטחים. חדרת לשורות הצבא לייפוי המציאות המכוערת, ואנחנו העדות לכך שנכשלת. נתת הכשר מזעזע לביצוע פשעי מלחמה. חלקך היה גדול בהידרדרות צה"ל לצבא דיכוי, השפלה וחיסולים. אני מאשים אותך במתן היתרים לביצוע דברים שלא יעשו", אמר יונתן.

 

פרופ' כשר לא נשאר חייב ואמר: "אני בעד חיסולים ממוקדים כי יש לכך הסבר מוסרי טוב מאוד. מבחינתי מותר להפציץ בשטח אורבני, צפוף ככל שיהיה, כשנמצא שם בן אדם שמתכנן פעולות טרור, על אף האפשרות שיהרגו סביבו אנשים לא קשורים. אתה הצטרפת למערך התעמולה הפלסטינית".

 

סרן יונתן אמר לסטודנטים: "צריך להיזהר שאנחנו לא נהפוך להיות טרוריסטים שרוצחים ילדים בשנתם. איבדנו את האמון במערכת ששולחת אותנו לבצע משימות שערורייתיות ומעוררות מחלוקת. אנחנו מסרבים להאמין לראש הממשלה, לשר הבטחון, ולמפקדינו.

 

"בשיחת ההדחה שערך מפקד חיל האוויר דן חלוץ, הוא אמר לי שאפילו פרופ' אסא כשר אומר שכל הפעולות הקשות שביצענו הם בסדר. אני כאן מטעם עצמי, ופרופ' כשר מקבל כסף מהצבא".

 

כשר הגיב בכעס, ואמר: "אני שמח שמפקד חיל האוויר הדיח אותך. אני וילדיי לא יכולים לישון בשקט כשאנחנו יודעים שאתה הוא זה ששומר עלינו".

 

הוא אישר כי הוא משמש כיועץ אקדמי למכללה לביטחון לאומי וסיכם: "דעותי הפוליטיות נגזרות מדעותי המוסריות". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ליה כוכבי, דובר צה"ל
הטייס: "נתת הכשר לביצוע פשעים"
צילום: ליה כוכבי, דובר צה"ל
צילום: זום 77
פרופ' אסא כשר. "עליונות לציות לחוק"
צילום: זום 77
מומלצים