שתף קטע נבחר

הימין עשה שריר לשרון, אבל הצעת האי אמון נפלה

האיחוד הלאומי והמפד"ל החליטו להיעדר מהצעת האי-אמון שהגישה העבודה במחאה על תוכנית ההתנתקות של שרון. למרות זאת הקואליציה דחתה את ההצעה ברוב של 47 מתנגדים לעומת 45 תומכים. באיחוד הלאומי מאיימים לפרוש מהממשלה אם תאושר תוכנית ההתנתקות

מפלגות הימין "עשו שריר" לשרון: חברי סיעת האיחוד הלאומי והמפד"ל נעדרו הערב (ב') מהצבעת אי-אמון שנערכה בכנסת. שתי המפלגות מוחות על כוונתו של ראש הממשלה לפנות התנחלויות בעזה. למרות זאת דחתה הכנסת את הצעת האי-אמון ברוב של 47 מתנגדים נגד 45 תומכים. 

 

רה"מ עודכן לאורך היום מבית החולים בהתפתחויות בכנסת. בסביבת רה"מ הבהירו כי המצב עם סיעות הימין (איחוד לאומי ומפד"ל) לא הולך להיות יותר קל. " אין שום סיבה", אמרו, "שסיעות הקואליציה יצביעו נגד הממשלה בהצבעות בכנסת. עוד אין תוכנית מדינית מגובשת, דבר לא הובא להצבעה ואין להתנהגות מפלגות הימין כל הצדקה".

 

בישיבות סיעה שכינסו, החליטו האיחוד הלאומי והמפד"ל להיעדר מהצעת האי-אמון של מפלגת העבודה, שהוגשה בשל המצב הכלכלי-מדיני. לפני קבלת ההחלטה נועץ השר אפי איתם (מפד"ל) עם ח"כ צבי הנדל (האיחוד הלאומי) כדי לגבש עמדה מוסכמת לשתי הסיעות.

 

"איתם פחד ששרון יפטר אותו"

 

במהלך ישיבת סיעת האיחוד הלאומי, נכנס לחדר השר אפי איתם ושאל מהי עמדת הסיעה. "כדאי שנהיה מתואמים כך שהתנגדות סיעות הימין תקבל משמעות", אמר לנוכחים. השר אביגדור ליברמן הבטיח לו כי כל הסיעה תיעדר. "אתה יכול לסמוך עלינו ולהיות רגוע", אמר ליברמן.

 

באיחוד הלאומי היו בטוחים שכל סיעת המפד"ל, כולל השרים, ייעדרו בעת ההצבעה. זמן קצר לפני ההצבעה, כאשר הבין איתם כי אינו מוצא קיזוז, יצא בהודעה כי שרי המפד"ל יצביעו בעד והח"כים ייעדרו.

 

מקור במפד"ל אמר ל-ynet כי "איתם פחד שראש הממשלה יפטר אותו כפי שעשה לשרי ש"ס בעבר, ולכן בחר לפי שעה להצביע אמון בממשלה".

 

"נאבק בכל הכלים נגד תוכניתך"

 

סיעת האיחוד הלאומי שיגרה מכתב לרה"מ (לנוסח המלא של המכתב לחצו כאן) בו היא מבהירה כי "תאבק בכל הכלים הפרלמנטריים והציבוריים נגד תוכניתו". חברי הסיעה מאיימים כי "אם תחליט הממשלה לאמץ תוכנית זו נפרוש ממנה לאלתר".

 

הם הוסיפו: "אנו מצפים לתשובתך עד לישיבת הממשלה הקרובה, ומבקשים להבהיר כי אם לא תענה תביעתנו להביא את תוכנית ההתנתקות להכרעת הממשלה, לא נראה עצמנו מחויבים עוד להחלטות ממשלה ולמשמעת קואליציונית".

 

את המכתב מסכמים חברי סיעת האיחוד הלאומי: "אי אפשר לתבוע מעימנו לגלות נאמנות לממשלה בשעה שראש הממשלה עצמו מתעלם ממנה".

 

חברי סיעת המפד"ל נפגשו תרם ההצבעה בכנסת עם מנהיגם הרוחני הרב אברהם שפירא. בדיון עלו שני נושאים עיקריים, הראשון מניעת תוכניתו של שרון לפינוי ההתנחלויות ברצועה "עוד תרם עלייתו למטוס לוושינגטון", והשני - מצב שירותי הדת במדינה.

 

הרב שפירא אמר בהקשר זה כי "שירותי הדת בקריסה מוחלטת ולא יעלה על הדעת כי המפד"ל תתן יד לכך".

 

שפירא אמר עוד כי "נושא עקירת יהודים מאדמתם אינו נושא פוליטי אלא דתי בעיקרו", ובימים הקרובים הוא מתכוון לזמן אליו לפגישות חלק משרי הליכוד כדי ליצור גוש חוסם בממשלה נגד תוכנית שרון.

 

נעדרים גם מהליכוד

 

גם חברי סיעת הליכוד דוד לוי, יחיאל חזן ואיוב קרא הודיעו מוקדם יותר כי ייעדרו מהצבעת האי אמון בשל תוכנית ההתנתקות של שרון. אולם לבסוף רק ח"כ לוי נעדר מההצבעה והח"כים קרא וחזן הצביעו עם הקואליציה.

 

חברי סיעה נוספים המתנגדים לתוכנית ההתנתקות, גלעד ארדן, אהוד יתום ויולי אדלשטיין, התכנסו היום בכנסת לפגישת תיאום. בפגישה הוחלט כי חברי הכנסת ינסו להיפגש בתקופה הקרובה עם כל שרי המפלגה כדי לשכנעם להתנגד לתוכנית.

 

ח"כ ארדן אמר ל-ynet כי "קו פרשת המים יהיה הוצאת האיחוד הלאומי והמפד"ל מהממשלה, וניסיון להכניס במקומם את אנשי העבודה".

 

"לפטר את השרים שייעדרו מההצבעה"

  

ח"כ אילן שלגי (שינוי) קרא הערב לראש הממשלה להפגין מנהיגות ולפטר את שרי הממשלה שלא הביעו תמיכה בממשלה, ונעדרו במתכוון מהצבעת האי-אמון.

 

"על ראש הממשלה להזמין את מפלגת העבודה להצטרף לממשלתו ואז תהיה לישראל ממשלה ראויה, שפויה וחילונית", אמר.

 

רק ח"כ מש"ס הסכים להתקזז עם שרון

 

עוד שלוש הצעות אי-אמון הוגשו הערב: ש"ס הגישה הצעת אי אמון בשל מצבו הקשה של בית החולים ביקור חולים בירושלים; סיעות מרצ, חד"ש, תע"ל ורע"ם הגישו הצעת אי אמון על תוכנית הממשלה להעביר ישובים ערביים במשולש מעבר לקו הירוק; יהדות התורה הגישה הצעת אי אמון בשל העיכוב בהעברת תקציבי הישיבות ומצבם הקשה של שירותי הדת.

 

רק ח"כ יצחק כהן מש"ס נענה לבקשת הקואליציה להתקזז עם ראש הממשלה, שעומד לעבור טיפול רפואי.


פורסם לראשונה 09/02/2004 16:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון. רק ח"כ אחד הסכים להתקזז
צילום: רויטרס
צילום: עטא עוויסאת
איתם. ישיבה משותפת
צילום: עטא עוויסאת
אתר הכנסת
הנדל. להביא להכרעה
אתר הכנסת
מומלצים