שתף קטע נבחר

הפלאשמורה: מכסת העולים לא תגדל

הצעתו של שר החוץ שלום להגביר את קצב העלייה מאתיופיה לאלף מדי חודש נדחתה בוועדת השרים, בשל מחסור בתקציב. רשימות המועמדים לעלייה ייקבעו באופן סופי ולא יתחדשו עוד. הוסכם שמנהיגי העדה ישתתפו בקביעת הרשימות. יוצאי אתיופיה זועמים: "משרד הקליטה פועל נגד העלייה, לראשונה מאז קום המדינה מוגבלת העלייה במכסות"

נדחתה הצעתו של שר החוץ, סילבן שלום, להגברת קצב העלאתם של יהודי הפלאשמורה לכאלף מדי חודש. בשלב זה הוחלט להגדיל את קצב העלייה ל-300 בלבד, כשלקראת סוף השנה תתבצע הערכת מצב מחודשת, במטרה לבחון שוב את העלאת המכסה.

 

שר החוץ אמר כי "צריך להזדרז ולהעלות את הקהילה היהודית מאתיופיה, בשל המצב הקשה במחנות שם, במיוחד כעת, כשהעלייה לישראל פוחתת. מדובר גם באוכלוסייה שמתגייסת לצבא. יש להעלות אותם כל עוד הם רוצים לבוא". אולם שרת הקליטה ענתה לו, שאם רוצים להגדיל את מכסת העולים - יש צורך גם בהגדלת התקציב.

 

מכסת העלאת יהודי אתיופיה עומדת כיום על בין 180 ל-240 עולים מדי חודש. שר החוץ הציע להגדיל את המכסה לאלף, כך שיתאפשר להעלות את כל בני הפלאשמורה שנותרו באתיופיה בתוך שנתיים. בשלב זה נדחתה ההצעה, בעיקר מסיבות של מחסור בתקציב.  

 

הרשימות יוגדרו באופן סופי 

 

בישיבה שהתקיימה היום (ד') בלשכת ראש הממשלה בכנסת, בה השתתפו אריאל שרון, השרים שלום, פורז וליבני, מזכיר הממשלה ישראל מיימון ויו"ר הסוכנות, סליי מרידור, התקבלו כמה החלטות עקרוניות בנושא העלאת בני הפלשמורה.  

 

הוחלט כי הרשימות של המועמדים לעליה ייגזרו מן הרשימה הקיימת במשרד הפנים, הכוללת כ-14 אלף בקשות, ולא מרשימות שערכו ארגונים יהודים העוסקים בנושא, הכוללת בין 20 ל-24 מבקשי עליה.

 

גיבוש רשימת העולים ייעשה בצורה מדוקדקת יותר, על-פי עקרון החלטת הממשלה לפיו רק צאצא לאם יהודייה יוכל לעלות. החידוש בכך הוא, שהרשימות יוגדרו הפעם באופן סופי, ולא יוכלו להתחדש כל העת.

 

בדיון התקבלה הצעתה של שרת הקליטה, ציפי לבני, שמנהיגי העדה יהיו שותפים לגיבוש הרשימות של זכאי העליה. היא בירכה על כך. ראש הממשלה אמר בתום הדיון כי מדובר בעליה מבורכת, שצריך לעשות הכל כדי להגביר את קצבה.

 

"שליבני תפנה את מקומה"

 

ראשי ארגון "מכנף דרום לציון", הפועל למען העלאת שארית יהודי אתיופיה לארץ, אמרו בתגובה להחלטה שלא להגדיל את מכסת העולים החודשית של בני הפלאשמורה: "זו הפעם הראשונה בתולדות המדינה שנקבעת מכסה להעלאת יהודים לארץ".

 

עוד מאשים הארגון: "זו הפעם הראשונה ששר קליטה לוחם נגד עלייה. אם השרה ציפי לבני אינה מעוניינת לקלוט עולים מאתיופיה אנו דורשים שתפנה מקומה למי שהציונות בדמו. לא יתכן שמי שהוגדר כיהודי על ידי הרבנות הראשית והמנהיגות הרוחנית של יהודי אתיופיה יושאר שם".

 

הרב מנחם ולמן, מומחה ליהדות אתיופיה וחבר בוועדת קליטת יהדות אתיופיה ברבנות הראשית, אמר ל-ynet בתגובה להחלטת ועדת השרים: "החלטת הממשלה מאוד מאכזבת, כי אם מדובר רק ב-300 עולים בחודש, הרי שההחלטה תגרום לכך שאנשים ייאלצו להמתין עד שבע שנים עד שיוכלו לעלות ארצה".

 

לדברי הרב ולמן, "כיום נפסקה לגמרי העלייה מאתיופיה. השבוע לא היתה טיסה שהביאה עולים מאתיופיה ובשבוע הבא יגיעו בודדים. זאת מאחר שמאגר העולים לפי הקריטריונים שקבעה הממשלה נפסק, ומאז שהממשלה החליטה לפעול לעליית היהודים שנמצאים במחנות המעבר, היא לא עשתה דבר כדי לקבוע מי מביניהם זכאי לעלייה. עם זאת, אם אכן יפעלו לפי החלטת הממשלה, הרי שיש בזה כיוון חיובי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
הפגנת יוצאי אתיופיה
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: סבסטיאן שיינר
שרת הקליטה, ציפי ליבני
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים