שתף קטע נבחר

הפסד משפטי לחברות הטבק נגד ממשל ארה"ב

הן ביקשו כי יבוטל סעיף-האישום לגבי סחיטה, אך השופטת דחתה את בקשתן

הממשל של ארצות-הברית זכה בניצחון ראשוני וחלקי במשפט שהוא מנהל נגד חברות הטבק.

 

השופטת גלדיס קסלר סירבה לקבל את בקשתן של חברות הטבק כי ייפסל סעיף-האישום ולפיו הן עסקו בסחיטה; הנימוק: בקשתן לא נתמכה בטיעונים משפטיים. כעת, בית-המשפט יבדוק את הראיות שהגיש הממשל לתמיכה בטענות ולפיהן החברות עסקו בסחיטה - ולא "רק" בשיווק שיקרי ובפרסומת מטעה - כאשר הציעו את סחורתן (סיגריות ומוצרי טבק אחרים) בפני הציבור האמריקני.

 

הממשל טוען נגד החברות כי במשך זמן רב הן פעלו - בכוונה תחילה ומרצונן החופשי - להטעיית הציבור האמריקני, בכך שהכחישו כי העישון גורם חמלות ובכך שהצהירו הצהרות מטעות לגבי כוחו הממכר של הניקוטין.

 

אם יימצא כי החברות אשמות, יחליט בית-המשפט לגבי התביעה של הממש כי הן ישלמו - יחדיו - 289 מיליארד דולר. הנתבעות: פיליפ מוריס (חברה-בת של אלטרייה), אר-ג'יי ריינולדס, תאגיד לווס (Loews), לורילארד, בריטיש-אמריקן טובאקו, וקטור, בראון-וויליאמסון. הממשל גם רוצה להשיג בסיס משפטי מוצק להטלת פיקוח יותר נוקשה על שיווק טבק ופירסומו,

 

הנתבעות משיבות כי הממשל אינו מצוי בעמדה שבה הוא יכול להאשימן - מכיוון שהוא עצמו ידע על הקשר בין עישון לבין מחלות. לדבריהן, הממשל מעולם לא אמר כי הניקוטין ממכר, עד אשר הרופא שבראש משרד הבריאות הפדרלי שינה את הגדרתה של ההתמכרות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הטעיה נרחבת - או טעות רבתי
מומלצים