שתף קטע נבחר

462 ברשימת המשוחררים, בהם 2 אסירי עולם

משרד המשפטים גיבש את רשימת האסירים שישוחררו במסגרת עסקת השבויים עם חיזבאללה. הרשימה מופיעה באתר האינטרנט של השב"ס, כדי לאפשר הגשת עתירות. בין המשוחררים: 4 מחבלים לבנונים שדם חיילי צה"ל על ידיהם. אתמול הושלם זיהוי גופותיהם של 59 המחבלים שיועברו ללבנון. היום יעיד בביהמ"ש מוסטפה דיראני, שטוען כי נאנס על-ידי חוקריו

עסקת השבויים בין ישראל לחיזבאללה: שירות בתי-הסוהר מפרסם הלילה (יום ג') את שמות האסירים, אותם משחררת ישראל במסגרת העסקה.

 

השמות מופיעים באתר האינטרנט של השב"ס, כדי לאפשר הגשת התנגדויות ועתירות לבג"ץ. ארגון נפגעי הטרור "אלמגור" מיהר להבהיר כי יערער שחרורם של כמה מהאסירים, משום שדם על ידיהם.

 

את רשימת המשוחררים גיבש משרד המשפטים, בוועדה בהשתתפות שירות הביטחון הכללי. מבין המשוחררים: 371 פלסטינים, לרובם נשארו חודשי מאסר ספורים, ו-31 המוגדרים "ממדינות ערב", בהם ארבעה מחבלים ש"דם על ידיהם". בנוסף, פורסמו שמותיהם של 60 עצירים מנהליים.

 

בין הארבעה ש"דם על ידיהם" שני אסירים המרצים מאסר עולם בגין הריגת חיילים: עלי חסן יוסף, שהשתתף באירוע ירי בו נהרג חייל צה"ל ושניים נפצעו, וג'וואד אל-קצפי חסין, שהרג שני חיילי צה"ל ואיש צד"ל ופצע שמונה חיילים. עם זאת, אין מדובר בהפרת הקריטריונים לשחרור כפי שאושרו בממשלה, שם נזכר במפורש כי ישוחררו אסירים לבנונים שלקחו חלק בפעילויות נגד חיילי צה"ל בדרום לבנון.  

 

מהשב"ס נמסר כי האסירים ישתחררו מבתי הכלא שקמה, נפחה, אשל, הדרים, שאטה ואשמורת. הם יועברו ביום חמישי למתקן אחד שמיקומו יישאר חסוי וכאשר יינתן האות, יועברו באחריות צה"ל לשטחים. האסירים ממדינות ערב יוסעו לנתב"ג ומשם יוטסו למינכן.

 

כעת יתחילו הליכי החנינה, בהם יעסקו נשיא המדינה (למי שנשפט בבתי-משפט אזרחיים) ואלופי הפיקודים מרכז ודרום (למי שנשפט בבתי-דין צבאיים).

 

בשלב השני של העסקה עשויה ישראל לשחרר גם אסירים פלסטינים שדם על ידיהם, תמורת מידע משמעותי אודות הנווט השבוי רון ארד. מדובר בשינוי משמעותי באמות המידה שסוכמו בממשלה לשחרור האסירים, והדבר יהיה מותנה ככל הנראה באישור מחודש של השרים.     

 

שר החוץ סילבן שלום הזהיר אתמול בנושא במסיבת עיתונאים עם עמיתו האוסטרלי, לא לתלות תקוות גדולות מדי בשלב השני של העסקה, העוסק בנווט הנעדר: "אנו מקווים שהשינויים שחלו בתקופה האחרונה באיראן, יובילו אותה גם לשינוי חשיבה בעניין רון ארד. מצד שני אין לשגות באשליות רבות מידי וצריך להיות מפוכחים וריאליים כדי שלא נתאכזב בעתיד".

 

דיראני יעיד בדקה ה-90

 

בתוך כך, ברגע האחרון הוחלט כי מוסטפה דיראני, שאמור אף הוא להשתחרר במסגרת עסקת השבויים, יעיד הבוקר בבית-המשפט המחוזי בתל-אביב. זאת, במסגרת משפט בו הוא תובע את המדינה על התעללות ומעשי השפלה ואונס שחווה, לטענתו, במהלך חקירותיו בישראל.

 

המדינה התנגדה למתן עדותו של דיראני, בטענה שיוכל למסור תצהירים ולהעיד באמצעות ועידת וידאו מלבנון לאחר השלמת העסקה, אולם השופטת שרה סירוטה דחתה טענה זו. עורך-דינו של דיראני, צבי ריש, הגיש אתמול בקשה דחופה כדי לאפשר את עדות מרשו.   

 

במסגרת העסקה, תעביר ישראל גם גופות מחבלים. אתמול עמלו אנשי הרבנות הצבאית בבית העלמין בקיבוץ עמיעד בצפון, כדי להוציא את גופות 59 המחבלים שיועברו לידי החיזבאללה בגרמניה.

 

במקום נכחו אנשיו של המתווך הגרמני, ארנסט אורלאו, שבדקו שוב ושוב את רשימת השמות. לאחר כל פתיחה של קבר, התקיים תהליך מורכב של זיהוי ובדיקה - ולאחר מכן התאמה לרשימה שעליה הוסכם. העבודות התקיימו בתנאי מזג אוויר קשים. 

 

בשל רגישות הנושא, הכריז צה"ל על האזור כולו שטח צבאי סגור. ברבנות הצבאית מאמינים כי עד מחר יסתיימו העבודות והגופות תועברנה לגרמנים במועד שסוכם. 


פורסם לראשונה 26/01/2004 15:20

 

בהכנת הידיעה השתתפו שרון רופא-אופיר, ורד לוביץ', חנן גרינברג, אפרת וייס ורענן בן-צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אנשי הרבנות הצבאית בבית העלמין
צילום: איי אף פי
הוצאת הגופות
צילום: רויטרס
צילום: גלי תיבון
משפחות השבויים. ממתינים בארץ
צילום: גלי תיבון
רויטרס
יעיד בבית-המשפט. דיראני
רויטרס
רון ארד. "לא לשגות באשליות"
מומלצים