שתף קטע נבחר

"רצינו שהקואליציה תקרוס, לא הבניין"

סדקים שנפערו סמוך ללשכת ראש הממשלה במשכן הכנסת עוררו חשש בקרב יושבי הבניין. טיבי התבדח: "אתמול ריסקו אבנים לשרון, היום נסדקים קירות הבית". איוב קרא כתב לריבלין: חבל שבבניין החשוב בישראל אין דרכי מילוט למקרה חירום וח"כ אהוד יתום אף כתב שיר: "התמונות רקדו על הקירות, שולחני השמיע קולות של תנודות"

רעידת האדמה הבוקר (ד') לא פסחה גם על משכן הכנסת בירושלים, ותפסה את נבחרי הציבור מבוהלים ומבולבלים.

 

כמו אות משמיים, רעש האדמה אירע בדיוק כשבוועדת הכנסת ניהלו דיון ער על תנאי שכר הח"כים ותקציב הקשר עם הבוחרים. לפתע החלו הקירות לזוז והמנורות שעל התקרה נעו מצד לצד. הח"כים הביטו זה על זה מפוחדים.

 

תחילה התפתח ויכוח האם מדובר ברעידת אדמה. ח"כ אברהם בורג ניסה להפיג את המתח וזרק בדיחה: "אני רוצה לקיים על כך הצבעה", אמר. שאר הח"כים הצטרפו למצב הרוח המבודח. במפד"ל אמרו שמוקד הרעש הוא בחוות השקמים. החרדים התעקשו שמדובר באות משמיים רמז אולי לתוכניתו ההתנתקות של שרון.

 

מספר סדקים התגלו בבניין הכנסת בעקבות רעש האדמה. בחדר סיעת ש"ס נפער סדק ליד תמונתו של הרב עובדיה יוסף. סדקים התגלו גם בלשכתו של ח"כ מוחמד ברכה, בלשכת דובר הכנסת ובכניסה למשרד ראש הממשלה בכנסת.

 

ח"כ איוב קרא שלח מכתב בהול ליו"ר הכנסת ראובן ריבלין בזו הלשון: "מבוהל, חרד וחסר אונים יצאתי מוועדת הכספים בעת שהתרחשה רעידת האדמה המבהילה והמוזרה. צר לי שהרגשתי שבבית החשוב ביותר במדינת ישראל אין מענה ונהלים ברורים לעת סכנה, אפילו לא דרכי מילוט".

 

ח"כ איוב קרא הוסיף: "הפעם, בזכות הרבנים ליצמן ודהן, אלוהים סלח לנו. לא בטוח שבפעם הבאה יהיו לידנו רבנים שיושיעו".

 

ח"כ ישראל אייכלר וח"כ אחמד טיבי נפגשו במסדרון מתחת לסדק שנפער בכניסה ללשכתו של ראש הממשלה. "מתברר שאין לכם פרוטקציה אצל אלוהים", אמר טיבי. הוא נעמד בפתח הלשכה, מול מצלמות העיתונאים שתיקתקו במרץ והוסיף: "בסך הכל רצינו שהקואליציה תקרוס, לא הבניין".

 

המצלמות המשיכו לתקתק וטיבי המשיך להתבדח. "אתמול ריסקו אבנים", רמז לניתוח שעבר ראש הממשלה, "עכשיו נסדקה הלשכה. אין לי ספק ששרון יטיל את האחריות על הרשות הפלסטינית ומופז יוציא הודעה לגרש את ערפאת".

 

ח"כ אייכלר החליט להתערב ופנה ועם ישראל כדי שיבונו "שקרה פה היום נס גדול. לפני זמן לא רב הייתה רעידת אדמה בעוצמה דומה באיראן ואלפים מתו. עם ישראל חייב להבין שהיה פה נס".

 

ח"כ אהוד יתום אף כתב על רעש האדמה שיר: "ותרעד הארץ"

 

"ישבתי בחדרי בהיכל החקיקה,

שקדתי על נאומי המתוכנן במליאה.

לפתע פתאום ללא התרעה,

נעה-רעדה לה האדמה.

 

כסאי בחוסר נחת נע,

 מדף הספרים בעצבנות זע,

התמונות רקדו על הקירות,

שולחני השמיע קולות של תנודות.

 

שקט כללי עד כדי חרדה,

אפף שניות גדושות אימה,

די לא נעים לשהות בחיק הסערה,

בהרגשה של אובדן שליטה.

 

לארץ הזו שזורת הסבל והדאגה,

רוויית דם הטרור ומעשי הזוועה,

לא מגיעה סיבה נוספת לתחושה של הרס,

ממכה שאינה כתובה בתורה".

 

אך מעבר לבדיחות ולשירים, הסדקים במשכן החלו לעורר דאגה בקרב הח"כים ושאר יושבי הבניין. אחד החששות היה שמערכת התאורה של הכנסת ספגה נזק ועלולה לקרוס וישיבת מליאת הכנסת נדחתה עד לבדיקה של מהנדס בטיחות.

 

במקביל הודיע ח"כ יורי שטרן כי ועדת הפנים של הכנסת, שבראשה הוא עומד, תתכנס לדיון חירום ברעידת האדמה. "הוועדה התריעה אין סוף פעמים כי המדינה אינה ערוכה לרעידת אדמה", אמר שטרן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
ח"כ טיבי. אתמול קרסו אבנים. "אין לכם פרוטקציה אצל אלוהים"
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום גלי תיבון
ח"כ יתום. חיבר שיר
צילום גלי תיבון
ח"כ אייכלר: "קרא לנו נס"
מומלצים