שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "שינסו להסתדר בלי עירום"

  הבמאי דובר קוסאשווילי התארח אמש בפורום קולנוע ושוחח עם הגולשים על סרטו "מתנה משמים", עירום, ביקורת, גרוזינים, קוסטריצה ועוד. שאלות ותשובות נבחרות

  האם אתה מרגיש שחיבוק הדב של הביקורות על "חתונה מאוחרת" עשה לך נזק בבילד אפ לסרטיך הבאים?

   

  "לפעמים אני מרגיש שהסרטים שלי עושים נזק לביקורת".

   

  האם תוכל להסביר או להרחיב את האמירה שנשים הם כוס וזה הכול?

   

  "ראית אישה בלי כוס? בוא תביא אישה שאין לה כוס, מה אני אעשה עם כל השאר? אני רוצה אישה עם כוס! יש לי חברים שיש להן הרבה מאוד משותף עם נשים, זה לא עוזר לי".

   

  מה הוביל אותך ללכת על מוני מושונוב דווקא ואיך הצלחת להוציא אותו כזה מאצ'ו מבוגר מפחיד?

   

  "מוני מושונוב הוא השחקן הטוב ביותר החי כיום בישראל. האיש הזה הוא מאסטר, הוא גאון! אין תפקיד שהאיש הזה לא מסוגל לעשות. אם הייתי מבקש ממנו, הוא היה משחק את אמא של זאזא, לא פחות טוב מאמא של זאזא ב'חתונה מאוחרת'. כולנו אפר ועפר לרגליו".

   

  למה אתה מחקה את קוסטריצה? למה כל הסצנות בסרט מנותקות אחת מהשנייה ואין ציר עלילה מוביל יחיד?

   

  "קודם כל, תחליט. אני מחקה את קוסטריצה או לא מחקה את קוסטריצה? האם גם בסרטים של קוסטריצה לא ברורה הדמות הראשית של הסרט? האם הסצינות בסרטים של קוסטריצה גם מנותקות אחת מהשניה? או שאתה רוצה להעליב אותי כל כך, שאני כל כך אידיוט ומטומטמם, שאפילו חיקוי סביר אינני מסוגל לעשות?".

   

  באיזו שנה מתרחש מתנה משמיים? למה משתמשים שם בכסף מלפני 20 שנה?

   

  "עד היום חוקרים... זה מה שחשוב לך? אחי, צא מזה! מה ואת כל הסרט אתה כבר מבין? אז תגיד משהו טוב...".

   

  כמו שזה נראה אתה מתעסק רק עם תסריטים שלך. מה עם האפשרות שתעשה סרט עם תסריט שמישהו אחר כתב?

   

  "אפשרות פנטסטית, זה נורא נורא קשה לכתוב תסריט. אם מישהו יביא לי תסריט ראוי, שיחסוך לי את המאמץ הזה, אני אנשק אותו בתחת".

   

  האם זה כדאי כלכלית לעשות סרטים בישראל ולקהל הישראלי?

   

  "מבחינת היקף השוק הישראלי, לא משתלם לחלוטין להפיק סרט בישראל! במקרה הטוב ביותר, סרט ישראלי יכול לעשות 600 אלף כרטיסים, לדוגמא טיטאניק. זה אפילו לא מכסה את שליש מהעלות ההפקה של סרט נורמלי. לצערי, ממשלת ישראל לגילגוליה, חיה במחשבה שהיא יכולה להחזיק פה עם ללא תרבות. תקציב התרבות בישראל הוא אפס נקודה אפס אפס אפס אפס משהו. זוהי תרבות תרבותית, אנחנו כבר שונאים את עצמנו. צריך לעצור את זה".

   

  למה בחרת לעצמך את התפקיד הכי מיני בסרט? איך עושים טייק מול כל כך הרבה אנשי צוות שעובדים איתך ביום יום? זה לא גילוי עריות במידה מסוימת? ובאופן הטכני האם כדאי גם לשחק וגם לביים?

   

  "קודם כל, זה פשוט הזין הכי זול שמצאנו. השכר שלי היה אפס שקלים. מספר שחקנים שרציתי אותם לתפקיד הזה, סירבו. המבוכה בסצינות כאלו, נובעת מבורות על האמונה ועל הנחיצות של הסצינות האלו. וכשנפטרים מזה, אפילו מצליחים להנות. באשר לגילוי העריות - גילוי עריות בתחת שלי. אין שום פגם מוסרי מבחינתי להראות את איברי גופנו בתוך המשפחה. יש פגם מוסרי בלדפוק לנו את המוח ולהגיד לנו שזה חטא. באשר להחזיק בשני הכובעים של השחקן והבמאי - לא מומלץ, אבל זה כיף".

   

  האם יש לך כוונה לעשות בקרוב סרטים שלא נוגעים ישירות לעדה הגרוזינית, ולסיום, האם סרטיך הופצו בגרוזיה, ואם כן, האם הם זכו שם להצלחה?

   

  "אני מעולם לא עשיתי סרטים שעוסקים בעדה, אז ככה שבעתיד יכול להיות רק שאולי אני אעשה סרטים על העדה. כרגע, גרוזיה היא מדינה בצרות. בעיר הבירה, טביליסי, יש בקושי שני בתי קולנוע המקרינים סרטים. חוץ מהקרנות מיוחדות של חתונה מאוחרת, הסרט לא הופץ בגרוזיה".

   

  יש כאלה שטוענים שבלי העירום לא היית מצליח האם זה סוד ההצלחה? או שיש או נקודות בסרטיך שמוציאות את הקהל מהסלון לבתי הקולנוע?

   

  "עירום ללא גיבוי, זו פורנוגרפיה. אני לא חושב שלפורנוגרפיה יש כוח כזה המוציא המונים מהבית".

   

  איך הצלחת כל כך לשכנע שחקניות להציג את ערוותן? האם באמת הכסף זה מה שמדבר? ולגביך ... האם לא היה לך קשה לחשוף "אותו"? 

   

  "אני לא מבין מה הקטע הקובע שאיברים מסויימים בגוף האדם נחשבים למוקצים. האם זה קשור לתרבות שמרנית? ואם כן, אז דווקא!".

   

  מה יש לך להשיב על כל אלה שמבקרים את העירום בסרט החדש שלך?

   

  "שינסו להסתדר בלי עירום בחיים".

   

  מתי כבר נראה סרט ישראלי באוסקר?

   

  "בתחת שלי האוסקר. תני לי לעשות סרט שהקהל הולך אליו. האוסקר הוא רק אמצעי שהקהל ילך לסרט, הרבה מפיקים יודעים זאת והם יוצאים מגידרם כדי לשכנע את 6,000 חברי האקדמיה כדי להצביע בשביל הסרט שלהם".

   

  מיהו הבמאי האהוב עליך ומהו הסרט האהוב עליך? 

   

  "הבמאים האהובים עלי - סטנלי קובריק ז"ל, פרנסיס פורד קופולה, סקורסיזה, טרנטינו. הסרטים האהובים עלי - התפוז המכני, השור הזועם, כלבי אשמורת, הסנדק".

   

  איך עשית סרט כזה שמציג את העדה הגרוזינית עם זנות ופשע?

   

  "אני לא סבור שיש איזשהו עם או עדה מיוחדת, השונה במהותה מהמהות האנושית. לגרוזינים אין שום בעלות על איזה פטנט מיוחד שעושה אותם שונים משאר בני האדם. מי שרואה בסרט כסרט על גרוזינים, לא מבין את הכלל הפשוט הזה. גרוזינים הם בני אדם, בני אדם הם גרוזינים. אם הסרט הזה על גרוזינים, אז הסרט הזה הוא על בני אדם. קיבינימט! די עם הגזענות הזאת!".

   

  הייתי רוצה לדעת לגבי התמונה של ביבי - חוץ מזה שזה פשוט מצחיק, האם הייתה לזה איזושהי משמעות נוספת מבחינתך?

   

  "קודם כל, אם זה הצחיק אותך, זה כבר סיבה מספקת. ניסיתי לאורך כל הסרט להימנע מסצינות דרמטיות. בפירוש חיבלתי בסצינות, כדי שיראו מספיק גרוטסקיות כדי לא ליפול לאיזשהו הזדהות יתר עם המצב. מהבחינה הזו, נראה לי שביבי סיפק את הסחורה. לא רציתי שהסרט, אפילו בחלקים ממנו, יראה טראגי בלבד או קומי בלבד. רציתי את האירוניה, רציתי את הרגע שבו הצופה לא יוכל ליפול רק לאחד מהצדדים של הדרמה".

   

  מה הפרוייקט הבא שלך?

   

  "סרט נוסף המתמודד עם מצוקת היותנו בני תמותה, בעזרת המאגיה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ארז ארליכמן
  דובר קוסאשווילי. רוצה אישה עם כוס
  צילום: ארז ארליכמן
  לאתר ההטבות
  מומלצים