שתף קטע נבחר

מערכת החינוך: התלמידים פונו לחצרות

רעש האדמה תפס את מערכת החינוך באמצע יום לימודים שגרתי, שהפך לפתע למיוחד במינו. בהתאם לנהלים פונו התלמידים המבוהלים לחצרות ושהו שם עם המורים. בבתי ספר אחדים קרסו תקרות. משרד החינוך: "המערכת תיפקדה כראוי ולא היו נפגעים"

רעש האדמה הבוקר (ד') תפס את מערכת החינוך במהלך יום לימודים שגרתי. באופן טבעי עורר הרעש בהלה רבה בקרב התלמידים, אולם מעבר לחרדה לא נרשמו מקרים חריגים או נפגעים.

 

ברוב בתי הספר ברחבי הארץ פעלו המורים והמנהלים על פי הנהלים, ופינו את התלמידים לחצרות. חלק מתלמידי השכבות העליונות בבתי הספר התיכונים שוחררו לבתיהם. התלמידים הצעירים יותר הונחו להישאר בחצר עד להודעה חדשה מפיקוד העורף והמורים הונחו שלא לשחררם ללא אישור ההורים.

 

בחצרות עסקו התלמידים בפעילות עם המורים. בבית הספר ישורון בנתניה נשארו התלמידים ללמוד בכיתות למרות הוראת משרד החינוך.

 

"זה התחיל כשהרגשנו איך השולחנות והמחשבים זזים בכיתה", סיפר תלמיד בית ספר אורט שרת בנצרת. "קיבלנו הוראה להתפנות אבל הייתה פאניקה ולחץ בעת הפינוי. תלמידה אחת נכנסה לחרדה ולא הפסיקה לבכות, עד שהרגיעו אותה. הוציאו אותנו לחצר ומשם היו תלמידים שהלכו הביתה"

 

רועי שחר, תלמיד כיתה יא' בבית ספר עירוני א' בחיפה סיפר גם הוא על החרדה בדקות הראשונות: "היינו בשיעור במעבדה ופתאום ראיתי את השקעים שבשולחן מתחילים לזוז. צעקתי לחבר שלי שיפסיק להזיז את השולחן וראיתי שזה מתגבר. פינו אותנו לחצר בית הספר ובזמן הפינוי הייתה פאניקה ובהלה. הפינוי עבר בסדר כי בכל פעם הוציאו כיתה אחרת למדרגות. נשארנו בחצר עד ששחררו אותנו הביתה".

 

למשרד החינוך הגיעו דיווחים על נזקים למבנים בבתי ספר שונים, בניהם בית ספר עבד רבא בדרום הארץ שם נפער סדק בין שתי קומות בבניין. בחטיבת הביניים שרת בנצרת עילית דווח על תקרה באולם הספורט שקרסה בזמן שהאולם היה ריק.

 

בישיבה התיכונית בראש העין קרסה תקרת גבס בבית המדרש, דקות ספורות לאחר שהילדים עזבו את המקום ויצאו להפסקה. אבי הראל, שבנו דביר לומד בכיתה ז' בישיבה סיפר: "בדיוק הם סיימו להתפלל ויצאו החוצה. הבן התקשר אליי מבוהל וסיפר על קריסת התקרה. הגעתי למקום במהירות. הייתי בלחץ וגם הילדים. אם חלילה התלמידים היו בפנים הם היו נפצעים. קרה להם נס. עכשיו צריכים במדינה לדעת שיש בניינים שנבנים ברשלנות".

 

במשרד החינוך אמרו שהמורים והמנהלים תיפקדו כראוי ועל פי ההנחיות. "יש חוזר מנכ"ל מחודש ספטמבר 2000 שבו יש הנחיות איך לפעול בזמן רעידת אדמה", אמרה דוברת המשרד, חנה דורון.

 

"לפני כחודשיים נערכו תרגילים במוסדות החינוך והמנהלים והמורים פעלו על פי ההנחיות ופינו את התלמידים לחצרות בתי הספר", הוסיפה הדוברת. "נכון שיש לחץ ופאניקה בקרב התלמידים וזה טבעי. המערכת תיפקדה כראוי והראיה היא שלא היו נפגעים מקרב התלמידים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 10
רעידת האדמה. התלמידים פונו לחצרות
צילום: ערוץ 10
צילום: תומריקו
רעידת האדמה. בהלה ברחובות
צילום: תומריקו
מומלצים