שתף קטע נבחר

המטרה בהאג: להשיג רוב של השופטים נגד הדיון

במשרד החוץ מרוצים מההסתייגות שהגיש האיחוד האירופי על הדיון בגדר ההפרדה ומקווים ש-15 השופטים יושפעו מ"המסה הקריטית" נגד הדיון. בינתיים מתכננת ישראל "תשובה הולמת" להפגנות הצפויות נגד ישראל

בישראל מביעים סיפוק רב מההסתייגות של האיחוד האירופי נגד הדיון בבית הדין הבינלאומי בהאג, על גדר ההפרדה. בירושלים אף ציינו אמש (שבת) כי התוצאה "עלתה על כל הציפיות" ואמרו כי כעת המטרה היא להשיג את תמיכת רוב השופטים בעמדה הישראלית.

 

בית הדין צפוי לדון החל מה-23 בפברואר בסוגיית חוקיות המשך בניית גדר ההפרדה, והדיון ממקד אליו את תשומת הלב העולמית ומבליט את הפערים בעמדות של המדינות השונות כלפי ישראל.

 

ישראל מוחה על עצם קיום הדיון בהאג, וטוענת שלבית הדין אין סמכות לדון בנושא בשל היותו סוגייה פוליטית. בירושלים מקווים שבית הדין יושפע מ"המסה" של המדינות המרכזיות שהתנגדו לדיון, אך גם מזהירים שאין לצפות ליותר מדי.

 

ההערכה היא שעד סוף מרס יידרשו 15 שופטי בית הדין לקבל החלטה. עדיין לא הוחלט אם ישראל תשלח נציג לשימוע וגורמים מדיניים ציינו כי לא ברור אם לישראל יש עניין בכך: "השאלה אם נוכחותנו בהליך השימוע תוסיף, בשעה שהפלסטינים מתכוונים להפוך את זה לקרקס עם הפגנות".

 

אלון ליאל, מנכ"ל משרד החוץ לשעבר, אמר שיש תקדים לגבי טענה על אי סמכות האו"ם: "מניסיון העבר, ישראל הצליחה למנוע את הגעת ועדת הבדיקה של האו"ם לג'נין על רקע טענות כאלה, כך שהדבר אפשרי". לדבריו, "בישראל מתמקדים בקו מאוד טכני, לכפור בעצם סמכותו של בית הדין לדון בנושא. הרעיון הוא ליצור דיון מקדמי בשאלת הסמכות. גם אם הטענות הישראליות ייכשלו, זה ייצור סימן שאלה גדול מעל הפסיקה שתינתן. קשה יהיה להוריד לחלוטין את הדיון מסדר היום, משום שבית הדין פועל לפי בקשת האו"ם לתת לו חוות דעת".

 

זק"א רוצה לשלוח להאג אוטובוס שרוף

 

בשבוע שעבר פנה ארגון זק"א לעיריית האג, בבקשה שתאשר הצבת אוטובוס שנשרף בפיגוע בעיר, לקראת הדיון הצפוי. בארגון ממתינים עדיין לתשובה. במקביל נסעו סמנכ"ל התקשורת וההסברה גדעון מאיר, ואיש מחלקת העיתונות במשרד החוץ, דוד סרנגה, להאג בסוף השבוע, כדי לגבש את ההיערכות ההסברתית של ישראל.

 

"אין לנו ספק שהם מתכוונים לעשות מזה דרבן (אירוע אנטי ישראלי כפי שאירע בוועידת דרבן). אנחנו מתכננים תשובה הולמת, בהתאם לשלטון החוק בהולנד", אמר מאיר.


פורסם לראשונה 31/01/2004 23:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 2
בית המשפט בהאג
צילום: ערוץ 2
צילום: ערוץ 2
שופטי בית הדין בהאג
צילום: ערוץ 2
מומלצים