שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  קובי תיאורטי

  בפעם השנייה מנסים ב"טלעד" לגרום לבטטות הטלוויזיה להפעיל קצת תאים אפורים, עכשיו בגירסת התיאוריה ל"המבחן של ישראל". קובי מידן, שינחה עם סופי צדקה: "אני לא פוצח בתת קריירה של פריים טיים, אבל לבקר בארץ הזאת מדי פעם זה כיף"

  הוא נוהג בסובארו אדומה, אחרי שנפרד מהרכב הדו גלגלי ומהקסדה. רשיון נהיגה הוציא בגיל 17 וחצי, בסוף התיכון, במכה שנייה, והוא ממש לא חולה הגה. נהג זהיר? "אני חושב שכן". השבוע ינהג אותנו קובי מידן אל גירסת התיאוריה של "המבחן של ישראל" (יום ד', 25.2, 20.45) מבית "טלעד".

   

  "אחרי התוכנית על האיי.קיו, שבה אנשים בחנו את התאים האפורים שלהם", אומר מידן, 46, "הלכנו אומנם על תוכנית בעלת אופי בידורי, אבל שנוגעת במשהו משמעותי מאוד בחיינו - תאונות דרכים ותרבות הנהיגה המונעת - אבל לא בצורה מאיימת".

   

  בהשוואה לתוכנית הקודמת, הפעם לא בטוח שכולם יתעניינו. "אבל איפה היינו בחיים בלי סיכונים?", אומר מידן. "בעצם, גם בפעם הקודמת הסתכנו. מי יכול היה להבטיח לנו 32 אחוזי צפייה בתוכנית נטולת פרסים, שלא היה בה שום דבר חוץ משאלות של היגיון ומספרים? נראה לי שזאת ההוכחה שהאנשים לא כל כך מתים להיות רק בטטות טלוויזיה. אם אתה מאפשר להם להפעיל את המוח, ועוד תוך כדי דינמיקה משפחתית, הם ייענו לאתגר".

   

  ניסית לפתור את השאלות בעצמך?

   

  "לפני השידור פתרתי רק את החלק המילולי. אני הולך למקומות שקל לי בהם. בחלקים של חשבון, צורות וכיוצא באלה אני לא ממש מהמצטיינים".

   

  לעומת "פגישה לילית" המעמיקה שלך, ירתקו אותך שאלות מהסוג של למה מיועד נתיב צהוב או מהי משמעות תמרור המשולש ההפוך?

   

  "'פגישה לילית', שאני עושה שנים, היא הלחם והחמאה שלי. אני מוכן להישאר בתוכנית עד הפנסיה. 'המבחן של ישראל' היא סוג אחר של אנרגיה ועניין מבחינתי. אני לא רואה עצמי פוצח בתת קריירה של פריים טיים, אני לא חושב שזה מקומי, אבל לבוא ולבקר בארץ הזאת מדי פעם זה כיף".

   

  אמרת פעם "רוב הזמן אני עושה דברים שמעניינים אותי ואני עוד מקבל על זה כסף". אתה סגור בכל הנוגע לעניין?

   

  "בוא נלך אחד אחד. בתוכנית האיי.קיו חגגתי. באופן טבעי אני נורא אוהב טריוויה וחידונים וזה התחבר לי, מה גם שלענייני איי.קיו אני מחובר עוד מהתקופה של לימודי פסיכולוגיה. כשעלה נושא הנהיגה, שאלתי את עצמי איך אני מתחבר לזה. העניין כאן הוא בחיבור בין תוכנית שתנסה לרתק אליה את הצופים ועם זה תיגע בנושא חשוב".

   

  יכול להיות שקובי מידן פשוט מתגייס להעלאת הרייטינג של "טלעד", שהוא לא תמיד בשמיים?

  "זה תיאור צבעוני מאוד, אבל לא תואם את מה שקורה בפועל. שום התגייסות. מ'טלעד' קנו פורמט שמצליח בעולם והציעו לי את זה. לא לקחתי את המשימה בעיניים עיוורות. לפי בקשתי, קיבלתי לצפייה קלטות מתוכניות מקבילות בחו"ל".

   

  אתה משוכנע שדו קרב בין גימלאים לבין נהגים חדשים, או בין נהגי מוניות לבין נהגי אוטובוסים, זאת המקבילה של "טלעד" למותחני מכבי תל אביב כדורסל שמשודרים בערוץ הראשון?

   

  "אני לא בטוח שצריך לשים את זה דבר מול דבר. אומנם אני צופה בהנאה במשחקי מכבי, בין השאר בתור מי שהיה שחקן נוער בנתניה, אבל הייתי שם מולנו את שידורי 'אנשי השנה' או את ה'טופ מודל'. אשר לנהגים שבתוכנית, כאן יש נגיעה בסטריאוטיפים: דרך השאלות הקצרות לנסות לברר מה מביא נהגים צעירים למעורבות כה רבה בתאונות; איך זה לנהוג היום, בהשוואה לנהיגה לפני 50 שנה; מה השעה המסוכנת ביותר לנהיגה; מי מעורב יותר בתאונות, גברים או נשים".

   

  באמת, מי?

   

  "גם וגם. הן האלימות של גברים על הכביש והן ההססנות של נשים גורמות לתאונות".

   

  ומה עם הרייטינג?

   

  "אני מקווה שלא ייפול בהשוואה לתוכנית הקודמת, שהיתה הנצפית ביותר בארבע השנים האחרונות בערוץ 2. המדהים הוא שלא היה כאן שום פרס, גם לא איזו דרמה חובקת עולם ולא התרסקה שום חללית, חלילה. ואתה יודע מה, גם לא הינחו אותה הכוכבים הכי גדולים של הערוץ. באמת יש כאן פורמט הנושק לגאוניות".

   

  יש לך הזדמנות להיחלץ ממכלאת הרייטינג של "פגישה לילית"...

   

  "אני לא רואה את 'פגישה לילית' כמכלאה, אבל 11.20 בלילה זו שעה נוראה להתחלת תוכנית, ואם מגיעים לחמישה אחוזי צפייה, צריך לברך. את האימפקט של התוכנית התרבותית הזאת קשה למדוד ברייטינג".

   

  בניגוד לביקורות המפנקות על "פגישה לילית", סביב ה"מבחן" היו תגובות לא אחידות.

   

  "מכיוון שיש לי כבר יותר שערות שיבה משערות שחורות, אני לוקח הכל בפרופורציות. זה ש'פגישה לילית' מתקבלת בגדול באהדה ביקורתית מתמשכת, זה נעים לי מאוד, אבל לא מוציא אותי מגדרי. היה לי ברור מראש שברגע שאצא מהמשבצת הזאת, אחטוף על הראש. מה שבא, ברוך הבא".

   

  לאן נעלם רמי ורד, שהינחה עם מידן את "המבחן" הראשון?

   

   

  "האמת? מאוד רציתי להמשיך איתו. הוא משעשע, מוכשר, יצירתי. אבל בעולם מגישים את התוכנית הזאת גבר ואשה, ואין סיבה שנהיה שונים".

   

  סופי צדקה כאן לקישוט, על תקן נערת גלגל?

   

  "נראה לך שהייתי מסכים לעבוד עם מישהו שיהיה קישוט? כמו בתוכנית הקודמת, עיקר התפקיד שלי יהיה בענייני המבחן, וסופי תטפל יותר בקבוצות המתמודדות".

   

  "אני לא בתולת טלוויזיה"

   

  מידן הגיש בשמונה העונות האחרונות כ-200 תוכניות "פגישה לילית", המשך ל"משמרת לילה", שהגיש לפני שנים ב"קשת". זכורה במיוחד תוכניתו עם קורין אלאל. "התוכנית הזאת עשתה הכי הרבה רעש", הוא מודה. "לא היו שום דרישות מוקדמות מקורין, שאותה אני אוהב כאדם וכזמרת", הוא מבהיר. "כשנציגים שלי ביררו עם נציגיה על מה תהיה מוכנה לדבר, הם ענו שעל הכל. היא רוצה, והגיע זמנה". הוא לא חותר לצהוב, "אבל אני לא בתולת טלוויזיה או איזה נזיר שיושב בהרים ובמקרה יש שם מצלמה. אני עובד בתעשייה", הוא אומר.

   

  בחו"ל, יותר מכל זכור המפגש שלו עם דייוויד בואי. "זו היתה חוויה מאוד חזקה בשבילי, כי אחרי שתי דקות בראיון הרגשתי ב'פגישה לילית', וכנראה הוא נענה לשיחה המעמיקה איתי בגלל שלא באתי אליו רק עם שאלות מוסיקה של כתבי רוק, והשאלות נבעו מהמילים של השירים שלו. אני לא נוסע לחו"ל בשביל להביא חמש דקות של צחוקים, אלא עושה גם שם את העבודה שלי.

   

  "השיקול היחיד שלי בבחירת מרואיין הוא אם הוא מעניין אותי", הוא ממשיך. "אין כאן פירוטכניקה. זה לא שעשועון. אני יושב עם בן אדם ומשוחח איתו חצי שעה. זה מה שיש. אם הוא לא מעניין אותי, אין שום סיבה שהוא יעניין את הצופים".

   

  נראה אצלך את שרון איילון או את יואב שוורד?

   

  "לא הייתי רוצה להגיב אישית על השמות שלהם. אם אחשוב שאהיה מסוגל לנהל שיחה עם שרון, שמעולם לא דיברתי איתה, איך זה להיות בעידן שבו כולם רוצים להיות מפורסמים - ולא חשוב אם פירסמת מחקר חשוב, או השתתפת בסרט פורנו - אולי".

   

  לא הגזמת כשטענת פעם שב"קחי אותי שרון" היתה השחתת מידות?

   

  "לדעתי, לא. אולי טיפה חרגתי מפרופורציות. אבל מפריע לי לא רק הפירסום לשם פירסום, אלא העובדה שהכל בחוץ, כולל הרגעים הפרטיים ביותר בחייו של אדם, נשפכים החוצה. והכל בשביל מה, בשביל להשיג דירה לשנה? הכל הופך להיות חומרני ומציצני. אני מודה, אלה ב'קשת' יודעים לעבוד, אבל הם מוליכים מגמה שלא נוח לי איתה. אני יודע שטלוויזיה מסחרית צריכה להרוויח כסף, וכסף מושג בתוכניות עתירות רייטינג. אבל לצד העניין הזה אני מייחל לא לאבד את הבושה, לנסות לאזן את הדברים האלה במחויבות חברתית אמיתית, ולברר מה אני עושה לחברה ולתרבות שאני חי בהן".

   

  מידן אישי

   

  קובי מידן, תושב צפון תל אביב, נשוי לתמר, בתה של רנה שיינפלד, העוסקת גם היא במחול.

  ילדיהם, אילה (7) ואבשלום (5), אינם מורשים לצפות בכל דבר בטלוויזיה ומוגבלים בשעות הצפייה.

  הוא "משלים הכנסה" בקריינות פרסומות, לעיתים בהנחיות.

  היה לקטור של הקרן החדשה לקולנוע.

  כיום הוא מתחיל גם לתרגם ספרים.

  בשנה שעברה פירסם את ספר הילדים "בית חרושת לשירים".

  כשהוא מתחבר לטלוויזיה, זה בעיקר לצפייה בשידורי ספורט.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קובי מידן. "בתוכנית האיי.קיו חגגתי"
  מידן עם סופי צדקה שמנחה לצידו
  לאתר ההטבות
  מומלצים