שתף קטע נבחר

"פגישה חיובית" בין ראשי לשכות שרון ואבו-עלא

וייסגלס ואבו-ליבדה נפגשו במשך שעתיים, וניסו לקדם את תוכנית מפת הדרכים. קבעו לשוב ולהיפגש, בפעם השביעית, בניסיון נוסף לתאם פגישה בין המנהיגים. בירושלים מקווים שהפעם הדבר יצלח, לאור החשש הפלסטיני מההתנתקות החד-צדדית

ראש לשכתו של שרון, עו"ד דב וייסגלס, נועד אחר הצהריים (יום ד') עם מקבילו ברשות הפלסטינית, חסן אבו-ליבדה. הפגישה ארכה שעתיים, ובשני הצדדים ציינו כי היא התנהלה ב"אווירה חיובית וטובה".

 

שני האישים סיכמו לקיים בקרוב, אם כי לא במהלך השבועיים הקרובים, פגישה נוספת, כהכנה לפגישה אפשרית בין ראש הממשלה שרון לעמיתו הפלסטיני, אבו-עלא.    

 

בקיפאון הכמעט מוחלט ששורר בערוץ הישראלי-פלסטיני, לראשונה זה זמן נראה כי חלה התקדמות בפגישה בין ראשי הלשכות. בירושלים מייחסים זאת לאיום ההתנתקות החד-צדדית של שרון.  

 

הצדדים דנו בצעדים שיש לבצע כדי לקדם את תוכנית "מפת הדרכים". הפלסטינים מצדם דרשו, בין היתר, את הפסקת בניית הגדר, או לכל הפחות, את שינוי התוואי שלה. כמו כן, הם תבעו הקלות הומניטריות. מנגד, ישראל דרשה מהפלסטינים להציג תוכנית מדינית, אשר במסגרתה יוכיחו הפלסטינים יכולת וכוונות לקבל את האחריות הביטחונית בערים הפלסטיניות.

 

בלשכת ראש הממשלה לא היו שלמים עם התוכנית הביטחונית שהוצגה, וביקשו הבהרות נוספות. בירושלים אומרים כי הפלסטינים לא הציגו תוכנית משביעת רצון, ולא נוצר הרושם שהם מסוגלים לקבל על עצמם אחריות ביטחונית. שמו של ערפאת לא עלה בפגישה, אולם ישראל דרשה להשלים את הרפורמות השלטוניות, כדי שיהיה ברור שאבו-עלא הוא "בעל הבית".

 

למרות האווירה החיובית בפגישה, בירושלים מנסים לצנן את ההתלהבות. "עובדה שזו כבר פגישה שישית בין ראשי הלשכות, ועדיין לא נמצאה הנוסחה לפגישה בין המנהיגים", אומרים גורמים בסביבת שרון.

 

ראש הממשלה הפלסטיני הציב מספר תנאים לפגישה עם עמיתו הישראלי, ובראשם הפסקת בניית הגדר. לפני הפיגוע בירושלים העביר אבו-עלא מסר לשרון באמצעות השליחים האמריקנים, לפיו הוא מוכן להיפגש עמו ללא תנאים מוקדמים. בלשכת ראש הממשלה טענו אז כי בכל זאת הוצבו תנאים, גם אם לא כונו כך בפיו של אבו-עלא, וביקשו ממנו "להמתין לאחרי ההלוויות" של נרצחי הפיגוע.

 

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילם: שאול גולן
פגישה חיובית עם אבו-ליבדה. וייסגלס
צילם: שאול גולן
צילום: איי פי
"שיהיה ברור מי בעל הבית". אבו-עלא וערפאת
צילום: איי פי
מומלצים