שתף קטע נבחר

טננבוים בראיון מהשבי: באתי להשיג מידע על רון ארד

רשת הטלוויזיה "אל מנאר" של חיזבאללה שידרה תמונות ראשונות של האזרח הישראלי החטוף אלחנן טננבוים, שצפוי להגיע לישראל היום במסגרת עסקת השבויים. בראיון אומר טננבוים: "באתי ללבנון כדי להשיג מידע על רון ארד ולעשות קצת כסף". על הטענות נגדו בישראל אמר: "צריך לשמוע אותי עד הסוף"

"באתי לביירות כדי להשיג מידע על רון ארד" - כך, בעברית, אומר האזרח הישראלי החטוף, אלחנן טננבוים, בראיון מהשבי. הראיון הדרמטי שודר ברשת "אל מנאר" של חיזבאללה אמש (יום ד'), ערב עסקת השבויים

 

מדובר בתמונות ראשונות מהשבי של האזרח הישראלי החטוף, שצפוי להגיע הערב לישראל במסגרת העסקה. בתמונות נראה טננבוים בריא ושלם, כשהוא עונב עניבה. הוא צולם אורז את חפציו ומקפל לתוך מזוודה מכנסיים, חולצות ולבנים.

 

כשעה מאוחר יותר הודיע חיזבאללה באמצעות תחנת הטלוויזיה שלו, כי שלושת החיילים שנחטפו על ידו בהר דב לפני יותר משלוש שנים - מתים. עד כה סירב הארגון למסור פרטים על מצבם של החיילים בני אברהם, עדי אביטן ועומר סואעד. מדינת ישראל הכריזה עליהם לפני כשנתיים כעל חללים שמקום קבורתם לא נודע. 

 

לפנות בוקר המריא טננבוים מביירות במטוס חיל-האוויר הגרמני שאמור להגיע בבוקר לקלן. במטוס נמצאים גם שלושה ארונות, ובהם גופותיהם של שלושת החיילים. 

   

 

"אני נסעתי כדי לבקש ולמצוא אינפורמציה על רון ארד. באותה הזדמנות יכולתי לעשות משהו לביתי", אמר טננבוים והוסיף: "היו הוכחות בדרך מצד כל מיני גורמים שאכן תימסר אינפורמציה כזו, ואם היתה נמסרת לי אינפורציה כזו, הייתי מעביר את זה להמשך טיפול, ואם היה מתברר שלא קרה שום דבר, אז לקחתי יוזמה פרטית וחזרתי בי ולא קרה שום דבר".

 

הוא ציין בראיון כי הוא מודע לטענות נגדו בישראל: "לא דיברתי עם אף אחד ערב הנסיעה שלי ולכן אף לא יודע מה הייתה מטרת הנסיעה. לא עשיתי פשעים כאלה נוראיים נגד מדינת ישראל. צריך לשמוע אותי עד הסוף, כדי לדעת שהדברים שלי לא היו כל כך גרועים". 

 

טננבוים ציין שקיבל יחס טוב מאוד וזכה לטיפול רפואי: "יש לי עכשיו תדמית הרבה יותר הומניטרית לגבי החיזבאללה מזה שהייתה לי קודם". 

 

מאיר דורון, חברו של אלחנן טננבוים, אמר ל-ynet: "אני שמח שהוא נשאר שפוי. בכל זאת עברה עליו תקופה לא קלה. הייתה לנו הרגשה שהוא בחיים. אני כבר מחכה לראות אותו. אני בטוח שחיזבאללה הכין אותו לצילומים ולחזרה ארצה. אין ספק שעברה עליו תקופה קשה. אני שמח שהוא חוזר מחר הביתה ומחכה לראות אותו".

 

גורמים מדיניים בירושלים אמרו בתגובה לראיון הלילה: "מה ניתן לצפות מאדם שמדבר כשהוא בשבי? כשייחקר אז ניתן יהיה לרדת לחקר האמת. זוהי חלק ממלחמה פסיכולוגית שחיזבאללה מנסה לנהל".

 

בתגובה לטענה שטננבוים חיפש בלבנון על מידע על הנווט השבוי, אמרו הגורמים: "אין ספק שטננבוים תודרך על ידי חיזבאללה, כחלק מהלוחמה הפסיכולוגית שנועדה להכין את הקרקע לעסקה הבאה, כדי שישראל תשחרר עוד שבוים".

 

גורמים במערכת הביטחון הביעו תדהמה למראה תמונותיו של אלחנן טננבוים. בעיקר הופתעו הגורמים ממצבו הבריאותי הטוב, זאת בניגוד להערכות כי טננבוים עונה קשות בשבי ונתון במצב בריאותי קשה.

 

גורם ביטחוני אמר ל-ynet כי אחד השיקולים לעיסקת השבויים היה מצבו הבריאותי של טננבוים והסברה כי הוא נתון בסכנת חיים.  

  

שרון מתכוון לפגוש את טננבוים 

 

ראש הממשלה, אריאל שרון, מתכוון לפגוש את טננבוים, לאחר שזה יפגוש את משפחתו, אם מצב בריאותו של טננבוים ייאפשר זאת - כך אמרו אמש ל-ynet גורמים בירושלים.

 

בשלב זה לא ברור מתי ייפגשו השניים. מקורות בירושלים אמרו שהפגישה לא תיקבע לפני שיטופל טננבוים בבית החולים, ולאחר שיתברר שמצב בריאותו מאפשר זאת. במהלך הלילה ידווח נציג גרמני בביירות לאילן בירן על מצבו של טננבוים ועל מצבם של החיילים החטופים. בירן יעדכן את ראש הממשלה.

 

כאשר ינחת מטוס חיל האוויר בבסיס במרכז הארץ, יופרד טננבוים ויילקח לחדר צדדי, שם ייפגש עם בני משפחתו. לאחר פגישה קצרה יילקח טננבוים באמבולנס צבאי לבית חולים.

 

הוא ישהה בבית החולים, כשמסביבו טבעת אבטחה של המשטרה. אם מצבו יאפשר זאת, ייתכן שכבר בבית החולים יתחילו לחקור אותו אנשי המשטרה והשב"כ.

 

על חקירתו של טננבוים תהיה ממונה היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות במשטרה (היחב"ל), וגם צה"ל והשב"כ יהיו מעורבים בה. המשטרה מתכוונת להוציא צו איסור פרסום על פרטי החקירה.


פורסם לראשונה 28/01/2004 23:59

 

בהכנת הידיעה השתתפו דיאנה בחור-ניר ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 10
אלחנן טננבוים אורז
צילום: ערוץ 10
צילום: ערוץ 10
בראיון ל"אל-מנאר". "משהו לביתי"
צילום: ערוץ 10
צילום: ערוץ 10
עונב את העניבה
צילום: ערוץ 10
צילום: ארכיון
טננבוים בימים טובים יותר
צילום: ארכיון
צילום: ג'רמי פלדמן
הילדים. ציפיה דרוכה
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים