שתף קטע נבחר

בג"ץ דחה עתירות נגד עסקת השבויים

יממה בלבד לפני חתימתה של עסקת השבויים, עתרו שני ארגונים של נפגעי טרור לבג"ץ בניסיון למנוע את ביצוע העסקה עם חיזבאללה, או לפחות למנוע את שיחרור חלק מהאסירים הביטחוניים. הטענה: האסירים יחזרו לטרור ויעמידו את כל תושבי ישראל בסכנה. המדינה טענה כי "האינטרס הציבורי כולל החזרת חיילים חטופים ואזרח חטוף". הערב קבעו השופטים: "אין מנוס מלדחות את העתירות"

עוד מכשול הוסר בדרך לעסקת חילופי השבויים: בג"ץ נתן הערב (יום ד') "אור ירוק" לעסקה עם חיזבאללה, לאחר שדחה שתי עתירות מצד ארגון נפגעי הטרור ומטה מותקפי הטרור "אלמגור".  "עם כל ההבנה למשפחות, אין מנוס אלא לדחות את העתירות", סיכם השופט תיאודור אור את הדיון.

 

בדיון הקשה נכחו בני משפחות של נרצחים בפיגועי טרור, שהחזיקו את תמונות יקיריהם אל מול השופטים.

 

לאחר מתן ההחלטה, קמו השופטים ועזבו את האולם, אך הלן חזן, אמו של אבי חזן ז"ל, שנרצח בפיגוע בשכונת בית ישראל בירושלים, זעקה לעברם: "בבקשה, תשמעו גם אותנו, יש לנו מה לומר". אולם השופט אדמונד לוי סימן לה בעת שיצא מן האולם כי הוא מצטער אך השופטים לא יוכלו לשמוע את דבריה. "מה אכפת לכם, אנחנו כבר שילמנו את המחיר", צעקה חזן לעבר השופטים.

 

עורכי הדין שייצגו את העותרים, זאב דסברג וברוך בן יוסף, טענו כי העסקה תסכן חיי חיילים נוספים. "זה יתן תמריץ לארגון מחבלים לחטוף עוד חיילים ואנחנו יודעים שחסן נסראללה הבטיח שיחטוף עוד חיילים", אמר בן יוסף לשופטים. ואילו דסברג אמר: "הנשיא אולי חתם על החנינות, אבל על 400 שמות אי אפשר לעבור ברצינות ובשיקול דעת. אנחנו, כדי לכתוב את העתירה הזו, עברנו שם שם ולא הצלחנו להקיף את כל השמות של האסירים. אי אפשר לתת חנינה בשם כל עם ישראל בכל כך מעט שעות".

 

לאחר הדיון, אמרה יהודית דייזי, ששכלה את בנה אבי לפני חצי שנה בפיגוע: "כשהיינו אצל נשיא המדינה הוא אמר לנו שישוחררו רק אסירים מינהליים ולא אסירים ביטחוניים. איך אפשר לשחרר עכשיו אנשים עם דם על הידיים? אנחנו חיים בפחד, אף אחד לא מתייחס פה למשפחות".

 

יהודית דסברג, ששכלה את בתה אפרת ואת חתנה בפיגוע, קראה: "מי אחראי לנו עכשיו? מערכות השלטון קורסות אחת אחרי השנייה. ראש הממשלה יודע שהרוצחים ישובו לרצוח ועדיין הוא משחרר אותם. האחרון שנשאר הוא בית המשפט שהתעלם מחובתו לצדק. אנחנו עתרנו בשם כל אזרחי ישראל שביטחונם הוקרב לטובת צרכים פוליטיים".

 

"האינטרס הציבורי כולל החזרת החיילים"

 

נציגת המדינה, עו"ד דינה זילבר, אמרה "אלה החלטות לא קלות אבל האינטרס הציבורי כולל גם החזרת חיילים חטופים ואזרח חטוף. עם כל הצער והכאב, בית המשפט צריך להיות עקבי ולקבוע, כמו בעבר, שגם הפעם מדובר בתחום מדיני מובהק".

 

עורכי הדין של העותרים טענו כי הוועדה שגיבשה את רשימות האסירים שישוחררו פעלה בחוסר סמכות ובניגוד לקריטריונים שקבעה הממשלה עצמה לשחרור האסירים ולפיהם לא ישוחרר מי שדם על ידיו.

 

המדינה טענה בדיון: "מספר האסירים הלבנוניים שדם על ידיהם ספור. כל מקרה ומקרה נבחן בדקדקנות וההליך כולו נעשה באופן תקין".

 

עו"ד דסברג טען מנגד: "יש פה אנשים שאיבדו את יקיריהם לאחר שמחבלים ששוחררו על ידי הממשלה רצחו אותם. המחבלים הללו ישובו עכשיו ויסכנו את אזרחי ישראל. זאת אומרת שהרחוב שלנו לא בטוח, שהאינטרס שלנו לחיות בביטחה - נפגע".

 

לאחר הדיון אמרה הלן חזן, ששכלה את בנה: "מחר פשוט יכולים לרצוח לי עוד בן!". מאיר אינדור, מארגון "אלמגור", אמר "היום שלוש אמהות יקבלו את גופות יקיריהם, ומחר - יבכו הרבה אמהות כתוצאה מהמחבלים שישוחררו".

 

גם סוגיית שיחרורו של רוצח בני משפחת הרן, סמיר קונטאר, עלתה בדיון. המדינה אמרה בדיון כי מוקדם מדי לדבר על קונטאר וכי הוא לא ישוחרר במסגרת העסקה מחר: "ראש הממשלה אמר בפירוש בישיבת הממשלה האחרונה שקונטאר לא ישוחרר לפני שנקבל מידע לגבי רון ארד. ולכן מוקדם עוד לדבר על שחרורו, יכול להיות שבכלל לא נצטרך להגיע לבית המשפט בסוגייה הזו".

 

העותרים: נפגעי הטרור

  

לעתירת מטה נפגעי הטרור הצטרפו גם קרובי משפחות של נרצחים בפיגועי טרור, שהאחראי להם היה עבדאללה קוואסמה, ראש הזרוע הצבאית של החמאס, שגורש ללבנון ב-92', והוחזר אחר כך לישראל. בין העותרים: דבורה ונתן אפלבאום, שאיבדו את ד"ר דוד אפלבאום והבת נאווה בפיגוע בקפה הלל במושבה הגרמנית בירושלים; יפעת אלון, שאמה נגה נרצחה בפיגוע בצומת הגבעה הצרפתית; שירי שפי, אמה של הפעוטה בת-אל שפי, שנרצחה בפיגוע ביישוב אדורה ומירי אביטן, שבנה אסף בן ה-15 נרצח בפיגוע המשולש במדרחוב בן-יהודה בירושלים.

  

בעתירה השנייה, שהוגשה מטעם ארגון נפגעי הטרור הערבי, באמצעות עו"ד ברוך בן-יוסף, נטען כי הממשלה משחררת, במסגרת העסקה הקרובה, מחבלים עם דם על ידיהם, שרצחו חיילים, וזאת בניגוד להחלטת הממשלה, ולקריטריונים שנקבעו לשחרור האסירים. בנוסף, נטען בעתירה כי מזכ"ל החיזבאללה, חסן נסראללה, הצהיר פומבית כי ארגונו מתכוון להמשיך ולנסות ולחטוף חיילים ישראלים נוספים, ולפיכך, ביצוע עסקה עמו תגביר את מוטיבציית החיזבאללה לבצע חטיפות נוספות.

 

במקביל, קרא היום ח"כ אריה אלדד מהאיחוד הלאומי לכל חברי הכנסת שלא להשתתף בטקס קבלת השבויים מחר. לטענתו, "שרון מנסה להפוך את העסקה לספין תקשורתי ולחגיגת הצלחה".


פורסם לראשונה 28/01/2004 14:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שיחרור אסירים. יחזרו לטרור? (ארכיון)
צילום: איי פי
צילום: איי פי
גופות אנשי חיזבאללה. יועברו ללבנון
צילום: איי פי
צילום: איי פי
שלב הבג"ץ (ארכיון)
צילום: איי פי
צילום רפרודוקציה, גלי תיבון
אסף אביטן ז"ל. האם הצטרפה לעתירה
צילום רפרודוקציה, גלי תיבון
צילום: ערוץ 2
ד"ר דוד אפלבאום ז"ל. נרצח בקפה הלל
צילום: ערוץ 2
צילום: איי פי
משפחתו של דיראני בלבנון
צילום: איי פי
צילום: איי פי
נסראללה. העסקה תיחתם מחר
צילום: איי פי
מומלצים