שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ועדת שירותים חשאיים: פרשת טננבוים - מהחמורות שהיו

  חברי ועדת המשנה בכנסת נדהמו לשמוע מראש השב"כ על הפרטים העולים מחקירת טננבוים. "מדובר באחת הפרשות המדאיגות בתולדות המדינה", הם אומרים. אהוד יתום דורש למצות את החקירה מבלי להתחשב בתקופת השבי. בכיר בוועדה: "תנו לו להריח ליזול". אורי טננבוים: "שטייניץ מנסה לתפוס טרמפ פוליטי על גבו של אבא"

  "אחת הפרשות החמורות והמדאיגות בתולדות המדינה" - כך מכנה ועדת המשנה לשירותים חשאיים של הכנסת את נסיבות הגעתו ללבנון ונפילתו בשבי של האזרח אלחנן טננבוים. חברי הוועדה התבטאו בחריפות בנושא, ואחד מהם, שסירב להזדהות בשמו, אמר: "צריך להתחיל לתת לטננבוים להריח ליזול".   

   

   

  בהודעה נדירה שפירסמו היום (ד') חברי הוועדה - יובל שטייניץ, אהוד יתום, אילן ליבוביץ', דוד לוי, אלי ישי וחיים רמון - הם תובעים מרשויות הביטחון להקנות לחוקרים את כל התנאים והאמצעים שיידרשו, על מנת למצות את חקירתו של טננבוים ולהגיע לחקר האמת.

   

  החלטת הוועדה להוציא הודעה לתקשורת באופן יוצא דופן נפלה לאחר שחברים רבים בוועדה טענו כי מתנהל מסע יחסי ציבור תקשורתי, שנועד להביא לשחרורו של טננבוים. 

   

  חברי-הכנסת מבהירים כי "הוועדה לא תנוח ולא תשקוט עד שתגיע הפרשה לסיומה, כולל סיבת הגעתו של טננבוים ללבנון והנזקים לביטחון המדינה, ולנקיטת

  הצעדים המתבקשים בהתאם". 

   

  חברי הוועדה, שנחשפים לחומר רגיש ביותר מהמוסד, השב"כ ואגף המודיעין בצה"ל, אינם נוהגים להתייחס בפומבי לחומר אליו הם נחשפים. רק מקרים נדירים, כגון פרשת פולארד וניסיון ההתנקשות הכושל בחאלד משעל בירדן, "זכו" להודעה פומבית. מרבית חברי הוועדה הנוכחיים התנגדו מלכתחילה לעסקת השבויים. הופעתו של ראש השב"כ דיכטר בפניהם אתמול, הגדישה מבחינתם את הסאה.

   

  אבי דיכטר דיווח לחברי הוועדה שטננבוים אינו משתף פעולה עם חוקריו, ואף נכשל בבדיקת הפוליגרף. חברי הוועדה אומרים כי "עולה תחושה לא נוחה" מהדברים, ובהודעה שהוציאו היום "יש כדי לתת איתות למי שצריך". 

   

  חבר ועדת המשנה, ח"כ חיים רמון: "הפרשה חייבת להגיע לחקר האמת, אחרת - עלול להיווצר נזק לביטחון המדינה. התעוררנו בבוקר כשאנחנו יודעים דבר, ואז מופיע עורך דינו של טננבוים ומודיע כי האיש הולך הביתה. זה לא בא בחשבון". ח"כ אהוד יתום דורש "למצות את החקירה עד תום, מבלי להתחשב בישיבתו בשבי".

   


  משפחת טננבוים

   

  "טרמפ פוליטי על גבו של אבא"

   

  בני-משפחתו של טננבוים זועמים על דברי הח"כים. "אני סמוך ובטוח שצוות חקירתו של אבא שלי יטיב להסתדר גם ללא עזרתו של יובל שטייניץ, שיזם את הודעת הוועדה", כך הגיב אורי טננבוים לדברים. "צר לי", הוא אמר ל-ynet, "שמזה מספר חודשים מנצל חבר-הכנסת את מעמדו להשמצות מרושעות ומופרכות, ותופס טרמפ פוליטי על גבו של אבא שלי".

   

  "גם לפני עסקת השבויים", נזכר בנו של אלחנן, "הייתה לשטייניץ אמירה חריגה. אין לי מושג למה זה יוצא עכשיו. אני מתקשה מאוד להבין את ההודעה שיצאה, ולמי בדיוק הם מנסים לאותת".

   

  עורך-דינו של טננבוים, אלי זהר, אמר בתגובה: "אני שומע את דברי הח"כים כאן בפעם הראשונה, ולא יודע על מה הם מבוססים". זוהר ציין כי הוא רואה בחומרה את הפרסומים בעניין בדיקת הפוליגרף שנעשתה לטננבוים.  

   

  אלחנן טננבוים נחקר בשבועות האחרונים, מאז שוחרר במסגרת עסקת השבויים עם ארגון חיזבאללה, במתקן "נעורים" בנתניה. על פרטי החקירה הוטל צו איסור פרסום, אולם נראה כי לחוקרים יש עדיין חשדות באשר לגרסה שמסר.

   

  בחקירה הממושכת משתתפים חוקרי היחידה הארצית לחקירות בינלאומית של המשטרה (היאחב"ל) וכן חוקרים של השב"כ. האחראי על החקירה מטעם המשטרה הוא ראש היאחב"ל, תת ניצב יוחנן דנינו, ומצד השב"כ, סגן ראש השב"כ.

   

  מטרת החקירה היא לבדוק שורה של שאלות, ביניהן בשל איזו עסקה יצא טננבוים מישראל מלכתחילה, האם היה מדובר בעסקת סמים, והאם הגיע מרצונו החופשי ללבנון. כמו כן בודקים החוקרים האם היה ברשותו של טננבוים, שהוא אלוף משנה במילואים, מידע צבאי מסווג ומה מסר בחקירותיו.

   

  נגד טננבוים לא הוצא צו מעצר, אך הוא נמצא בתנאים מגבילים. יש לו אפשרות לדבר עם עורך דין, אך במתקן "נעורים" הוא נמצא תחת אבטחה של המשטרה. אתמול הוארכה שהייתו במעצר בתנאים מגבילים ב-10 ימים נוספים.


  פורסם לראשונה 18/02/2004 13:42

   

  בהכנת הידיעה השתתפו רענן בן-צור ואפרת וייס
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: תומריקו
  טננבוים בבית-המשפט, אתמול
  צילום: תומריקו
  צילום: אלכס קולומוייסקי
  סיפר על הכישלון בפוליגרף. דיכטר
  צילום: אלכס קולומוייסקי
  צילום: אלכס קולומויסקי
  "תחושת אי נוחות". יו"ר הוועדה, שטייניץ
  צילום: אלכס קולומויסקי
  צילום: אבי כהן
  "טרמפ על הגב של אבא". אורי טננבוים
  צילום: אבי כהן
  צילום: שאול גולן
  לא בא בחשבון שילך הביתה. רמון
  צילום: שאול גולן
  צילום: אתר הכנסת
  למצות את החקירה בלי קשר לשבי. יתום
  צילום: אתר הכנסת
  מומלצים