שתף קטע נבחר

השר איתם ל-ynet: "שערביי המשולש יצביעו בירדן"

שר השיכון, אפי איתם, הסביר לגולשי ynet לאן חותרת מפלגת המפד"ל שבראשותו. תוכנית השלום שלו כוללת מדינה פלסטינית בסיני והצבעה של תושבי המשולש בירדן. "ייתכן שגם ערביי ישראל יכולים להיכלל בתוכנית", לדבריו. בעניין תוכנית פינוי הישובים של רה"מ: "רעיון כזה לא הגה אפילו יוסי ביילין בתוכניותיו הקשות ביותר"

"כתובת פוליטית בירדן ואזרחות תושבית או תושבות אזרחית מלאה בשטחי מדינת ישראל, הוא הפיתרון עבור הפלסטינים וגם עבור חלק מערביי ישראל". כך אמר שר השיכון, אפי איתם (מפד"ל) שהתארח בפורום החי היום (ג') ב-ynet.

 

האם על ערביי המשולש להיות חלק מירדן?

 

"במסגרת השלב השלישי של התוכנית שהצגנו לפתרון הסכסוך, שלב שבו ערביי יהודה ושומרון, יצביעו בפרלמנט בירדן, בעמאן, ויהנו מזכויות תושב פה בישראל, יהיה בהחלט מקום לשקול החלת ההסדר הזה, גם על ערביי ישראל, שחוזרים ומצהירים שהינם בני העם הפלסטיני. הנושא יצטרך להיבחן אולם אין ספק שהדיסוננס ההולך וגדל בין היהודים והפעולות של מדינת ישראל, כמדינה יהודית, ודמוקרטית, לבין אופן חשיבתם והצבעתם של אזרחיה הערבים, דיסוננס זה יצטרך לבוא על פתרונו". 

 

מהי תוכנית השלום שלך?

 

"השלב הראשון הוא הכנעת הטרור. הדבר הזה קרוב להשגה. בשלב השני תצטרך החברה הפלסטינית, לחזור וללמוד איך מנהלים חיי קהילה בקריטריונים אנושיים מקובלים. לזאת תצטרך מדינת ישראל לרתום סיוע, הן של כסף והן של מומחים.

 

"בשלב השלישי, ירדן, מצרים וישראל, יצטרכו לשתף פעולה במציאת פתרון לסיום הסכסוך. מצרים תתבקש לתרום עתודות השטח הנדרשות לחבל עזה, ושבלעדיהן גם אם תיסוג ישראל מעזה, עדיין הבעיה הדמוגרפית האנושית תישאר בעינה.

 

"עתודות שטח כאלו נמצאות בידי המצרים בחלקים של האי סיני שהוא ריק ובלתי מיושב. ירדן תתבקש לאפשר לפלסטינים להצביע או להשתתף במערכת הפוליטית שלה. במילים אחרות הפלסטינים יצביעו לפרלמנט בעמאן.

 

"ישראל תאפשר לכל הערבים תושבי יו"ש להמשיך ולהתגורר כתושבים שומרי חוק בעריהם ובכפריהם, להינות מזכויות אזרח נרחבות למעט הזכות להצביע. יש צורך לתבוע מהשותפות הללו פעולה, מתוך אחריות משותפת להמשך קיום מצב השלום באזור".

 

למה המפד"ל לא פורשת מהממשלה לאור תוכנית הנסיגה של שרון?

 

"הפלת הממשלה איננה המטרה, אלא אמצעי לבלימת תוכניתו האיומה של ראש הממשלה. אם נתרשם שלא ניתן לעצור את התוכנית ויש רוב בממשלה לעקירתם וטרינספורם של יהודים מבתיהם, נפעל להפלתו של שרון ולבחירת ראש ממשלה חדש מן הליכוד, כזה שמוכן לאפשר לממשלה לפעול בהרכבה הנוכחי, תוך ביטול יוזמת ההתנתקות. הרס של ישובים, ללא תמורה וללא תכלית - רעיון כזה לא הגה אפילו יוסי ביילין בתוכניותיו הקשות ביותר". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
איתם. לבחור ראש ממשלה אחר
צילום: מיכאל קרמר
צילום: רויטרס
שרון. יותר גרוע מביילין?
צילום: רויטרס
מומלצים