שתף קטע נבחר

ממשלת שרון זכתה בהצבעה - על חודו של קול

סערה במערכת הפוליטית בעקבות ה"פצצה" שהטיל הבוקר שרון, לפיה הוא מתכנן לפנות 17 התנחלויות ברצועה. הצעת אי האמון שהגישה ש"ס בעניין נדחתה על חודו של קול. הח"כים מהמפד"ל, האיחוד הלאומי והערבים לא הגיעו להצבעה. השר אלון: יש לקוות שלאחר ההצבעה רה"מ הבין שהמחנה הלאומי לא יאפשר נטישת חבלי ארץ. ח"כ שריד: הקרקע הולכת ונשמטת מתחת לממשלת שרון. ח"כים בשינוי: לא ייתכן שנציל את רה"מ פעם אחר פעם

ממשלת שרון ניצלה אחר הצהריים (יום ב') בקושי מהצעות אי אמון שהגישו סיעות האופוזיציה. חברי הכנסת דחו את שתי הצעות האי-אמון שהגישו העבודה וש"ס. 42 התנגדו לעומת 41 שתמכו בהצעה.

 

הממשלה ניצלה בזכות העובדה ששישה חברי כנסת הערבים לא הגיעו להצבעה בשל חג הקורבן. מהקואליציה נעדרו סיעות המפד"ל והאיחוד הלאומי וכן חברי הכנסת מהליכוד גילה גמליאל ודוד לוי, שזעמו על דבריו של ראש הממשלה, אריאל שרון, היום (ב') לפיהם ביקש להתחיל בתכנונים לפנות את כל ההתנחלויות מרצועת עזה.

 

בפתח הדיון אמר שר התחבורה, אביגדור ליברמן (האיחוד הלאומי) מעל בימת הכנסת כי תוכנית ההתנתקות "היא תאונת דרכים שכל המדינה מעורבת בה".

 

לקואליציה לקח שעות לסדר את שורותיה לקראת ההצבעה והשרים גדעון עזרא ומאיר שטרית נאלצו "למשוך זמן" עד שיושג הרוב. בינתיים, הוזעק למליאה ח"כ מגלי והבה (ליכוד) ששהה בים המלח בעת שחגג את חג הקורבן, ונקרא לכנסת.

 

במשך השעות שקדמו להצבעה התרוצצו יו"ר הקואליציה גדעון סער ומזכירת סיעת הליכוד עליזה בראשי במסדרונות הכנסת. אגלי הזיעה על מצחו של סער העידו על גודל המאמץ שהשקיע כדי לאחד את חברי הקואליציה לקראת ההצבעה.

 

דווקא חבר הקואליציה ח"כ אורי אריאל האיץ ביו"ר הכנסת ריבלין לקיים את ההצבעה וביקש: "אם אפשר לבקש גם מרה"מ להגיד לנו כמה מילים". בסופו של דבר הגיע והבה למליאה והקואליציה זכתה לרוב.

 

במהלך כל היום הופעלו לחצים כבדים על חברי סיעת הליכוד ממחנה "המורדים" ובסופם אכן הלחצים נשאו פרי. ח"כ ארדן, יתום ואפללו חזרו בהם מאיומיהם והצביעו בסופו עם הקואליציה.

 

עם זאת, אמר ח"כ אהוד יתום ל-ynet "שלא יבנו עליי לאורך זמן. תוכנית ההתנתקות ממומשת ואני בחוץ".

 

גם על השר זבולון אורלב הופעלו לחצים כבדים, אורלב היה היחיד מבין שרי המפד"ל שלא קוזז ולכן פחד כי ראש הממשלה יפטר אותו. בסופו של דבר נכנע אורלב ללחץ סיעתו ונעדר מההצבעה.

 

לאחר ההצבעה אמר שר התיירות בני אלון: "זו בושה וחרפה מצידו של ראש הממשלה לפרסם תוכנית לעקירת יישובים כשהטרור הרצחני מכה מול ביתו. לדבריו, "יש לקוות כי לאחר הצבעת האי אמון ראש הממשלה הבין שהמחנה הלאומי לא יאפשר נטישת חבלי ארץ תוך הישענות על השמאל והערבים".

 

ח"כ יוסי שריד אמר בתגובה להצבעת האי-אמון בכנסת: "הערב ניצלה הממשלה על חודו של מגלי, אבל לא לעולם 'והבה'. אין ספק שהקרקע הולכת ונשמטת מתחת לרגלי שרון וממשלתו, והספין מתחיל לטבוע כמו ספינה. צריך לקוות שמפלגת העבודה לא תתפתה עכשיו להציל את שרון".

 

חבר הכנסת אילן לייבוביץ' (שינוי) קורא בעקבות דחיית הצבעות האי-אמון על חודו של קול ובעקבות היעדרות סיעות המפד"ל והאיחוד הלאומי מן ההצבעה, לכנס את סיעת שינוי.

 

לדבריו, "לא ייתכן שהקואליציה תנוהל בצורה כזו ושינוי תציל את ראש הממשלה פעם אחר פעם. על שינוי לקחת אחריות". גם חבר הכנסת רוני בריזון (שינוי) אמר: "זוהי התנהגות בלתי אחראית שהקואליציה לא תוכל לעמוד בה".

 

"שרון עובר מוטציה של איש שמאל"

 


שרון תקציב כנסת הצבעה
 

במפד"ל אומרים כי דברי ראש הממשלה על תוכנית ההתנתקות "אינם מתקבלים על הדעת". יו"ר סיעת המפד"ל, ח"כ שאול יהלום, אמר כי "שרון עובר מוטציה של איש שמאל וחייב לפנות את מקומו הן מבחינה אידיאולוגית והן מבחינה מוסרית".

 

סגן שרת החינוך, צבי הנדל (האיחוד הלאומי): "אני מקווה שתוכנית שרון תיפול בממשלה. עומק העקירה כעומק החקירה. אי אפשר לפתור את בעיות החקירה האישיות של ראש הממשלה על ידי ספין של עקירה מטורפת".

 

חבר הכנסת דוד לוי (ליכוד) הגיב היום על תוכנית פינוי היישובים היהודים מרצועת עזה שהציג ראש הממשלה שרון. לדבריו, מדובר ב"פשיטת רגל אידיאולוגית, רעיונית ומדינית. המהלך פירושו שהפלסטינים לא יצטרכו לנהל משא ומתן, יחכו עד שנפנה שטחים, ואחר כך יבואו בדרישות נוספות".

 

שר המדע, אליעזר (מודי) זנדברג, אמר בתגובה לדברי שרון: "יש לפנות גם יישובים ערביים באזורים שיישארו בשליטת ישראל בעתיד". השר זנדברג הביא כדוגמה את אזור הפרוזדור המוביל לעיר אריאל. 

 

לעומת זנדברג, אמר חברו לסיעה ח"כ יוסף פריצקי: "זוהי החלטה נכונה נבונה ואמיצה, ואם בעקבותיה הימין הקיצוני יפרוש מן הקואליציה אז הרווחנו פעמיים". 

 

"הכל פלברה אחת גדולה"

 

גם בשמאל לא "קונים" את דברי שרון: ח"כ יוסי שריד (מרצ) אומר כי "יואל מרקוס הוא עיתונאי אמין, אך הצרה היא שהוא ראיין ראש ממשלה מאוד לא אמין. אנחנו כבר מכירים את ההנחיות של שרון ואת משמעותן המעשית בשטח. בעקבות כל הנחיה לפינוי צץ עוד מאחז בשטח".

 

יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שמעון פרס, הגיב: "שרון נתן הוראה לתכנן ולא להוריד התנחלויות. התכנון יכול לקחת הרבה זמן". לדבריו, "מפלגת העבודה צריכה להתייחס למה שעושים, לא למה שמתכננים. כל הזמן טענו שיש לצאת מהרצועה ולא להיתפס לאמירה עיתונאית".

 

חבר הכנסת אופיר פינס מהעבודה: "הכל פלברה אחת גדולה. ראש הממשלה אמר כבר אלף פעמים כי בכוונתו לפנות התנחלויות אולם עד כה לא פונה אף מאחז אחד. ראש הממשלה מנסה להסית את תשומת הלב הציבורית מחקירתו לנושאים מדיניים ללא הצלחה. הדיבורים הבלתי פוסקים של ראש הממשלה על פינוי מאחזים פתטיים - ואי אפשר לנהל מדינה רק בדיבורים".

 

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) אמרה כי "שרון מגלה עקביות אחת לכמה זמן ומפריח הצהרות לחלל האוויר. הצהרות שנשארות תלויות באוויר ואין להן, כרגיל, אחיזה וביטוי מעשי בשטח".

 

"נתמוך במהלך כזה"

 

ח"כ אילן לייבוביץ' (שינוי): "אני מאוד מקווה שזה לא עוד ספין תקשורתי לקראת חקירתו של שרון ביום ה' ולקראת ביקורו הקרוב בארה"ב. לדעתי הוא צריך לעשות מיד עכשיו פינוי גורף של רצועת עזה. סיעת שינוי תתמוך במהלך כזה".

 

לדברי ח"כ רן כהן (מרצ), "שרון לא יזיז 17 מתנחלים ממקומם, על אחת כמה וכמה לא יזיז 17 התנחלויות. ההתאמה המדהימה בין התקדמות חקירת פרשיות שרון לנכונותו לסיים את הכיבוש היא סיבה מצוינת נוספת להאיץ את החקירה מלבד השמירה על ניקיון השלטון".

 

ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) אמר כי "זהו מהלך שבא להוריד את הפרקליטות מגבו של ראש הממשלה. הוא מוכן לשלם על זה עם עזה".

 

לדבריו, "מדובר בצעד אנטי-דמוקרטי שמנסה להתכחש להתחייבות המפורשת, על פיה כל תוכנית צריכה לעבור את אישור הממשלה". 

 

במועצת יש"ע דורשת מראש הממשלה, אריאל שרון, "להקשיב לקולות האזהרה שמשמיע צה"ל נגד תוכנית ההתנתקות. זאת כיוון שעקירת ישובים תהיה ניצחון לטרור". בהודעת התנועה נאמר, "אם ראש הממשלה ייסע לארה"ב עם תוכנית לעקירת 17 יישובים הוא יאבד את זכותו המוסרית להוסיף ולמשול". 

 

בתנועת שלום עכשיו אמרו בתגובה: "לאורך שלוש שנות כהונתו שרון הוכיח מיומנות רבה בדיבורים מדיניים אבל לא במעשים. שרון ייבחן לא בהצהרותיו הבומבסטיות אלא בפעולה נחרצת שתביא סוף סוף לפירוק ופינוי ההתנחלויות. שלום עכשיו תהיה הראשונה לברך את שרון על התחלה של פינוי ההתנחלויות, כולל המשך הפינוי בגדה המערבית".


פורסם לראשונה 02/02/2004 15:34

 

בהכנת הידיעה השתתפו דיאנה בחור-ניר ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שריד. "הקרקע נשמטת"
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: איי אף פי
שרון. ביקורת מבית
צילום: איי אף פי
צילום אתר הכנסת
ח"כ לוי. "פשיטת רגל אידיאולוגית, רעיונית ומדינית"
צילום אתר הכנסת
אתר הכנסת
הנדל. ספין של עקירה
אתר הכנסת
צילום: אתר הכנסת
פינס. הכל פלברה
צילום: אתר הכנסת
צילום: גלי תיבון
יתום. מעדיף בחירות
צילום: גלי תיבון
מומלצים