שתף קטע נבחר

מהיום נשלם פחות על מוצרי חשמל ומוצרי מזון בסיסיים

במסיבת עיתונאים בירושלים הציג אתמול שר האוצר תוכנית להפחתות מסים עקיפים בהיקף של 2.1 מיליארד שקל בעקבותיה מוזלים מוצרי החשמל מהיום במאות שקלים כל אחד. ב-1 במארס יופחת המע"מ ל-17% . במקביל יגיש היום נתניהו לאישור הממשלה קיצוץ של 3 מיליארד שקל בתקציבי המשרדים

שר האוצר בנימין נתניהו אתמול (ד') הציג לפנות ערב במסיבת עיתונאים מיוחדת בירושלים את תוכניתו להפחתות מסים עקיפים בהיקף כולל של 2.1 מיליארד שקל. בעקבות זאת, מחיריהם של מוצרי חשמל ביתיים יוזלו ב-14% עד 24% ומוצרי מזון בסיסיים יוזלו באחוזים בודדים בגלל ביטול מוחלט של המכס שעוד מוטל עליהם.

 

בנוסף, ב-1 במארס השנה יופחת המע"מ באחוז אחד, מ-18% ל-17%. הפחתות המכס ומס הקנייה ייכנסו לתוקפם כבר הלילה, ובעקבותם תחול הוזלה של מאות שקלים במחיריהם של מוצרי החשמל הביתיים.

 

הפחתת מס קנייה תהיה בשיעורים של 5-30% והפחתת מכס יסתכמו ב-5 עד 12%.

 

נתניהו אמר כי המסים העקיפים בישראל - מע"מ, מס קנייה ומכס על מוצרי צריכה בסיסיים הוא הגבוה ביותר בעולם. בישראל יש מס עקיף של 19% לעומת 14% באיחוד האירופי ו-8% בארה"ב.

 

הוזלות של מאות שקלים במוצרי החשמל

 

בעקבות הפחתת המכס ומס הקנייה יופחתו מהיום מחיריהם של מקררים ב-15% בערך (הוזלה של 900 שקל למקרר שמחירו כ-6,000 שקל), טלוויזיות יוזלו בשיעורים של 20% עד 24%. תנורי בישול ואפייה יוזלו בשיעור של כ-12% בממוצע. "זוג צעיר שצריך לרכוש את כל מוצרי החשמל הביתיים בבת אחת יחסוך ממחר אלפי שקלים", התגאה נתניהו בתוכניתו.

 
הוזלת מוצרי החשמל

הוזלת מוצרי החשמל
המוצר שיעור הפחתת המס המחיר לצרכן ההוזלה בשקלים
מקרר 15-18% 6,000 שקל 900 שקל
תנור אפייה 14-16% 3,000 שקל 400 שקל
מכונת כביסה 14-17% 2,800 שקל 350 שקל
טלוויזיה 20-24% 2,500 שקל 500 שקל
וידיאו 18-22% 700 שקל 150 שקל

על פי תחשיבי האוצר, בתוכנית החדשה מקבל העשירון התחתון הטבה בשיעור של קרוב ל-4% מההכנסה שלו, ואילו העשירון העליון מקבל הטבה שמשקלה פחות מאחוז אחד מהכנסתו. בחישוב בשקלים - בעשירון הראשון, שהכנסתו הממוצעת היא 2,272 שקלים לחודש, תסתכם ההטבה השנתית כתוצאה מהפחתת המסים ב-1007 שקלים בשנה. בעשירון העליון - ההכנסה היא 21 אלף שקל לחודש בערך, אבל ההטבה מהפחתת המסים תהיה רק 1958 שקלים לשנה. "גם במשקל הכספי - חלק הארי של ההטבה בתוכנית החדשה זורם לעשירונים התחתונים ומשפר את כוח הקנייה שלהם", אמר נתניהו.

 

 

הוזלות גם במוצרי המזון הבסיסיים

 

לצד הפחתת המסים על מוצרי חשמל תהיה הפחתת מסים עקיפים גם על מוצרי מזון בסיסיים. בהתאם לכך יוזלו מחירי הפסטה, האורז, הסוכר, הקפה, המרגרינה ועוד.

 
ביטול מכס על מוצרי מזון בסיסיים

ביטול מכס על מוצרי מזון בסיסיים
המוצר המכס הקיים המכס החדש
אורז 5% 0%
פסטה 12% 0%
מרגרינה 3% 0%
קפה 3% 0%
סוכר (קוביות) 6.8% 0%
ביצים (יבוא) 100% 0%
סומסום 5% 0%

נתניהו: "ההטבה לשכבות החלשות היא ישירה. חיכינו לתקבולי חודש ינואר והחלטנו לעשות זאת. אין לזה שום קשר לבחירות כי אני לא צופה שום בחירות באופק. אני חושב שהכנסת הזו תסיים את הקדנציה שלה בפרקה ולא לפני כן".

 

ההסתדרות מיהרה להגיב על תוכנית נתניהו באמירה חיובית על צעדי שר האוצר. "טוב שנתניהו מתחיל לאמץ חלק מהצעותינו. אנו תומכים בהורדת מחירים, הפחתת מע"מ והגדלת כוח הקנייה. אך הטבות אלה לא יועילו למובטלים ללא משכורת ולקשישים ללא פת לחם".

 

מאוחר יותר תיקנה ההסתדרות את הודעתה ושבה לתקוף את השר נתניהו: "נתניהו מזלזל ומשפיל את החלשים. ביד אחת הוא מקצץ בפת לחמם, וביד השנייה הוא מעניק הטבות מדומות שאינן מחפות על הפגיעה העמוקה. עידוד היבוא עלול לגרום לפיטורים. קשיש ללא פת לחם אינו זקוק למכשיר DVD מוזל".

 

במקביל - קיצוץ נוסף בתקציב

 

במקביל לתוכנית הפחתות המסים יגיש שר האוצר, כבר היום, תוכנית חדשה לקיצוץ נוסף בתקציב בהיקף של 3 מיליארד שקל. ההפחתה המוצעת מהווה קיצוץ כולל של 2% בתקציב המדינה ל-2004 והיא אמורה לחול באופן שווה על כל תקציבי המשרדים, לרבות חינוך ובריאות. מכיוון שלא יחול קיצוץ בהוצאות השכר וחוזים מחייבים אחרים, יוצא שכל משרד יידרש לקצץ 6% מן התקציב השוטף שלו. הקיצוץ בתקציב נדרש כדי לממן את התוספות התקציביות שכבר הובטחו לתקציב הביטחון (1.6 מיליארד שקל) ולרשויות המקומיות (הסכום המדוייק טרם נקבע).

 

על הקיצוץ הנוסף בתקציב אמר השר נתניהו: "אנחנו דורשים מהמשרדים להתייעל. לא להוציא את החולים למסדרונות ולא לקצץ בצרכים של ילדים אלא במנגנונים". עם זאת הבהיר שר האוצר כי לא יכפה על השרים את דרך הקיצוץ הנוסף בתקציב. הוא מנם הציע לבצע את הקיצוץ הנוסף בדרך של קיצוץ בשיעור שווה (6%) בכל המשרדים, אבל הוסיף, "הממשלה ריבונית להחליט איך תחלק את הקיצוץ בתוך התקציב".

 

תגובות

 

מנכ"ל איגוד לשכות המסחר, יוסי שוסטק, בירך על החלטת האוצר: "מדובר בצעד שיעודד את הפעילות במשק, יוביל לגידול הצריכה ולהאצת ההתאוששות המשקית – ויגרום להפחתת מחירים. מהלך זה יהיה חיובי במיוחד עבור השכבות החלשות, שמבחינתן המס העקיף מהווה באופן יחסי נטל כבד במיוחד".

 

מפלגת העבודה מותחת ביקורת חריפה על תוכניתו החדשה של נתניהו. ראש צוות התגובות של המפלגה, ח"כ אופיר פינס: "נתניהו הוא מהמר כפייתי בכספי הכנסות המדינה, שחושב כי כלכלת ישראל היא קזינו. כנראה שנתניהו כבר פתר את משבר הרשויות, מימן את התוכנית למלחמה בפשע, סיבסד את מחירי הלחם וסייע למצב הקשישים – וכעת נותר לו מספיק כסף בכדי להתחנף לשכבות החזקות, שצורכות יותר".

 

אטילה שומפלבי מוסר כי יו"ר מפלגת העבודה הגיב על הודעת נתניהו: "קיצוץ של אחוז בודד במע'מ הוא חסר משמעות לרוב אזרחי ישראל". לדבריו, "הממשלה תממן תרגיל יח"צני זה מכיסי החלשים - על ידי פגיעה קשה נוספת בחינוך, בקשישים - ועל-ידי הרס מוחלט של המעמד הבינוני. מדיניות הממשלה נועדה לשמור על הבזבוז בהתנחלויות ולממנו מהמסכנים בחברה".


פורסם לראשונה 11/02/2004 17:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'רמי פלדמן
נתניהו. מי יממן את התוספות לביטחון ולרשויות
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים