שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה: לאסור מכירת סיגריות לנוער

הצעת החוק שתוגש בקרוב לקריאה ראשונה בכנסת, תאסור מכירת על הסיגריות לקטינים בני פחות מ-18 וכן תחייב הצבת שילוט מתאים בכל חנות שבה מוכרים סיגריות. ההצעה הועלתה במסגרת אמנה בינלאומית למלחמה בעישון עליה חתומה ישראל

הנה מגיעה הצעת החוק החדשה שתפלג את עם ישראל לשניים: אם הצעת החוק הממשלתית הזו תעבור בכנסת, יידרשו מעכשיו כל קוני הסיגריות הצעירים להציג תעודות  - כדי להוכיח שגילם גבוה מ-18 שנים.

 

הממשלה קיבלה הבוקר (יום א') בישיבתה השבועית את הצעתו של שר הבריאות, דני נוה, להגיש לאישור הכנסת חוק האוסר למכור סיגריות ומוצרי טבק לילדים ולנוער מתחת לגיל 18. מדובר בצעד מפתיע, שכן קודם לכן החליטה ועדת השרים לחקיקה על התנגדותה לחוק.

 

על פי הצעת החוק של השר נוה, שגובשה מזה מספר חודשים, יידרשו הרוכשים להציג תעודת זהות המעידה כי גילם מעל 18. אבל לא רק הם יצטרכו לשנות הרגלים: גם בעלי העסק יחויבו להציב שילוט ברור, האוסר על מכירת סיגריות מתחת לגיל 18.

 

נוה הבהיר לשרים: "לדעתי, הנזקים הרפואי שנגרמים בגילאי ההתבגרות מעישון הם קשים. מטרת החוק היא למנוע את הנגישות החופשית של בני הנוער לסיגריות, ובכך למזער את הנזק".

 

החוק החדש נולד במסגרת אמנה בינלאומית לפיקוח על הטבק, עליה חתומה מדינת ישראל מזה כשנה. במסגרת האמנה מחוייבות המדינות החתומות לאסור מכירת סיגריות לקטינים מתחת לגיל 18.

 

האם ישנה החוק את מספר בני הנוער המעשנים? במשרד הבריאות מטילים ספק: "ברור שלא יהיה ניתן לאכוף את החוק באופן מלא" אומרת ל-ynet עו"ד אילנה מישר ממשרד הבריאות, "אולם הקביעה הערכית של החוק היא החשובה".

 

בינתיים, הוגשה הצעת החוק לניסוח במשרד המשפטים, לאחריה יועבר החוק להצבעת הכנסת.

 

אגב, לפני מספר חודשים כבר אישרה הכנסת בקריאה טרומית הצעת חוק של ח"כ איוב קרא מהליכוד, שקובעת שמכירת סיגריות לקטינים היא עבירה פלילית.

 

על פי ההצעה, כל מי שמעודד או משדל אדם שלא מלאו לו 18 לעשן סיגריות טבק ואמצעי עישון, או המוכר והמגיש סיגריות טבק, עובר עבירה פלילית.

 

"75% מהמעשנים - מתחילים כבני נוער"

 

מהאגודה למלחמת בסרטן נמסר בתגובה: "האגודה מברכת על כל צעד חקיקתי שיש בו כדי להלחם בתמותה ובתחלואה הנגרמים מעישון טבק. החלטה זו של ממשלת ישראל הינה נדבך נוסף ביישום סעיף 16 באמנת ארגון הבריאות העולמי לפיקוח על הטבק, עליה חתם שר הבריאות ובזכות כך אנו מצטרפים ל-192 מדינות נאורות ברחבי העולם".

 

עוד נמסר: "על פי מחקרים רבים שנערכו בארץ ובעולם גיל התחלת העישון יורד עם השנים. כ- 75% מהמעשנים מתחילים לעשן כבני נוער, מתמכרים לניקוטין והופכים למעשנים כאנשים בוגרים. הפרסומת ושיטות השיווק המתוחכמות הם הגורם המשמעותי ביותר להתחלת העישון בקרב בני נוער".

 

תגובות

 

חווה ברק, דוברת חברת דובק, חברת יצרני הסיגריות הישראלית: "אנחנו בעד החוק של אי מכירת טבק לקטינים ואנחנו נכבד ונמלא את החוק כפי שנדרש וכפי שעשינו כל הזמן".

 

ממשרד התאום של פיליפ מוריס סרביסס, חברת מוצרי הטבק המיובאים לארץ ע"י חברת אלישר: "אנחנו תומכים בחקיקת חוק מינימום. בעבר היו שתי הצעות חוק פרטיות בכנסת ואנחנו תמכנו גם בהן. ואנחנו מאוד מקווים שבקרוב יהיה בישראל חוק שכזה".

 

בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'רמי פלדמן
בני נוער מעשנים. הסוף? (ארכיון)
צילום: ג'רמי פלדמן
צילום: איי פי
גם בעלי החנויות יחויבו להציב שילוט (ארכיון)
צילום: איי פי
אתר הכנסת
השר דני נוה. יש אמנה
אתר הכנסת
מומלצים