שתף קטע נבחר

"חופש" ברשת

אתר "חופש", בין אם תסכימו לטענותיו ובין אם לא, הוא בין הבודדים והוותיקים ברשת הישראלית המתעקש להציג אידיאולוגיה ברורה וחד משמעית ומתעדכן מדי יום

אין ספק שנושא ה"כפייה הדתית" מצוי במחלוקת ולכן ראוי להדגיש כי הסיקור מתייחס לתכנים באתר בלבד ולא לעמדה מערכתית כלשהי. המטרות המוצהרות של אתר "חופש" הן לקדם "זהות יהודית חופשית", לצמצם השפעות שליליות של דת "ולהתמודד עם כפייה שנוצרת עקב אי הפרדה בין מדינה ודת ומשפיעה על חיי כולנו". 

 

בין שלל התכנים באתר ניתן למצוא מגוון רחב של חומרים מתורגמים המשקפים אמונה באל, דת, אתאיזם ועוד שלל סוגיות מעניינות (הקטע הסאטירי "לנשק את עכוזו של יחזקאל" מומלץ במיוחד - לא מדובר ביחזקאל היהודי, אל דאגה). מומלץ בחום להכנס לפורום הפעיל, המספק מפגש נדיר, מרגש וייחודי בין דתיים לחילוניים ומעניק דיון אמיתי ורציני, לרוב, ללא התלהמויות (בדיוק כך) האופייניות לסוג הדיאלוג הזה.

 

מידע רב מהיהדות ופורום מרתק

 

גולשים הסבורים כי האתר הוא חד צדדי מדי ואינו מציג את הצד השני באובייקטיביות, יופתעו ממחלקת התכנים היהודיים הרחבה, המסבירה על לוח השנה העברי, קמחא דפסחא, הגיגים בנושא החשמונאים, חגים ומועדים ומשמעותם, והחלק המפתיע מכל: רשימה מלאה של פרשות השבוע וקישור אל הטקסט המלא. חלק מהמידע מלווה בהערות שוליים של צוות האתר, אבל גם הן כתובות בטוב טעם ומשתדלות לא לפגוע באף גולש, אלא רק להציג נקודת מבט נוספת.

 

נוסף על הנושאים פילוסופיים העוסקים בהגדרת האל ומרכיבי האמונה, האתר עוסק בהשפעת הדת על ההוויה היומיומית שלנו, שלעיתים קרובות אינה מורגשת. צוות האתר בוחר לצטט מהעיתונות או מפרסומי קופות החולים ואינו מתבסס בדרך כלל על מקורות בלתי מזוהים. העיסוק הוא בעיקר בנושא הכשרות (פגיעה עודפת בבעלי חיים, פגיעה בבריאות, פגיעה בתעסוקה- העסקת עובדים חרדים בלבד למגוון תחומים כמו יקב וכד') והעלות הכלכלית של תהליך הכשרות והדת. האתר מרחיק ומספק לכם שירות שנקרא "דפי חופש", וריאציה לדפי זהב עם עסקים שאינם כפופים לכשרות.

 

הגרפיקה של האתר היא מעט בעייתית. הרקע חביב, על אף השימוש בפורמט העתיק. הסתירה הניכרת בעיצוב היא בין הלוגואים והתמונות המקושרות בכותר והאינדקס הימני המעוצב לבין רשימת הקישורים המופיעים במרכז האתר, המונחים בפשטות כושלת ובפונטים מחרידים. הבאנרים שבתוך האתר מעוצבים להפליא אבל המסות העצומות של הטקסטים נדחסות כולן לדף ארוך אחד במקום לעשות שימוש חכם בקישורים. מומלץ לשוטט שם בסוף השבוע, כשיש קצת זמן לקרוא (אלא אם אתם שומרי שבת) (נמרוד ניר-שלום).

 

אפשר לשלוח המלצות על אתרים לכתובת computers@y-i.co.il. רצוי לשלוח מידע מפורט ככל שניתן על האתר, מועד הקמתו, תכניו ומהותו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים