שתף קטע נבחר

האלוף שהלך למחסומים: "לא כל החיילים דוקטורים"

האלוף עמוס ידלין, מפקד המכללות בצה"ל, רצה לבדוק על בשרו את הדילמות העומדות בפני חייל במחסום. הוא התחפש לחייל מילואים ועמד במשך שמונה שעות בשני מחסומי צה"ל בשטחים. "זאת עבודה מחורבנת, קשה וכפוית טובה", אמר, והעיר: "לא כל החיילים דוקטורים"

גם זאת דרך לבדוק את עבודת החיילים במחסומים: האלוף עמוס ידלין, מפקד המכללות בצה"ל, התחפש לחייל מילואים ועמד בשני מחסומים של צה"ל במשך שמונה שעות. כך גילה אתמול (ג') בהרצאה שנשא באוניברסיטת תל-אביב וציין כי מדובר ב"עבודה מחורבנת אך הכרחית".

 

נושא המחסומים הפך באחרונה למדובר בכל הקשור לדילמות איתן מתמודדים חיילי צה"ל המוצבים במעברים אלה ברצועת עזה ובגדה. מעברם של אלפי פלסטינים ביום, שלרובם הגדול אין כל נגיעה לטרור, ובמקביל ניסיונות בלתי פוסקים להעביר אמצעי לחימה לשטחים ומחוצה להם, הופכים כל אדם לחשוד.

 

האלוף ידלין, שאמור לסיים בחודשים הקרובים את תפקידו ולהתמנות לנספח הצבאי בוושינגטון, התייחס לנושא בנאומו.

 

לדבריו, התנהגות החיילים במחסומים היא סוגיה חשובה מאוד. "צה"ל נדרש לה באופן רציני, גם הרמטכ"ל הציב סוגיה זו על סדר היום".

 

האלוף אמר כי המטה הכללי פועל לשיפור התנהגות החיילים במחסומים, הן באימונים והן בהכשרות מיוחדות. "המשימה של החייל בשטח היא למנוע העברת חומר נפץ של אלה העוברים במחסום ומאידך למנוע סבל מיותר של האוכלוסיה. זאת דילמה קשה".

 

לדבריו, פיגוע הטרור לפני כשבועיים בטרמינל הפועלים במחסום ארז, היה "הדגמה נבזית של הטרור שמשתמש ברגשות החיילים כלפי נשים, חולים ובעלי פלטינות".

 

האלוף גם גילה כי כחלק מהרצון ללמוד את עבודת המחסומים ולשפר אותה, הוא עצמו הסיר את דרגותיו, התחפש לחייל מילואים ועמד במשך שמונה שעות בשני מחסומים של צה"ל. "זאת עבודה מחורבנת", אמר, "לא הייתי רוצה להמשיך בה ולו דקה. אתה אף פעם לא יודע מי המחבל וצריך להתייחס לכל אחד בחשדנות. לדבריו, "לא כל החיילים דוקטורים, ואם היו להם כישורים טובים, הם היו במקומות אחרים. זאת עבודה קשה וכפוית טובה". 

 

מצה"ל נמסר לאחר האירוע, כי בשלב השאלות והתשובות בהרצאה נדרש האלוף לסוגיית המחסומים, ודן בדילמה המוסרית שבפניה ניצבים חיילי צה"ל הנקרעים בין חובתם המוסרית להגן על תושבי ישראל לבין חובתם המוסרית לשמור על כבוד הפלסטינים. במהלך התשובה, השתמש האלוף ידלין בניסוח לא מוצלח, עליו הוא מצטער ומבקש להתנצל בפני מי שעלול להיפגע ממנו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
האלוף ידלין. עבודה מחורבנת
צילום: דובר צה"ל
צילום: איי אף פי
חיילים ופלסטינים במחסום ארז
צילום: איי אף פי
מומלצים