שתף קטע נבחר

הסערה הבאה: פסל האדם החושב בדרך לירושלים

העירייה מתכוונת להציב העתק של פסלו הנודע של אוגוסט רודן במרכז כלל, בניסיון להחיות את מרכז העיר. החרדים זועמים: "אדם עירום בעיר הקודש – לא יקום ולא יהיה". יגאל עמדי: "לא רואים לו כלום"

הנהלת העירייה מתכוונת להציב העתק של פסל האדם החושב, יצירתו של הפסל הצרפתי הנודע אוגוסט רודן, במרכז כלל –במסגרת ניסיונותיה להחיות את מרכז העיר.

 

25 רפליקות של הפסל קיימות כיום, חמש מהן כבר מוצגות במוזיאונים שונים באסיה ובארה"ב. עותק השישי עומד להגיע לירושלים, בתנאי שהעירייה תצליח לגייס כשני מיליון דולר: ערך היצירה נאמד במיליון וחצי דולר שאותם יש להעביר למוזיאון רודן.

 

ביטוח היצירה לשנתיים נע בין 225 אלף שקל ל-450 אלף שקל. הובלת היצירה לישראל וחזרה תעלה מאה אלף שקלים נוספים, ולזאת יש להוסיף את עלויות המיגון והאבטחה. מה שנשאר עדיין פתוח הוא גיוס הסכום, שייעשה רק באמצעות תרומות כדי לא להעמיס על הקופה הציבורית המדוללת ממילא.

 

אבל בעירייה כבר קמים קולות המתנגדים להצבת הפסל בירושלים, שכן מדובר בדמותו של אדם עירום. סגן ראש העירייה ומחזיק תיק הכספים, אלי שמחיוף (ש"ס), טוען כי "פסל כזה לא יעבור בירושלם. אדם עירום בעיר הקודש – לא יקום ולא יהיה".

 

"היהדות אוסרת הצבת פסלים בצלם האדם", אומר חבר המועצה שלמה רוזנשטיין (יהדות התורה), "מדובר בעניין ערכי ואני אתנגד בחריפות".

 

לפני ארבע שנים, כזכור, קיבלה ירושלים במתנה מעיריית פירנצה רפליקה של פסל דוד, פסלו המפורסם של מיכאלנג'לו, שאמור היה להיות מוצב במוזיאון מגדל דוד. החרדים יצאו למלחמה, ודוד גורש בבושת פנים מהעיר עוד לפני שהגיע אליה.

 

סגן ראש העירייה יגאל עמדי, מה עם תגובות החרדים?

 

"אני מאמין שבסופו של דבר הם לא יתנגדו. הרי לא רואים כלום, הפסל משדר מכובדות".

 

שכחת את פרשת פסל דוד?

 

"אין מה להשוות, דוד ממש עירום".

 

מהעירייה נמסר בתגובה: "נושא הבאתו של פסלו של רודן לירושלים מצוי בשלבי בדיקה ראשוניים בלבד".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פסל האדם החושב. ערך היצירה נאמד במיליון וחצי דולר שיגויסו באמצעות תרומות
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים