שתף קטע נבחר

השרה לבני תעמוד בראש ועדה לביטול "חוק טל"

ל-ynet נודע: לאחר כשנה של חיפושים, נבחרה השרה ציפי לבני לתפקיד בהסכמת חברי סיעת שינוי לאחר שקיבלה את אישור ראש הממשלה. הוועדה תנסח חוק שיחליף את "חוק טל", במגמה לעודד את הרחבת השירות בצה"ל והשתלבות בחורי ישיבות בשוק העבודה

פרסום ראשון: שרת העליה והקליטה, ציפי לבני, (ליכוד) נבחרה לעמוד בראש הוועדה שאמורה להביא לביטול חוק טל. כך נודע הערב (יום ב') ל-ynet.

 

השרה לבני נבחרה בעקבות המלצת סיעת "שינוי", וקיבלה את אישור ראש הממשלה, אריאל שרון. סיעת שינוי מינתה את מרכז נושאי דת ומדינה בסיעה, ח"כ רוני בריזון, כחבר בוועדה, וכעת ממתינים לסיעות המפד"ל והאיחוד הלאומי, שאמורות לקבוע מי יהיו הנציגים מטעמן, וכן שייתנו את אישורן למינויה של השרה לבני לתפקיד יו"ר הוועדה.

 

על פי חוק טל, יזכו בחורי ישיבות מדי שנה לדחיית שירות, עד גיל 22. בשלב זה יוכלו לצאת לשנת הכרעה, בה יוכלו לעבוד או ללמוד מחוץ לישיבה, בלא שיחויבו בגיוס. לאחר שנת ההכרעה יעמדו בפני כל בחור ישיבה שלוש אפשרויות: לחזור לישיבה, או אם ירצו - להצטרף למעגל העבודה ולשרת שירות צבאי בהתאם למצבם המשפחתי (חרדי נשוי עם שני ילדים ישרת 120 יום) או לבצע שירות לאומי של שנה וחצי. המשמעות היא שתלמידי ישיבות שיתמידו בלימודיהם, ולא ירצו להתגייס לצבא - פטורים מגיוס לפי חוק.  

 

בהסכם הקואליציוני שעליו חתמו סיעות הקואליציה לפני כשנה, נכתב: "תוך שנה יבוטל חוק טל על ידי החלפתו בחוק אחר. לצורך גיבוש החוק, תוקם ועדה שתיבחר בהסכמת הצדדים, ומסקנותיה תתקבלנה בהסכמתם". ההסכם הקואליציוני קובע עוד, כי מטרת ביטול החוק תהיה "לעודד הרחבת שירות בצה"ל ומעבר לעבודה", של בחורי ישיבות.

 

בשנה האחרונה פנו בשינוי לכל השופטים העליונים בדימוס, בבקשה שיעמדו בראש הוועדה, אולם כולם השיבו בשלילה, בשל הרגישות הרבה של הוועדה והנושאים המורכבים בהם היא תצטרך לעסוק.

 

שמה של השרה לבני הועלה רק לאחרונה על ידי ח"כ בריזון, בשל מה שכינו היום בשינוי "רצינותה והתנגדותה לחוק טל". בכירים בשינוי אמרו ל-ynet כי "יש לנו הערכה גדולה לשרה לבני, למרות הבדלי ההשקפות בכמה נושאים".

 

ביטול חוק טל הוא אחד הנושאים הרגישים במערכת הפוליטית, ולכן, גורמים המקורבים לנושא אמרו ל-ynet כי "לא ברור אם המינוי של לבני יעבור כל כך בקלות, וכלל לא בטוח שהוועדה תתחיל לעבוד בקרוב".

 

השרה לבני סירבה להתייחס לנושא אך אישרה כי אכן פנו אליה בעניין. ח"כ בריזון אמר: "אנחנו מקווים שהוועדה תתחיל לעבוד כמה שיותר מהר, והרכבת הזאת תצא כבר לדרך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
השרה לבני. תעמוד בראש
צילום: גבי מנשה
ח"כ בריזון. שינוי המליצה על לבני
צילום: איי אף פי
שרון. אישר המינוי
צילום: איי אף פי
מומלצים