שתף קטע נבחר

אולמרט ישמע מפאוול: "מפת הדרכים לא מתה"

ממלא מקום ראש הממשלה יצא לפגישה עם שר החוץ האמריקני - ובין היתר צפויה לעלות שם תוכנית ההתנתקות של ראש הממשלה. האמריקנים יבהירו: מבחינתנו, מפת הדרכים לא מתה - ויש ליישמה

ממלא מקום ראש הממשלה ושר התמ"ת, אהוד אולמרט, יצא לארה"ב ויוועד הערב (יום ה') עם שר החוץ האמריקני, קולין פאוול. על הפגישה דווח הלילה בוושינגטון. אולמרט לא היה מעורב עד כה בקשר בין וושינגטון לירושלים, שנעשה בעיקר באמצעות ראש לישכת ראש הממשלה, דב וייסגלס. 

 

ל-ynet נודע ממקורות בוושינגטון שבכוונת פאוול להבהיר לאולמרט שתוכנית "מפת הדרכים" לא מתה, כפי שנטען בישראל, ובממשל בוש רואים בה אמצעי יחידי למימוש חזון הנשיא. פאוול מבקש לשמוע מאולמרט על הרעיונות של ישראל הקשורים לתוכנית ההתנתקות. אולם אולמרט צפוי לשמוע ממארחו שמבחינה אמריקנית, ההתנתקות אינה מדיניות חלופית, אלא רק זרז למו"מ עם הפלסטינים במסגרת "מפת הדרכים".

 

בוושינגטון עדין מצפים מישראל לממש את ההתחייבות של ראש הממשלה שרון לנשיא בוש להקפאת הבנייה בהתנחלויות, הורדת המאחזים ושיפור איכות החיים של הפלסטינים על ידי הסרת מחסומים והענקת יותר אישורי עבודה.

 

דובר משרד החוץ האמריקני, ריצ'רד באוצ'ר, אמר אמש בוושינגטון כי "חייבת להיות הקפאה של ההתנחלויות, לרבות גידול טבעי בהתנחלויות. ממשלת ישראל מחוייבת לפינוי מאחזים ולהקפיא את הפעילות בהתנחלויות. אבל אנחנו יודעים שלטווח ארוך, צעדים נוספים צריכים להתבצע בנושא ההתנחלויות כדי לפתור את הנושאים ולהגיע למצב שבו שתי מדינות יוכלו לחיות בשלום זו לצד זו".

 

דברי הדובר האמריקני נועדו להבהיר לישראל שהצהרות ראש הממשלה שרון על פינוי התנחלויות בעזה, אינן תחליף למימוש המחויבויות של שרון לבוש.

 

במקביל מופעל לחץ אמריקני חזק על הרשות הפלסטינית באמצעות המצרים, לחדש את המו"מ עם ישראל. האמריקנים העבירו לפלסטינים אזהרה באמצעות ראש המודיעין המצרי, עומר סולימאן, לפיו אבו עלא נדרש לקיים פגישה עם שרון, בלא תנאים מוקדמים ומבלי להבטיח שלפגישה יהיו תוצאות (וזאת בניגוד לדרישותיו).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. פגישה בוושינגטון
צילום: רויטרס
פאוול. מפת הדרכים חיה
צילום: רויטרס
מומלצים