שתף קטע נבחר

האמריקנים לשרון: איך תמנע תובו ובוהו ברצועה?

השליחים האמריקנים הציגו לרה"מ שורת שאלות על תוכנית ההתנתקות: איך תמנע כאוס ברצועה? והיכן תיישב את מפוני הרצועה? לשכת שרון: "האמריקנים באו בלי קווים אדומים ושאלו שאלות הבהרה". שרון למנהיגים יהודים: אני מחוייב לחזון הנשיא בוש, ההתנתקות בתיאום איתו

בדרך לפינוי התנחלויות? גורמים ישראלים אומרים כי הפגישה של ראש ממשלת ישראל, אריאל שרון, עם השליחים האמריקנים הייתה טובה. שרון הבטיח למשלחת של בכירים מהמועצה לביטחון לאומי ומשרד החוץ האמריקני, שישראל תשתף את ארה"ב בפרטי תוכנית ההתנתקות.

 

בפגישה שנערכה אתמול (ה') הביעו הנציגים האמריקנים את דאגת הבית הלבן מפני צעדים ישראלים חד-צדדיים העלולים לפגוע ב"מפת הדרכים" ובחזון הנשיא לכינון מדינה פלסטינית עתידית וכן לגרום כאוס ברצועת עזה.

 

השליחים האמריקנים הציגו למארחיהם שורת שאלות, ובהן כיצד ישראל מתכוונת למנוע תוהו ובוהו, או השתלטות של ארגוני הטרור על עזה, עם יציאת כוחות צה"ל; מהו לוח הזמנים הישראלי לנסיגה; היכן מתכוונת ישראל ליישב את מפוני ההתנחלויות מרצועת עזה. הממשל האמריקני הביע התנגדות נחרצת ליישובם בגדה.

 

אחר הצהריים העלו השליחים האמריקנים ויליאם ברנס, סטיב האדלי ואליוט אברהמס בפני ראש הממשלה שרון את הסתייגויות ארה"ב לתוכנית ההתנתקות. בהן התנגדות להעברה של מתנחלים שיפונו מרצועת עזה ליהודה ושומרון והתנגדות לצעדי סיפוח ביהודה ושומרון.

 

בכיר בלשכת ראש הממשלה אמר ל-ynet כי "האמריקנים באו בלי קווים אדומים והם באו לשמוע ולא להגיד, שאלו שאלות הבהרה אבל עיקר השיחה עסקה בעקרונות תוכנית ראש הממשלה". גורם הוסיף כי שרון לא הציג בפני האמריקנים שמות של יישובים, לוחות זמנים או תוכניות מדוייקות אלא רק עקרונות.  

 

ראש הממשלה ניסה לשכנע את האמריקנים שתוכניתו אינה סותרת את מפת הדרכים וכי ניתן יהיה לשוב אליה בכל שלב ברגע שיהיה פרטנר בצד הפלסטיני, למרות שהדבר אינו נראה לעין כרגע.

 

הלילה יצאו השליחים האמריקנים סטיב האדלי ואליוט אברמס מהמועצה לבטחון לאומי, וביל בארנס ממשרד החוץ, חזרה לארה"ב והם ידווחו לנשיא בוש ולשר החוץ פאוול על שליחותם.

  

"ההתנתקות - בתיאום עם האמריקנים"

 

ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר אמש כי תוכנית ההתנתקות תתבצע בתיאום עם האמריקנים. שרון הוסיף: "הנשיא בוש רגיש לצרכי ישראל ומבין את זכותנו להגנה עצמית".

 

בנאום שנשא בפני ועידת הנשיאים המייצגת עשרות ארגונים יהודים אמריקנים, חזר ואמר שרון כי "תוכנית ההתנתקות היא ביטחונית ולא פוליטית". "ישראל מוכנה לפשרות כואבות למען השלום אך יש דבר אחד שעליו לא תתפשר, לא עכשיו ולא בעתיד, וזה ביטחון לאזרחי ישראל".

 

ראש הממשלה הזכיר כי לפני תשעה חודשים ממשלת ישראל הוכיחה את כוונותיה לשלום כאשר תמכה ב"חזון בוש" המהווה תהליך של צעד אחר צעד לכיוון השלום. לדבריו, "יישום מלא של התוכנית זו הדרך הטובה ביותר להשיג שלום וביטחון".  לדבריו, "הצעדים שיינקטו על ידי ישראל לא ימנעו אפשרות של יישום חזון הנשיא בוש אם וכאשר יהיה בצד השני פרטנר שניתן יהיה לסמוך עליו". 

 

ראש הממשלה אמר למנהיגים היהודים כי לישראל אין רצון לשלוט בפלסטינים "אני מקווה שיעזבו את דרך הטרור אך היום לצערי אנחנו לא רואים ולו סימן קטן ששינו את דרכם". שרון אמר לנוכחים כי הדיונים על תוכניתו יימשכו עד נסיעתו לארה"ב.  


פורסם לראשונה 19/02/2004 16:54

 

בהכנת הידיעה השתתפו אילן מרסיאנו, יצחק בן חורין ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון. "מוכן לפשרות כואבות"
צילום: רויטרס
צילום: עמית שאבי
ברנס. העביר הסתייגויות
צילום: עמית שאבי
מומלצים