שתף קטע נבחר

22% מהקשישים מקיימים יחסים מלאים אחת לשבוע

יחסי-מין בגיל השלישי? מתברר שיש דבר כזה. סקר חדש קובע, כי 22 אחוז מהקשישים מקיימים יחסים מלאים אחת לשבוע. ד"ר אסתר גושן, פסיכולוגית קלינית: "מי שנהנה בגיל צעיר יותר מסקס, ימשיך ליהנות ממנו גם אחרי גיל 60". חנה מרון, בת 80: "אם זה מה שאמרו הנשאלים, זה כנראה נכון"

מנחם (81)  ושושנה (76) נשואים כבר 52 שנים. יחד עלו ארצה מפולין, היו ממקימי אחד הקיבוצים בדרום הארץ, הביאו לעולם בן ובת, עבדו קשה וכיום, למרות המשבר הקשה הפוקד את קיבוצם, הם חשים שהם קוצרים את פירות השנים ההן.

 

לפחות פעם בשנה נוסעים מנחם ושושנה לחו"ל, לרוב בטיולים מאורגנים. פעם בחודש לערך הם מגיעים לתל-אביב כדי ליהנות מהצגה או מקונצרט, פעם בשבועיים נפגשים עם הנכדות וביומיום עוסקים במידת האפשר בספורט (הליכה ושחיה), בקריאה, במפגשים עם חברים וכן, גם בסקס.

 

"אמנם, שום דבר כבר לא כמו שהיה", מספרת לולה, "אבל אנחנו אוהבים להתחבק, ללטף אחד את השני ולפעמים גם יותר מזה. על-פי רוב אנחנו ישנים בחדרים נפרדים, כי הנחירות של כל אחד מאיתנו מפריעות לשני, אבל קורה שנוצרת איזו התרגשות ואז אנחנו ישנים ביחד ועושים הכל".

 

הסקס, מתברר, לא נגמר גם בגיל השלישי. סקר שערכה חברת "פאלאס דיור מוגן לבני גיל הזהב" לקראת יום האהבה מעלה, כי גם בגיל 70 פלוס יש בהחלט עדיין על מה לדבר בתחום שבינו לבינה.

 

הסקר נערך באמצעות משאל טלפוני בקרב מדגם מייצג של 500 קשישים בגילאי 60-80, נשים וגברים. 22 אחוז מהנשאלים השיבו, כי הם מקיימים יחסי-מין מלאים אחת לשבוע, 58 אחוזים מהנשאלים הצהירו על קיום יחסי-מין מלאים פעם בחודש, שישה אחוזים דיווחו על סקס עד הסוף פעמיים בשבוע (!) ו-14 אחוז הצהירו שהם מקיימים יחסים מלאים אחת לשנה או יותר. אגב, 90 אחוזים מהמצהירים על סקס מדי שבוע או פעמיים בשבוע סיפרו, כי הם חיים עם בן-זוג קבוע. מרביתם (70 אחוז) – נשים.

 

המחלות משפיעות לרעה

 

מפתיע? תלוי את מי שואלים. ד"ר אסתר גושן, פסיכולוגית קלינית ומטפלת זוגית מירושלים, אינה מופתעת כלל ועיקר. ד"ר גושן: "פעם בשבוע זה לא הרבה, ולכן התוצאות הללו אינן מפתיעות אותי. התשוקה קיימת גם בגיל המבוגר יותר, בייחוד כשמשקיעים בה ומשאירים אותה דולקת. עם הנתון הזה, ובהתחשב בכך שבגיל השלישי כבר אין את הפחד להיכנס להיריון ושיש הרבה יותר זמן פנוי, אז למה לא?"

 

אמנם, אומרת ד"ר גושן, האקט המיני לא יוכל לחזור על עצמו שלוש-ארבע פעמים בלילה, בשל אי-היכולת הגופנית של גבר בגיל המבוגר להגיע לזיקפה לעיתים קרובות בהפרשי זמן קצרים, ועדיין הוא יכול ליהנות מיחסי-מין מלאים ומספקים.

 

"קשה לילדים לחשוב שההורים שלהם מנהלים חיי מין, ובטח סבא וסבתא", מסבירה ד"ר גושן את פליאת הדור הצעיר ביחס לנתונים. "חשוב לדעת שמי שנהנה בגיל צעיר יותר מסקס, ימשיך ליהנות ממנו גם אחרי גיל 60 ומי שלא נהנה בעבר, ישמח מזה שעכשיו, כשהוא יותר מבוגר, אפשר להתחמק מזה יותר בקלות".

 

ד"ר רונן רוב, אורולוג וסקסולוג בכיר ב"שירותי בריאות כללית", לעומתה, מופתע מן התוצאות. "כשאתה עושה סקס בגיל המבוגר", אומר ד"ר רוב, "לוקח הרבה יותר זמן להתגרות. הזיקפה חלשה יותר והלחות בנרתיק האישה פחותה, לוקח יותר זמן להגיע לאורגזמה ולכן כל העניין מורכב יותר.

 

"צריך לזכור שיש מחלות כמו מחלות לב, סוכרת ויתר לחץ-דם שפוגעות באספקת הדם לפין ולדגדגן, ישנן תרופות שעלולות לפגוע בזיקפה וגם דימוי הגוף, עם הכרס הגדלה, השיער המאפיר, הקמטים וכו', עלול להשפיע לרעה על תחושת המיניות ובעקבות זאת על החשק ועל קיום יחסי-המין".

 

נשואים נהנים יותר

 

"אם ככה אומרים, סימן שהם יודעים. מה יש לומר?" מגיב הפסל יגאל תומרקין, בן 71. "אבל פעם בשבוע זה הרבה? זה לא רציני". "הדברים הללו ידועים ממחקרים וספרים שעוסקים בגיל המבוגר", אומרת השחקנית חנה מרון, בת 80. "ואם זה מה שאמרו הנשאלים, זה כנראה נכון".

 

הנשאלים בסקר הסקס של חברת "פאלאס" לא שמעו כנראה על המחלות והקשיים האחרים. 80 אחוז מהם הודו, שמגיל 60 ומעלה הם מקיימים יחסי-מין בתכיפות גבוהה יותר משקיימו בגילאי 50-60, אבל בתכיפות פחותה יחסית לגילאי ה-30-40. יותר ממחצית מהקשישים, אגב, קישרו את העלייה בקיום יחסי-המין לזמן הפנוי הרב שעומד לרשותם ולשלווה הנפשית שאליה הגיעו.

 

הקשישים, מתברר עוד, מעדיפים לעשות את זה בשעות הערב המוקדמות, לאחר מנוחת הצהריים (68 אחוז), 23 אחוז מהם מעדיפים סקס בשעות הבוקר ורק תשעה אחוזים מעדיפים את שעות הלילה. רובם המכריע (73 אחוז) מקפידים על "מגע מקדים" הכולל נשיקות, ליטופים ושאר משחקים מקדימים.

 

38 אחוז מהקשישים הפעילים מינית השיבו שהם נהנים יותר מהסקס הנוכחי, 35 אחוזים הצהירו על מצב הפוך ו-27 אחוז מהם דיווחו על הנאה באותה מידה כבעבר. 76 אחוז מהקשישים הנהנים יותר מיחסי-מין אחרי גיל 60 היו דווקא הנשואים ובעלי בני-הזוג הקבועים מבין הנשאלים.

 

ד"ר רוב מאמין, כי בני השישים ומעלה נהנים יותר מהמיניות ופחות מהמין. "אני לא חושב שהאקט המיני עצמו משתבח עם השנים", הוא קובע. "המיניות, שאת ניצניה ניתן לראות כיום כבר בזיקפות העובריות שרואים בבדיקות אולטרה-סאונד בעת ההריון, לא נעלמת עם השנים, אבל היא משתנה. אם כי מי שמיני כל החיים, ימשיך להיות כזה גם בגיל המבוגר.

 

"ביטויי המיניות לא חייבים להסתיים באקט החדירה, ובגיל השלישי ניתן בהחלט ליהנות מלטיפות וחיבוקים, מההבנה, החברות, העזרה והתמיכה ההדדית, מתחביבים משותפים, חוגים, הרצאות וכדומה", אומר ד"ר רוב.

 

"בשלב הזה, האחרון, של החיים, הילדים יצאו מהבית, המצב הכלכלי לרוב סביר ויותר מזה, ובעיקר נמצאים הרבה אחד עם השני. לבני הגילאים הללו יש זמן פתאום לדברים שלא הספיקו לעשות כל החיים. הם כבר לא עובדים וזה יתרון", מזכיר ד"ר רוב, "מצד שני, חשוב לא להיות אחד בתחת של השני ולמצוא גם עיסוקים נפרדים".

 

"פתאום הסקס מדהים"

 

אחד הזוגות שהגיעו בתקופה האחרונה למרפאתו של ד"ר רוב בבית-החולים "הלל יפה" הפתיעו אפילו אותו. "הגבר, בן 74 מהצפון, והאישה בת ה-70 ממרכז הארץ, הגיעו לטיפול וסיפרו שלאורך כל חייהם, בנפרד, המיניות לא היתה כדבריהם 'משהו מטורף'.

 

"לפני כשנתיים-שלוש שניהם התאלמנו, ומאחר שהיו באותו חוג חברתי התחילו להיפגש. במהרה הקשר הפך לזוגי ופתאום הסקס מדהים. האישה מספרת, שרק עם הגבר הזה היא גילתה את האורגזמה שלה ולמרות שהם נפגשים רק בסופי-שבוע, הכל נפלא והם מנסים לחגוג כמה שיותר. אלי הם הגיעו, בעצם, כי הגבר נזקק לעזרה כדי להגיע ליותר זיקפות", הוא מספר.

 

ואכן, בעיית הזיקפה היא הבעיה הנפוצה אצל גברים בגילאי שישים ומעלה. ד"ר גושן מאמינה שאת הבעיות הללו ניתן לפתור בקלות יחסית. "היום יש 'ויאגרה'", היא אומרת, "ואם האישה מאוד רוצה, היא יכולה לגרות את הגבר שלה גם בלי ויאגרה, מה עוד שלא תמיד חייבת להיות חדירה".

 

ד"ר רוב מזכיר שלפי הסטטיסטיקה, בעיית הזיקפה הולכת ומתעצמת עם עליית גילם של הגברים, ובעוד כמחצית מבני ה-60 יסבלו ממנה, הרי שעשור לאחר-מכן תהיה בעיית האין-אונות נחלתם של 60 אחוז מהגברים.

 

הנתונים הללו תואמים את הסטטיסטיקה, לפיה תדירות קיום יחסי-המין יורדת עם השנים. ד"ר רוב: "בגילאי 20-30 התדירות הממוצעת היא שלוש-ארבע פעמים בשבוע. בגילאי 30-40 זה קורה פעמיים-שלוש בשבוע ובגילאי 40-50 זה קורה בממוצע פעמיים בשבוע. מצד שני, כדאי לזכור שדווקא הנשים בגילאי 35-40 מדווחות שהן נהנות יותר ממין, חשות בשלות יותר ומבינות לעומק את מהות העניין".

 

אלא ששנים ספורות לאחר-מכן, המצב עלול להשתנות. גיל המעבר עושה את שלו ונשים בנות 60 ומעלה עלולות לסבול מיובש בנרתיק בשל התנוונות השחלות, בעיה שיכולה גם היא להיפתר בדרכים רפואיות לא מורכבות.

 

לדברי ד"ר גושן, רבים מהנזקקים לסיוע מקצועי בגילאים הללו מדווחים גם על בעיות רגשיות. "האישה פחות יפה ומושכת", אומרת ד"ר גושן, "לגבר יש כרס, אבל כשאוהבים, מתגברים על זה. העיקר לא לשבת בבית ולהשתעמם".


פורסם לראשונה 11/02/2004 15:41
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
אוהבים להתחבק, ואולי יותר מזה. קשישים
צילום: סי די בנק
צילום: אביגיל עוזי
חנה מרון. "דברים ידועים"
צילום: אביגיל עוזי
צילום: ג'רמי פלדמן
יגאל תומרקין. "זה לא רציני"
צילום: ג'רמי פלדמן
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים