שתף קטע נבחר

שרון לשרים: קיבלנו החלטה לא קלה, אך נכונה

"מעטות הפעמים בהן ממשלה מתמודדת עם התלבטויות כה ערכיות ומוסריות", אמר שרון לשרים. אילן בירן מסר את פרטי עסקת השבויים והדגיש: "רון ארד אינו כלול בה, תמורתו נשלם מחיר נוסף". הממשלה אישרה שחרורם של שני אסירים נוספים, שלא נכללו בהצבעתה הקודמת. שחרור המחבל סמיר קונטאר יובא לאישור השרים בנפרד, רק לאחר "מידע משמעותי" על גורל הנווט השבוי

"אני מבקש להודיע כי עסקת השבויים, כפי שאושרה בממשלה, הגיעה לכלל השלמה". כך הודיע הבוקר (יום א') ראש הממשלה, אריאל שרון, בפתח ישיבת הממשלה השבועית.  

 

שלוש שנים ושלושה חודשים אחרי חטיפתם בגבול הצפון, יובאו, ככל הנראה ביום חמישי, גופותיהם של שלושת חיילי צה"ל לקבורה בישראל. יחד איתם יגיע האזרח הישראלי, אלחנן טננבוים, שנחטף בידי חיזבאללה דרך אבו-דאבי.  

 

 

הבוקר (יום א') הצביעו השרים על שחרורם של שני אסירים נוספים, שלא נכללו ברשימת המשוחררים כפי שאושרה בסבב הקודם. 14 שרים תמכו בשחרורם של המחבל הגרמני סטפן סמירק, שהופעל על-ידי חיזבאללה, ושל סלים אל-פנטארי, אזרח לבנוני שהיה בספינת ה"קארין איי". השרים פורז, ליברמן ושרנסקי הצביעו נגד, ואילו השר בני אלון נמנע. שר החוץ שלום ושר האוצר נתניהו אינם נוכחים בישיבה. השרה לבנת, שהתנגדה לעסקה בהצבעה הקודמת, הצטרפה הפעם לתומכים.   

 

אתמול עדכן מזכיר הממשלה ישראל מיימון את השרים בפרטי העסקה, בהתאם למתווה שכבר אושר, על חודו של קול. בישיבת הממשלה הבוקר מסר האלוף (במיל') אילן בירן, המופקד על העסקה מטעמו של ראש הממשלה, פרטים נוספים. בירן הודה לשרון "על הלילות הארוכים, על התמיכה, על ההזדהות, על הטלפונים לכל מנהיג בעולם שיכול לעזור, על ההחלטות האמיצות ועל המנהיגות".  

 

בדבריו אמר האלוף (במיל') בירן כי הבאת רון ארד אינה כלולה בהסכם. "מדובר רק על הבאת מידע מוצק ואמיתי על גורלו. הבאתו לישראל תדרוש משא ומתן נפרד ומחיר נוסף". בירן אמר את הדברים בתגובה לשאלת השר זבולון אורלב, שביקש לדעת האם שחרורו של קונטאר כולל את הבאתו של רון ארד לישראל, או רק מידע אודותיו.   

 

"התלבטות ערכית ומוסרית נדירה"

 

בפתח הישיבה אמר ראש הממשלה: "מדינת ישראל הוכיחה שוב כי היא פועלת על-פי הערך החשוב של השבת בניה הביתה. ההחלטה על העסקה הייתה לא קלה", הוסיף. "מעטות הפעמים בהן ממשלה מתמודדת עם התלבטויות ערכיות ומוסריות שכאלה. לדעתי, קיבלנו את ההחלטה הנכונה".

 

שרון ציין כי המשא ומתן לשחרור הבנים החל זמן קצר לאחר חטיפתם, והתנהל ברציפות. בקיץ האחרון, אמר, הושגה התקדמות משמעותית. "בשבועות האחרונים התברר לי ולשר הביטחון שנוצרו התנאים לביצוע העסקה". בסוף דבריו ביקש ראש הממשלה להודות לממשלת גרמניה, לאילן בירן, שעמד בקשר עם המתווך הגרמני, ולשאר הנוגעים בדבר.

 

ראש הממשלה הדגיש כי המחבל סמיר קונטאר "לא ישוחרר, אלא אם כן ישראל תקבל מידע מוכח וברור על רון ארד". לשאלתו של השר ישראל כץ בנושא, השיב שרון כי שחרורו של קונטאר, אם ייצא לפועל, יובא לאישור הממשלה. שרון הבטיח כי רשימת כל האסירים המשוחררים תפורסם.   

 

אתמול העבירה לשכת רה"מ מסר לשרים, "להנמיך פרופיל" בכל הקשור לעסקה. שרים שהתנגדו לביצועה אמרו ל-ynet כי "אין שום טעם להתבטא בנושא, לאחר שהעסקה כבר אושרה ומגיעה לכדי מימוש. זה לא ישנה דבר, ורק יגרום נזק למי שמתבטא".

 

ובצדו השני של הגבול: בכירי חיזבאללה אישרו אמש בכלי-התקשורת שלהם את פרטי העסקה. מזכ"ל הארגון, שייח' חסן נסראללה, יקיים היום בשעות הצהריים מסיבת עיתונאים, בה ימסור פרטים נוספים.      

 

ואלה הם פרטי העסקה

 

ביום שלישי יעביר חיזבאללה את גופות שלושת החיילים לפרנקפורט, שם תערוך משלחת ישראלית בדיקות די-אן-איי כדי לאמת את זהותם. במקביל, יבקרו שליחים גרמנים בלבנון את טננבוים, כדי לעמוד על מצבו הבריאותי.    

 

ביום חמישי אמורה העסקה לצאת לפועל: ישראל תקבל את שלושת החיילים החטופים ואת האזרח טננבוים. בתמורה, תשחרר 21 אסירים לבנונים - בהם שייח' מוסטפה דיראני ושייח' עבד אל-כרים עובייד, שהובאו לישראל כקלפי מיקוח לצורך שחרורו של הנווט השבוי רון ארד.

 

בנוסף, ישוחררו 400 אסירים פלסטינים, חמישה סורים, שלושה מרוקנים, שלושה סודאנים, אסיר לובי, המחבל הגרמני סטפן סמירק והמחבל הבריטי ג'רארד שומאן. כמו כן, תמסור ישראל את גופותיהם של 59 מחבלים לבנונים, ותעביר מפה על שדות המוקשים שהטמין צה"ל באדמות דרום-לבנון.

 

השלב השני של עסקה: תוקם ועדה משותפת לישראל, חיזבאללה וגרמניה, בניסיון לדלות פרטים על גורלם של רון ארד ושל ארבעה דיפלומטים איראנים, שנעלמו ב-1982, ושלטענת איראן, ישראל יודעת מה עלה בגורלם.

 

אם בתוך חודשיים-שלושה תקבל ישראל "הוכחות ממשיות" בעניינו של ארד, כי אז ישוחרר המחבל סמיר קונטאר, רוצח בני משפחת הרן והשוטר אליהו שחר בפיגוע בנהריה. קונטאר היה סלע המחלוקת שמנע בחודשים האחרונים את השלמת העסקה, בשל סירובה של ישראל לשחרר מחבלים "עם דם על הידיים", והתעקשותו של נסראללה להשיב את כל האסירים הלבנונים לארצם.    

 

הקשר האיראני: המתווך הגרמני בעסקה, ארנסט אורלאו, שמסר אמש פרטים אודותיה, מצא לנכון להודות לאיראן על הסיוע להשלמתה. הוא ציין כי טהרן "יודעת להיות משכנעת מאוד", כרמז עבה לכך שהצמרת האיראנית הייתה מעורבת במשא ומתן. 

 

כתב "ידיעות אחרונות", רונן ברגמן, כותב הבוקר כי ישראל העבירה במספר הזדמנויות בעבר הצעה סודית לאיראן ולחיזבאללה: העברתו של רון ארד דרך ארגון כלשהו, אמיתי או בדוי, כדי שלא להודות בפומבי כי החזיקו בו לאורך כל השנים.


פורסם לראשונה 25/01/2004 07:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
"החלטה לא קלה". שרון
צילום: איי אף פי
צילום: ארכיון
אלחנן טננבוים
צילום: ארכיון
צילום רפרודוקציה: גיל נחושתן
עומר סוואעד
צילום רפרודוקציה: גיל נחושתן
צילום רפרודוקציה חגי אהרון
עדי אביטן
צילום רפרודוקציה חגי אהרון
צילום: רפרודוקציה
בני אברהם
צילום: רפרודוקציה
סמיר קונטאר
מומלצים