שתף קטע נבחר

נסראללה בביירות: מכבד את "האויב" - ומאיים בחטיפות

עם נחיתת מטוסם של האסירים הלבנונים, האירו זיקוקי דינור את שמי ביירות. מנהיג חיזבאללה נסראללה איים כי ישראל "תצטער" על שלא שיחררה את סמיר קונטאר ורמז על חטיפת חיילים נוספים. בתחנת הטלוויזיה של חיזבאללה חגגו והבטיחו "מבצעים נוספים". דיראני ועובייד הביעו אושר וסיפוק על "הניצחון על היישות הציונית"

"האוייב שלנו אכזר, אבל אנו מודים שהאויב הזה עושה הכל למען גופות חייליו ולמען אסיריו - ובהיבט הזה אני מכבד את האוייב הזה", כך אמר הלילה (יום ה') מזכ"ל חיזבאללה, השייח חסן נסראללה, בנאום שנשא בעצרת הניצחון של הארגון בביירות, עם השלמת עסקת השבויים.

 

אבל נסראללה גם שיגר איום לעבר ישראל: "שמעתי פרשן ישראלי שאומר: אנו הישראלים נהגנו כחמורים ונתנו לחיזבאללה לרכוב על גבנו. בעניין סמיר קונטאר, אני אומר - הפרשנות הזו נכונה. אם סמיר היה איתנו - אולי הדלת היתה נסגרת. אבל עכשיו יש בינינו חשבון. אני אומר לישראלים: אתם עוד תצטערו על ההחלטה הטפשית של ממשלתכם, ועוד חודשיים שלושה הכל יתבהר".

 

נסראללה הדגיש מול אלפי המאזינים - ומיליוני הצופים ברחבי העולם הערבי כי הוא נחוש להשיג כל מידע על הנווט השבוי רון ארד, אך לא יסכים שגורל האסירים כולם יהיה תלוי אך ורק בו. "יש לנו אופציה של חטיפת חיילים. נדאג גם שהבאים יהיו בחיים", שב ואיים.

 

הוא הדגיש: "המשא ומתן מול האויב הוא לגיטימי, בשל מאזן הכוחות: ישראל חזקה יותר, ומאחוריה עומדת המעצמה הגדולה בעולם. ההישג הזה הוא הישג של כל האומה הערבית והאיסלאמית. לפני מספר חודשים אמרנו שנשחרר את אסירינו כמו ששיחררנו את אדמתנו ללא טובה מאיש - והנה אסירינו חזרו ללא טובה מאיש".

 

מנהיג חיזבאללה הבטיח למאזיניו כי "המאמץ למען האסירים הנוספים המוחזקים בידי ישראל - יימשך. זהו הישג גדול של תרבות ההתנגדות, שהוכיחה את עצמה. זה מחזק את האמונה בדרכנו - אנחנו לא מאמינים בדרך של למצוא חן בעיני האמריקנים".

 

נסראללה הגיב לפרשנים שהעריכו כי כעת יסתיים תפקידו הצבאי של הארגון והוא יפנה לפוליטיקה: "נמשיך לגרום לאויב לשלם ביוקר, בכל פעם שיחשוב לתקוף את אדמתנו", הזהיר.

 

מנהיג חיזבאללה הקדיש דברי תודה לנשיא סוריה, בשאר אסד, על תמיכתו, ובירך במקביל את הארגונים הפלסטינים.


לבנון ביירות בירות חוגגים נסראללה עיסקה שבויים

 

מעט לאחר השעה 19:00 בערב נחת בשדה התעופה בביירות המטוס הגרמני ובו 23 האסירים הלבנונים, ובראשם שני "קלפי המיקוח" הבכירים ששוחררו, מוסטפא דיראני והשייח עבד אל-כרים עובייד. בכך הושלם "התשלום" הישראלי לחיזבאללה בעסקת השבויים.

 

מייד עם הנחיתה, התקיימה חגיגה של זיקוקי דינור בשמי השכונות הדרומיות בעיר, מעוז החיזבאללה. עשרות אלפים חגגו ברחובות, כרבבה מתוכם בטקס המרכזי.

 

בקבלת הפנים ההמונית לאסירים השתתפו בין היתר נשיא לבנון, אמיל לאחוד, ראש הממשלה, רפיק אל-חרירי, יו"ר הפרלמנט, נביה ברי, וכמובן חתן השמחה, מזכ"ל חיזבאללה, שייח חסן נסראללה.

 

"הטלוויזיה של האויב משדרת את מה שקורה כאן בביירות", צהל שדר הטלוויזיה הלבנוני ברשת אל-מנאר של חיזבאללה. הוא הוסיף כי "הלבנונים כולם תקווה שעם מראות החגיגות והניצחון על ישראל תתפוס האינתיפאדה תאוצה לקראת עוד מאבקים והישגים ולקראת עוד מבצעים שיביאו לשחרור אסירים פלסטינים נוספים".

 

הטקס מלבנון הועברה בשידור ישיר לכל תחנות הטלוויזיה בעולם הערבי,  כשרשת "אל-מנאר" מלווה את השידור בשירי ניצחון, כשברקע דבריו של נסראללה: "אנו אנשים שלא מזניחים את אסירינו".

 

ממשלת לבנון הזמינה לטקס שורה של אישים ושגרירים ממדינות ערב וממדינות נוספות. בין השאר משתתפים שגריר גרמניה, שתיווכה בעסקה, רודולף קניס, ראש המשלחת של האיחוד האירופי בלבנון, פטריק רנולד.

 

"ניצחון על היישות הציונית"

 

קודם לכן, בשיחה טלפונית קצרה מתחנת המעבר בקלן שבגרמניה, אמר דיראני לרשת "אל-מנאר" של חיזבאללה: "העסקה היא ניצחון נוסף של ההתנגדות האיסלאמית על היישות הציונית. אינשאללה, הוא ילווה בניצחונות נוספים. זהו ניצחון לכל האומה האיסלאמית והערבית ולכל שוחרי החופש וההתנגדות בעולם".

 

ואילו עמיתו, עובייד, הוסיף: "אי אפשר לתאר את הרגשתי... כולנו מרגישים מצוין, כאילו נולדנו מחדש. קשה לי לבטא את רגשותיי במילים". שני העצורים נחטפו על ידי ישראל במטרה לשמש קלפי מיקוח עבור הנווט הנעדר רון ארד.

  

בכפרי דרום לבנון והבקאע, שבהם מתגוררים רוב האסירים, נתלו דגלי חיזבאללה וכן כרזות ענק ובהן תמונות האסירים. בכניסה לכפר ג'יבשית, שבו מתגורר השייח עובייד, נתלתה כרזת ענק ובה תמונתו.


פורסם לראשונה 29/01/2004 16:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
נסראללה. מכבד ומאיים
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
נסראללה עם השייח עובייד
צילום: איי אף פי
צילום: ערוץ 10
דיראני בביירות
צילום: ערוץ 10
צילום: CNN
עובייד. נולדנו מחדש
צילום: CNN
צילום: ערוץ 2
החגיגה ברחובות
צילום: ערוץ 2
צילום: ערוץ 10
הטקס בביירות
צילום: ערוץ 10
מומלצים