שתף קטע נבחר

מקררים יסומנו בתווית שתקבע כמה חשמל הם צורכים

ועדת הכלכלה אישרה תקנות המחייבות סימון צריכת האנרגיה של מקררים ומקפיאים. המטרה: להביא לחסכון משמעותי בחשמל. הצרכן יוכל להחליט אם ברצונו לרכוש את המכשיר גם על פי נתוני צריכת האנרגיה שלו

בעוד שנה יוכלו הצרכנים לדעת כמה חשמל צורך המקרר אותו הם מתכוונים לרכוש. זאת, לאחר שוועדת הכלכלה אישרה תקנות חדשות לפיהן כל מקרר ומקפיא יסומן בתווית אנרגיה שתאפשר לדעת מה היעילות האנרגטית שלהם. נתון זה יילקח בחשבון בעת הקנייה ויסייע לצרכן בבואו לבצע רכישה.

 

מטרת התקנות, שייכנסו לתוקף בתחילת 2005,  היא לקבוע ניצול אנרגיה מינימלית למקררים ומקפיאים כדי להביא לחסכון משמעותי בחשמל. על פי הערכת משרד התשתיות, הפעלת התקנות תביא לחסכון של כ-39 מיליון קוט"ש בשנה, או 16 מיליון שקל. בעבר הגיעה הצריכה הממוצעת של מקרר בנפח 500 ליטר ל-4.4 קוט"ש ליממה. כיום נמצאים בשוק מקררים בנפח 700 ליטר שהצריכה שלהם מגיעה ל-2.8 קוט"ש ליממה והשאיפה היא להגיע לצריכה כזו בכל המקררים בישראל. על פי נתונים של משרד התשתיות, צריכת החשמל השנתית של מקררים בישראל מגיעה ל-2 מיליארד קילוואט בשעה.   

 

יעילות המקרר תסומן בתווית באמצעות חצים צבעוניים: מחץ ירוק שיסמן ניצול גבוה ביותר של אנרגיה ועד החץ אדום הפחות יעיל. כמו כן תצוין על התווית צריכת האנרגיה השנתית של המקרר וכן הצריכה היומית. בנוסף יופיע על התווית נפח תא המזון בליטרים ונפח תא ההקפאה.

 

ולדימיר נמירובסקי, סמנכ"ל תשתיות אנרגיה במשרד התשתיות, אמר כי "באמצעות התווית יוכל הצרכן לדעת כמה חשמל יצרוך המקרר שבכוונתו לרכוש, וזאת כדי למנוע מצב בו מקרר נקנה בזול, אך רכישתו אינה כדאית לאורך זמן, בשל צריכת חשמל גבוהה". עדו נמסר ממשרד התשתיות, כי בדגמים מסוימים של מקררים עשוי הצרכן להחזיר לעצמו תוך 3 שנים את תוספת המחיר שישלם בגין דגם יעל יותר.

 

ועדת הכלכלה אישרה גם תקנות לנצילות אנרגיה של מנועים חשמליים. התקנות קובעות, כי ניצול האנרגיה של מנועי החשמל ישופר  (כשני שלישים מהאנרגיה החשמלית לתעשייה נצרכת על ידי המנועים החשמליים). שר התשתיות יוסף פריצקי ציין, כי שיפור נצילות המנועים ב- 0.5% יביא לחסכון של 60 מיליון קוט"ש בשנה וימנע זיהום סביבה שווה ערך ל- 50 אלף טון CO2 בשנה. החסכון הכספי יגיע ל- 25 מיליון שקל בשנה. התקנות ייכנסו לתוקף בעוד 9 חודשים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקרר. יסומן בתווית אנרגיה
תווית. הצבע הירוק מסמן יעילות גבוהה ביותר
מומלצים