שתף קטע נבחר

מפלה לקואליציה: הכנסת נגד איחוד רשויות דרוזיות

לפני שמונה חודשים אישרה הכנסת את איחוד הרשויות ג'וליס, ג'ת-ינוח, ירכא ואבו סנאן. בניגוד לעמדת הממשלה, אושרו היום 3 הצעות המבטלות את האיחוד. ח"כ קרא (ליכוד):"מדובר במהלך היסטורי". מטה המאבק של הרשויות: "קיבלנו את עצמאותנו בחזרה". שר הפנים פורז קבל על התפוררות הקואליציה: "זה היה צריך להיות אינטרס של כל הממשלה ולא רק שלי"

הקואליציה שוב נחלה תבוסה בכנסת והסדקים בה נראים כעת לעיני כל. אחר הצהריים (יום ד') אישרה הכנסת, בניגוד לעמדת הממשלה, שלוש הצעות חוק פרטיות המבטלות את איחוד הרשויות הדרוזיות ג'וליס, ג'ת-ינוח, ירכא ואבו סנאן.

 

כזכור רק לפני שמונה חודשים, כאשר הקואליציה היתה יציבה, אישרה מליאת הכנסת את איחוד הרשויות. שתיים מההצעות הוגשו על ידי סיעות האופוזציה, והשלישית הוגשה על ידי ח"כ איוב קרא (ליכוד).

 

כבר בבוקר היה ברור שהקואליצה לא תצליח למנוע את אישור החוקים כאשר עשרות דרוזים מהצפון הגיעו למשכן הכנסת ושכנעו את שרי הממשלה וחברי הכנסת של הליכוד לתמוך בחוק.

 

חברי סיעת ליכוד רבים הבטיח וכי יתמכו בחוק, זאת למרות מחאתו של יו"ר הקואליציה, ח"כ גדעון סער. בסופו של דבר עברה הצעת החוק של ח"כ איוב קרא (ליכוד) ברוב עצום של 82 בעד ורק 10 נגדה.

 

ח"כ קרא טען כי מדובר "במהלך היסטורי, הוצאת הצדק לאור ותחילת הקץ על סבלם של הרשויות הדרוזיות".

 

לעומתו זעם שר הפנים, אברהם פורז, (שינוי) על אישור הצעת החוק, ואמר כי "איחוד הרשויות היה צריך להיות אינטרס של כל הממשלה ולא רק שלי". פורז קבל על ה"התפוררות בקואליציה", ואמר כי "הדבר חוזר על עצמו בעיקר בנושאים שחשובים לשינוי". 

 

הדרוזים: הצדק יצא לאור

 

ברשויות הדרוזיות, שהיו מועמדות לאיחוד התקשו להסתיר את השמחה לנוכח הצעת החוק שעברה בקריאה טרומית בכנסת ומבטלת את התוכנית לאיחוד הרשויות.

 

דובר מטה המאבק של הרשויות הדרוזיות, ריאד חמזה, אמר ל-ynet עם היוודע דבר תוצאת ההצבעה: "אנחנו חוגגים את צאתו של הצדק לאור. קיבלנו את עצמאותנו בחזרה אבל זו רק תחילתה של דרך ארוכה, משום שהחוק אמור עוד לעבור את הוועדה בכנסת ואח"כ להגיע למליאה לקריאות שנייה ושלישית".

 

חמזה הוסיף ואמר כי המאבק הצליח לנוכח הלכידות שהפגינו הוועד העממי, המועצות המקומיות וההנהגה הרוחנית של העדה. הוא ציין כי "מחר נכנס ישיבה מיוחדת של הוועד ושל ראשי הרשויות ונקים צוות שילווה את המשך החקיקה נגד איחוד הרשויות לוועדה ולכנסת".

 

המאבק שניהלו הרשויות הדרוזיות נגד האיחוד כלל הפגנות רבות ברחבי הגליל ובירושלים. ההפגנה האחרונה, בהשתתפות כ-300 איש, נערכה בשבוע שעבר בצומת כברי בגליל המערבי.

 

מלבד איחוד המועצות הדרוזיות, מכל תוכנית איחוד הרשויות של משרד הפנים בצפון, שכללה בתחילה כ-10 רשויות מאוחדות, נותרו כעת רק האיחודים של המועצות דיר אל אסד, מג'ד אל כרום ובעיינה ושל המושבות בגליל התחתון שאוחדו עם המועצה האזורית עמק הירדן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
עוד מפלה. שרון בכנסת
צילום: איי פי
צילום: גלי תיבון
הפגנת דרוזים במחאה על האיחוד
צילום: גלי תיבון
מומלצים