שתף קטע נבחר

חילן טק: מינואר פגיעה בפנסיונרים בפרישה מוקדמת

החל מינואר 2004 עשרות אלפי פנסיונרים בפרישה מוקדמת עומדים לחוש פגיעה בת מאות שקלים לחודש בתשלומי הפנסיה המשולמים להם, בעקבות יישום חוק המדיניות הכלכלית לשנת 2004

עשרות אלפי גמלאים בפרישה מוקדמת עומדים לחוש פגיעה בת מאות שקלים בחודש בתשלומי הפנסיה המשולמים להם, בעקבות מהלך תלת-שלבי, שיבוצע בחודשים ינואר, פברואר ואפריל 2004. כך אומר היום (א') דוד שי, ראש מוקד פיתוח יישומים בחברת חילן טק לעיבודי שכר.

 

גמלאי בפרישה מוקדמת הוא מי שמקבל פנסיה בזכות עבודתו וטרם הגיע לגיל פרישה, כלומר טרם מלאו לו 60 שנה אצל אישה או 65 שנה אצל גבר. בקטגוריה זו נמצאים עשרות אלפי פורשים ממערכת הביטחון, שירות המדינה, מערכת החינוך, וכן עובדים במגזר העסקי שפרשו במסגרת תוכניות לפרישה מרצון שהוצעו להם.

 

גמלאי בפרישה מוקדמת נהנה עד כה מהקלות בתחומי המיסוי: מס הכנסה, ביטוח לאומי וביטוח בריאות. בחוק המדיניות הכלכלית לשנת 2004 נקבע קיצוץ חד בהקלות אלה:

 

  • דמי ביטוח לאומי וביטוח בריאות החלים על פנסיה המשולמת למי שטרם הגיע לגיל פרישה הושוו לאלה החלים על עובד. תחילתו של שינוי זה מחודש פברואר 2004, והוא חל גם על מי שמקבל את הפנסיה מחמת נכות או אובדן כושר עבודה.

 

  • לפנסיונר בפרישה מוקדמת ניתנת הנחה ממס הכנסה, בצורת פטור בשיעור 35% מהפנסיה (בגבולות תקרה). החל מחודש ינואר 2004 תישלל הנחה זו ממי שטרם הגיע לגיל 55 שנה לאשה וגיל 60 שנה לגבר (בקבוצת גיל זו ניתנת ההנחה, בדרך כלל, רק בתנאי שלפנסיונר אין הכנסה אחרת). החל מאפריל 2004 תישלל ההנחה מכל שאר הפנסיונרים שבפנסיה מוקדמת, כלומר תישלל ההנחה מכל מי שטרם הגיע לגיל פרישה (60 שנה לאישה, 65 שנה לגבר). לא נפגעו ההקלות הניתנות למקבלי פנסיית נכות או פנסיית שאירים.

 

בחילן טק מציינים, כי עובדים שפרשו לפנסיה מוקדמת תוך הסתמכות על הקלות המס סופגים פגיעה קשה, משום שהנטו שלהם קטן במאות שקלים. עוד מעריכים בחילן טק, כי ייפגעו משינוי זה גם מעסיקים שנהגו בשנים האחרונות להציע לעובדיהם תוכניות "פרישה מרצון" לפנסיה מוקדמת, משום שתפחת מאוד האטרקטיביות של תוכניות כאלה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בקוב. קיצוץ בפנסיונרים בפרישה מוקדמת
מומלצים