שתף קטע נבחר

ראש הממשלה: תומך בקיצוץ קצבאות ילדי העשירים

בישיבת הממשלה הודיע שרון שהוא תומך בקיצוץ הקצבאות לילדי העשירונים העליונים, אך הוא לא מאמין שהיא תעבור. שרי שינוי ולפיד על ההצעה: "זוהי דמגוגיה פופוליסטית לדפוק את העשירים. צריך לשלם למי שמרוויח". שר האוצר הציג לשרים סקר על פיו 71% מהאזרחים תומכים בהורדת מיסים ובמקביל לקצץ בתקציבי הממשלה. עם זאת רק 41.2% מהציבור סבורים שמדיניותו הכלכלית של נתניהו תוביל לשיפור כלכלי

הקרב על הקיצוץ: ראש הממשלה, אריאל שרון, הודיע בישיבת הממשלה היום (א') שהוא תומך בקיצוץ הקצבאות לילדי העשירונים העליונים. הוא ציין שהיועץ המשפטי לממשלה הצביע על בעיות משפטיות וטכניות בהן, אי-שוויון: "הייתי רוצה ליישם את ההצעה, אם ניתן, אך אני מתקשה לראות שזה יקרה בזמן הקרוב".

 

ראש הממשלה הודיע שבחודש הקרוב יוצגו הצעות ליישום ההצעה, ואולם ההצעה לקיצוץ רוחבי תתקיים לכל המאוחר ביום ראשון הקרוב.

 

שרת החינוך, לימור לבנת, ושר הבריאות, דני נוה, הציגו לממשלה את הצעתם לבטל את קצבאות הילדים לשני העשירונים העליונים, כדי לבטל את הקיצוץ בתקציבי משרדי החינוך, הבריאות והרווחה. לדבריהם, הקיצוץ בקצבאות יוביל לחסכון של 380 מיליון שקל, ויבטל את הצורך לקצץ בתקציבי המשרדים. 

 

שרי שינוי, יוסף (טומי) לפיד ואברהם פורז, התנגדו בישיבת הממשלה להצעת השרים לבנת ונוה לקצץ את קצבאות ילדי שני העשירונים העליונים. "צריך לשלם למי שמרוויח, אי אפשר למנוע ממי שהרוויחו את הכסף שמגיע להם", אמר לפיד.

 

השר לפיד אמר על ההצעה: "זוהי דמגוגיה פופוליסטית לדפוק את העשירים. זהו ניסיון לפגוע במעמד הביניים ושינוי לא תאפשר את זה". והוסיף שיש חוות דעת של הביטוח הלאומי שהדבר כלל לא בר ביצוע.

 

גם השרים אפי איתם, אביגדור ליברמן ובני אלון הודיעו על התנגדותם לתוכנית.

 

נתניהו הציג סקר: הציבור תומך בקיצוץ 

 

שר האוצר, בנימין נתניהו, וראש אגף תקציבים, אורי יוגב, הציגו הבוקר בישיבת הממשלה סקר על פיו, לטענתם, 71% הציבור תומכים בתוכנית האוצר לקיצוץ במשרדי הממשלה ולהורדת מסים.

 

שרים רבים, בהם חבריו של נתניהו לליכוד, אמרו בישיבה כי הם מתנגדים לקיצוץ. ההצבעה על התוכנית תתקיים בשבוע הבא.

 

השאלה שהוצגה בסקר היתה: "האם אתה בעד להוריד מיסים כדי לעודד צמיחה ובמקביל לקצץ מתקציבי משרדי הממשלה?". או - "האם אינך תומך בהורדת מיסים, ובקיצוץ מתקציב משרדי הממשלה". כאמור, על פי נתניהו, רוב מוחלט של הציבור הביע תמיכה בתוכנית האוצר.


הורדת מיסים ו קיצוץ תקציבים

מבין 2 האפשרויות מה לדעתך נכון יותר לעשות?
  מספר התומכים אחוז מכלל הנשאלים
להוריד מיסים ולקצץ בתקציבי הממשלה 359 71.5%
לא להוריד מיסים ולהגדיל את תקציבי הממשלה 90 17.9%
לא יודע 50 10%
מסרב 3 0.6%

 

הסקר של מכון מדגם שנערך עבור משרד האוצר, וש"כיכב" בישיבת הממשלה מצא לעומת זאת, כי רק 41.2% מהציבור סבורים שמדיניותו הכלכלית של שר האוצר, בנימין נתניהו, תוביל לשיפור במצב הכלכלי. מנגד סבורים 45.8% שמדיניותו הכלכלית לא תשנה או תביא להרעה במצב הכלכלי. 


האם מדיניות שר האוצר תביא לשיפור במצב הכלכלי

האם מדיניות שר האוצר תביא לשיפור או להרעה במצב הכלכלי של ישראל?
  מספר תומכים אחוז מתוך הנשאלים
תביא לשיפור במידה רבה 47 9.4%
תביא לשיפור במידה מסוימת 160 31.8%
לא תשנה 80 15.8%
תביא להרעה במידה מסוימת 76 15.1%
תביא להרעה במידה רבה 75 14.9%
לא יודע 62 12.4%
מסרב 2 0.5%

נתניהו אמר בהתייחסו לנתונים, כי "הסקר מוכיח שהתהליך זוכה לתמיכת הציבור", והדגיש: "מעבר להחלטות שעומדות בפני הממשלה, השרים יכולים להחליט על חלוקה בקיצוץ בין המשרדים ובלבד שההוצאה הממשלתית לא תגדל ולו בשקל אחד".

 

לבנת: גם אני אעשה סקרים

 


לימור ליבנת ביבי נתניהו

 

שרת החינוך, לימור לבנת, מתחה בתגובה ביקורת חריפה על נתניהו: "בלתי ראוי ואבסורד לקבוע עמדות על פי סקרים, לא ידעתי שמותר למשרדי הממשלה לעשות זאת. אעשה סקר כזה הערב כדי לבדוק האם כדי להוריד מיסים ההורים מוכנים שילדיהם יגיעו ב-11:30 הביתה, או בשביל די.וי.די - שיסגרו מתנ"סים ויפגעו בילדים החלשים".

 

לבנת הוסיפה זו זריית חול בעיני הציבור, "לא ניתן לפטר ולו אדם אחד נוסף במערכת החינוך בגלל הסכמי האוצר עם ההסתדרות".

 

נתניהו אמר מנגד: "הממשלה יכולה וצריכה לפעול מידי פעם לא בהתאם לדעת הקהל אבל כדאי שתהיה קשובה לרחשי הציבור ובמקרה הזה הציבור תומך בצעדים שכבר נעשו. באשר להחלטות שעומדות בפני הממשלה, אתם יכולים להחליט על כל חלוקה בין המשרדים ובתנאי שהתקציב לא יגדל בשקל אחד. אני קבעתי עקרון אחד - אין מגדילים את הוצאות הממשלה".

 

בהמשך תקפה לבנת את לנתניהו: "כשצריך לגזור גזירות מביא זאת להחלטת ממשלה וכשצריך להודיע על הטבות כמו הפחתת מע"מ או מס קניות מציג זאת כיוזמה, או כמתנה שלו". השר נתניהו השיב: "ההחלטות על הורדת מס הקניה הן החלטות ממשלה מן העבר, שהממשלה בסך הכל פועלת ליישמן".

 

עוד שרים מתנגדים לתוכנית

 

את ההתנגדות להצעת השר נתניהו מובילים בממשלה השרים זבולון אורלב, וחבריו של נתניהו לליכוד - לימור לבנת, דני נוה וצחי הנגבי. 

 

שר הבריאות דני נוה אמר בישיבת הממשלה כי אסור שייצא מסר ממשלת ישראל של פגיעה בשירותים החיוניים לציבור בתחומי הבריאות, החינוך והרווחה. ואם תתקבל החלטה כזו בממשלה יהיו לכך השלכות קשות ביותר. בין היתר הזהיר נוה כי השירותים הבאים ייפסקו: הפעלת בתי חולים פסיכיאטריים והגריאטריים, חיסונים לילדים, טיפול מונע לפגים, טיפול בחולי המופיליה, פגיעה בתפקוד מכונים להתפתחות הילד, הפסקת טיפול במתמכרים לסמים ופגיעה בפתרונות סיעודיים. 

 

אפילו שר החקלאות, ישראל כץ, מקורבו של השר נתניהו, הביע התנגדות לתוכנית הקיצוצים של האוצר, והציע לנתניהו לגבש תוכנית אחרת "טובה יותר".

 

כץ הזהיר: "הממשלה עלולה לחצות את הקו האדום ולפגוע במגזרים החלשים וביצרנים, וכן בחקלאות: אם יש הכנסות גדולות ממסים ראוי להקצותם לישרותים למען הציבור ולא לקצץ בתקציב החיוני כל כך במשרדים".  

 

שרי שינוי, ובראשם השר יוסף (טומי) לפיד התכנסו לאחר ישיבת הממשלה ודנו בעמדת המפלגה ביחס לקיצוץ הרוחבי במשרדי הממשלה. גורמים בשינוי הביעו תמיהה על כך שלמדו על התוכנית מהופעתו של שר האוצר, בנימין נתניהו, בטלוויזיה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
נתניהו. סקר לשרים
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: שאול גולן
לבנת. "זריית חול בעיני הציבור"
צילום: שאול גולן
צילום: גלי תיבון
השר כץ. יוצא נגד חברו נתניהו
צילום: גלי תיבון
צילום: איי אף פי
ישיבת הממשלה
צילום: איי אף פי
מומלצים