שתף קטע נבחר

אחוז החסימה בבחירות עשוי לעלות בקרוב ל-2.5%

בתום דיון בוועדת חוקה, הוחלט תוך הסכמה רחבה כי הוועדה תצביע בשבוע הבא על העלאת אחוז החסימה. ח"כ אליעזר כהן (האיחוד הלאומי): "זה יצור מגמה של גושים גדולים ולא רסיסי מפלגות, מה שיביא לייצוב המערכת הפוליטית"

ועדת החוקה של הכנסת החליטה היום (ד'), בתום דיון שערכה, כי היא תצביע בשבוע הבא על העלאת אחוז החסימה בבחירות לכנסת ל-2.5 אחוז, לעומת 1.5% כיום.

 

הוועדה דנה ב-7 הצעות חוק בעניין, שהגישו ח"כים משורת מפלגות: אופיר פינס, אורית נוקד ודליה איציק (עבודה), אבשלום וילן (מרצ), גדעון סער ואיוב קרא (ליכוד), גילה פינקלשטיין (מפד"ל), רשף חן (שינוי) ואליעזר (צ'יטה) כהן (האיחוד הלאומי).

 

הצעות החוק מדברות על העלאת אחוז החסימה ל-2 או ל-2.5. אליעזר (צ'יטה) כהן אף סבור כי יש להעלות את אחוז החסימה ל-5%. הוועדה הגיעה לפשרה, כדי להגיע להסכמה רחבה ככל האפשר במליאה, והודיעה כי האחוז יעמוד על 2.5%.

 

יו"ר הוועדה, מיכאל איתן, הודיע כי הוועדה תקיים ביום רביעי הבא הצבעה לאישור הצעות החוק לקריאה ראשונה. הוא ציין כי במליאה נדרש רוב של 61 חברי כנסת כדי לאשר את החוק בשלוש קריאות בגלל שמדובר בתיקון לחוק יסוד הכנסת.

 

ח"כ אליעזר כהן אמר כי משמעות ההחלטה היא שמפלגה עם פחות משלושה חברי כנסת לא תוכל להיבחר. לדבריו, הדבר יגרום לכך שהגושים הדתיים והערביים יצטרכו להתאחד. "מגמה של גושים גדולים ולא רסיסי מפלגות תביא לייצוב המערכת הפוליטית", אמר.

 

המצדדים בהעלאת אחוז החסימה אומרים כי מהלך זה יפחית את התמריץ של מפלגות קטנות להתמודד בבחירות, יצמצם את מספר המפלגות שיזכו לייצוג בכנסת, וכתוצאה מכך, הרכבת הקואליציה תהיה קלה יותר והממשלות יהיו יציבות יותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
איתן. הצבעה בשבוע הבא
צילום: זום 77
אתר הכנסת
כהן. "בלי רסיסי מפלגות"
אתר הכנסת
מומלצים