שתף קטע נבחר

אנשי מילואים לבג"ץ: למחוק עמותה שמעודדת סרבנות

העותרים טענו כי עמותת "רוח המצפון" מנסה לעשות נפשות לסרבני השירות ואף עורכת סדנאות בנושא, תחת חסותה של תנועת "האומץ לסרב". לדבריהם פנו לרשם העמותות לפני זמן רב ודרשו ממנו לחקור את הנושא, אך ניסיונות אלה עלו בתוהו

ארבעה חיילי מילואים עתרו היום (ד') לבג"ץ בדרישה למחוק את רישומה של עמותת "רוח המצפון" כעמותה מוכרת ורשמית.

העותרים טענו כי מאחורי העמותה עומדת תנועת "האומץ לסרב", שפעילותה, לטענתם, מקדמת פעילות בלתי חוקית הקוראת לסרב לשירות בצה"ל. ארבעת העותרים הם סמל ראשון במילואים אדם שמויס, סגן במילואים יריב פישר, סגן במילואים איתן גינזבורג וסמל ראשון במילואים איתי בן-חורין.

 

"זה כמו חברה שעוסקת ביבוא סמים ורשומה כחברה מסחרית לכל דבר ועניין", טען בן-חורין. לדבריו, העמותה הצליחה להירשם אצל רשם העמותות לאחר שהציגה מטרות אחרות לגמרי מאלה בהן היא עוסקת. 

"זו קריאה למרי אזרחי. יש פה ניסיון המרדה האסור על פי חוק. העמותה הזו מארגנת סדנאות להשתמטות והרי כולנו יודעים שעל פי החוק, לעמותה אסור לשמש מסווה לפעילות בלתי חוקית", הסביר.

 

עמותת רוח המצפון רשומה מזה כשנתיים אצל רשם העמותות. לטענת העותרים, הם יצרו קשר עם רשם העמותות כבר לפני כשנה וזה שלח לעמותה מכתב התרעה.

"מאז שפנינו לרשם העמותות לא קרה דבר", טען בן-חורין, "פניתי לפני כחודש לרשם העמותות בשנית ושם נאמר לי כי התקבלה חוות דעתו של הפרקליט הצבאי הראשי בנושא, וכי נעשתה פנייה גם ליועץ המשפטי לממשלה, אבל הסתבר לי שרק לאחר פנייתי השנייה ערבו את היועץ המשפטי בעניין".

 

העותרים טענו ישנו גורם במשרדי רשם העמותות שעוצר את תהליך סגירת העמותה. 

תנועת "האומץ לסרב" מסרה בתגובה כי מדובר במיחזור של תלונות שכבר נבדקו על ידי היועץ המשפטי לממשלה הקודם ועל ידי רשם העמותות הנוכחי והתבררו כמופרכות.

"מדובר בניסיון להשיג רווח פוליטי על ידי גרירת בית המשפט העליון לדיון סרק. תנועת 'אומץ לסרב' מסייעת על פי חוק ובשקיפות מלאה לטובים שבקציני וחיילי צה"ל ותמשיך לעשות זאת גם בעתיד. פעילות תנועת אומץ לסרב נשענת כולה על הקוד האתי של צה"ל", מסרו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סרבנים בהפגנה (ארכיון)
צילום: איי פי
חיילים הרוגים עין יברוד עפרה דוכיפת
צילום: איי פי
מומלצים