שתף קטע נבחר

51 מיליון ש' נלקחו מזוגות צעירים - והועברו לשטחים

על חודו של קול אישרה ועדת הכספים הקצאה לטובת בנייה באזורים ב"עדיפות לאומית" גבוהה. במקביל, קוצץ הסיוע לזוגות צעירים ברכישת דירה. אושרו 36 מיליון שקלים ל"בנייה כפרית" ו-4 מיליון לאבטחה במזרח ירושלים, ובסיעת מרצ ו"שלום עכשיו" מדברים על העברה של 91 מיליון שקלים לשטחים. שני ח"כים משינוי נעדרו מההצבעה. ח"כ הרצוג: "לדי.וי.די יש כסף, זו שערורייה ודוגמה נוספת לעיוותי הממשלה"

מחטף בכנסת? חברי ועדת הכספים אישרו אמש (יום ב') העברה תקציבית לטובת בנייה בשטחים, בהיקף כספי של כ-51 מיליון שקלים. המהלך הזה עורר כבר שורה של מחאות חריפות, ושאלות רבות אופפות אותו.

 

הכספים הועברו ל"משכנתאות האגודה", עמותות שמטרתן לפתח את הבנייה באזורים המוגדרים כמועדפים מבחינה לאומית. עמותות אלו מקבלות כספי מדינה, המשמשים לצורכי בניית בתים, ולאחר שאותם ארגונים מוכרים את המבנים, כספי ההלוואה מוחזרים אל המדינה.

 

הסעיף שאושר באופן סופי אושר כבר בסוף 2003, אולם עקב טעות בניסוח המשפטי של הסעיף, לא ניתן היה לממשו, והוא הובא בשנית לאישור הוועדה.

 

ומאיפה הגיע הכסף? 51 מיליון השקלים נלקחו מתקציב משרד השיכון, מתוך סעיף הסיוע לזוגות ותיקים בארץ ומחוסרי דיור. סעיף זה, שמעניק אשראי לזוגות צעירים שמעוניינים לרכוש דירה, מתוקצב ב-3 מיליארד שקלים מדי שנה.   

 

במקביל, אושרה העברת 36 מיליון שקלים למה שמוגדר "בנייה כפרית" ועוד 4 מיליון לאבטחה במזרח ירושלים. לטענת סיעת מרצ ו"שלום עכשיו", גם סכום זה מוקצה למעשה להתנחלויות - ומכאן שוועדת הכספים אישרה הקצאה כוללת של 91 מיליון שקלים. במשרד השיכון טוענים בתוקף כי "בנייה כפרית" אין פירושה בנייה בשטחים.       

 

"שערורייה, אין כסף לחינוך וללחם"

 

ההעברה התקציבית אושרה בוועדה ברוב של שמונה תומכים מול שבעה מתנגדים, כאשר בין התומכים נמנו שישה חברי כנסת של הליכוד, ח"כ אחד של האיחוד הלאומי ואחד של המפד"ל.

 

שני חברי כנסת משינוי, רוני בריזון ואהוד רצבי, שלא נכחו בזמן ההצבעה, ידועים כמתנגדים חריפים להשקעות הבנייה בהתנחלויות המוגדרות כמועדפות מבחינה לאומית, ונראה כי ההעברה לא הייתה מאושרת לו נכחו בהצבעה. חברי האופוזיציה בוועדת הכספים טענו כי מדובר במחטף פוליטי, בו נוצלה העדרותם.

 

ח"כ יצחק הרצוג, המרכז את סיעות האופוזיציה בוועדה: "זו דוגמה נוספת לעיוותי הממשלה, שאנו חווים מדי יום. אין כסף לחינוך ואין כסף ללחם, אך יש כסף ל-די.וי.די ויש כסף ובכמויות למבנים ביש"ע, במקומות שהכי מנוגדים לאינטרסים של האזרחים. זו שערורייה".

 

במהלך הדיון בוועדה פרץ ויכוח סוער בין חברי האופוזיציה, שטענו כי כל 51 מיליון השקלים הולכים ישירות לקופת ההתנחלויות ביש"ע. מנגד טען ח"כ סלומיאנסקי מהמפד"ל, שכספים אלו ישמשו את כל האזורים הנמצאים בעדיפות לאומית מדרגה א' וב', ולא רק את אלה שבשטחים.


פורסם לראשונה 16/02/2004 19:47

 

בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
יו"ר הוועדה, הירשזון
צילום: דן בלילטי
צילום: אתר הכנסת
מחטף. הרצוג
צילום: אתר הכנסת
ח"כ בריזון משינוי. נעלם
מומלצים