שתף קטע נבחר

מחריפה תופעת הסמים בקרב בני נוער בהדר

בני הנוער בשכונת הדר חשופים למגע עם סוחרי סמים, שפועלים באזור באין מפריע. הם מבצעים עבורם שליחויות ומקבלים בתמורה מנות סם. התוצאה: הידרדרות מיידית של הנערים לסמים ושילובם בעולם הפשע. הרשות למלחמה בסמים היוצאת למאבק בתופעה בשיתוף רשות הנוער והצעירים בעיר

עשרות בני נוער רבים, משוטטים בחוסר מעש, גם בשעות הלימודים, בשכונת הדר סמוך לגן בנימין ובאיזור הטכניון הישן. הנערים המנותקים חשופים למגע עם סוחרי סמים שפועלים באזור ולא אחת עושים שליחויות עבורם בתמורה למנת סם ללא תשלום.

 

במרבית המקרים מתדרדרים הנערים לשימוש תדיר בסמים ואף משתלבים כעבריינים צעירים בפשיעה המתגברת בשכונת הדר, בעיקר בעבירות רכוש ואלימות. מהר מאוד הם הופכים לעבריינים קשוחים שמעיזים גם לתקוף קשישות ולחטוף תיקים בעבור סמים.

 

מדי יום ניתן לראות בפינות מוסתרות באזור גן בנימין חבורות של נערים, בעיקר בני עולים מחבר העמים וגם בני מיעוטים, זרוקים באחת הפינות ומשתמשים בסמים. לעיתים קרובות מדובר גם בצריכת הירואין לסוגיו.

 

דיור מוגן

 

קרימינולוגית שהתראיינה ל"ידיעות חיפה", התייחסה לעניין: "מדובר בקטסטרופה חברתית. אם לא יינקטו מיד צעדי חירום, יעשו הסמים הקשים את הדרך גם לשכונות מבוססות. בשכונות אלה כבר צורכים כמויות של גראס ואקסטזי".

 

הרשות החיפנית למלחמה בסמים, רשות הנוער והצעירים העירונית, אוניברסיטת חיפה באמצעות בית הספר לעבודה סוציאלית ודיקן הסטודנטים ישתפו פעולה בפרויקט חדש למען בני נוער בסיכון גבוה לשימוש בסמים. בשלב ראשון תגייס מינהלת הפרויקט 20 סטודנטים מהאוניברסיטה שישוכנו בדירות ברחבי שכונת הדר, וישמשו כחונכים לחבורות צעירים שהתנסו בסמים.

 

הנערים והנערות שישתתפו בפרויקט יאותרו בשיתוף עם מחלק הנוער במשטרה ושירות המבחן לנוער. מדובר בנערים שחוו התנסות ראשונית סמים, כאלה שנתפסו על ידי המשטרה והופנו על תנאי, ללא פתיחה ממשית של תיקים פליליים, לפיקוח שירות המבחן לנוער.

 

במכתב שנשלח לעמותת ידידי הרשות למלחמה בסמים, המתאר את עיקרי הפרויקט מעו"ף (מסגרת עידוד ופיתוח), כותבת מנהלת הרשות, יאירה כהן: "נמצא כי כל אחד מעשרה בני נוער המשולבים במערכת הלימודים הפורמלית, עשו שימוש בלתי חוקי בחומר פסיכואקטיבי כלשהו בשנה האחרונה. מחקרים שונים מעידים כי בקרב בני הנוער שאינם מבקרים באופן סדיר בבתי הספר, שיעור זה גבוה עד פי חמישה".

 

כהן מוסיפה: "לסוגיית השימוש בסמים השלכות רבות. בני נוער המשתמשים בסמים מעורבים פעמים רבות בעבירות רכוש ואלימות, פוגעים באיכות החיים של הסובבים אותם, נעדרים ממסגרות חינוכיות ומנוכרים לנורמות החברתיות והערכיות של החברה הישראלית".

 

כמענה כוללני לבעיה זו פיתחה הרשות החיפנית למלחמה בסמים, מודל הוליסטי, ראשון מסוגו בארץ, שיעניק פתרונות מקיפים לבני הנוער המצויים בסיכון גבוה במיוחד וחשיפה לסמים. הדירות שיישכרו לטובת הסטודנטים ישמשו לאותם נערים "מרחב מוגן" שיהווה לנערים מנגנון תמיכה פרטני אינטנסיבי על ידי סטודנט שילווה את הנער באופן יומיומי, יעודד אותו להתפתחות חיובית, יחזק אותו בעת משברים ויהווה מודל חיובי לחיקוי.

 

כל סטודנט ישמש מסגרת תומכת לנער אחד. בראשיתו יתרכז הפרוייקט, כאמור, בשכונת הדר, באזור גן בנימין ובמעלה הטכניון הישן, שם מתרכזים עשרות נערים וגם נערות שמשתמשים בסמים ונאלצים לבצע עבירות רכוש כדי להשיג את הסם הנכסף.

 

עלות הפרוייקט הראשוני ל-20 סטודנטים, הכולל לא רק את שכר הדירה ל"דירות הפתוחות", אלא גם מגוון פעילויות חברתיות, ימי העשרה, חוגים, מלגות לסטודנטים כדי ליצור מוטיבציה וימי פעילות קהילתית – כ-600 אלף שקלים. המימון, שכבר הושג מעיריית חיפה, האוניברסיטה והרשות למלחמה בסמים, עומד על סך 460 אלף שקלים. טרם נמצא מימון ל-140 אלף שקל ומינהלת הפרוייקט מקווה להשיגו בקרוב כדי להשלים את פתיחת הפרויקט.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'רמי פלדמן
נוער בסיכון. מעיזים לתקוף קשישות ולחטוף תיקים עבור מנת סם (אילוסטרציה)
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים