שתף קטע נבחר

צה"ל פטר את הסרבן יונתן בן ארצי משירות

לאחר מאבק ממושך הודיע צה"ל לבן ארצי, כי הוא פטור משירות, אולם בלי לקבוע שהדבר נעשה בשל היותו פצפיסט. בן ארצי בתגובה: "אני חצי שמח. מצד אחד קיבלתי את הפטור, אבל מצד שני עצוב לי שבצה"ל לא מודים בטעות שעשו במקרה שלי"

אחת מפרשות הסרבנות המפורסמות ביותר בצה"ל, הגיעה אמש (ה') ככל הנראה אל סיומה: הסרבן יונתן בן ארצי קיבל הודעה מצה"ל על פטור משירות, אולם בלי שתוזכר בהודעה המלה "פצפיזם".

 

בן ארצי, אחיינה של שרה נתניהו, פנה עוד טרם לגיוסו לצה"ל, בקיץ 2000, לוועדת המצפון של הצבא בבקשה לקבל פטור מטעמי פצפיסטיים. "מתוקף מצפוני אני מתנגד למה שעושה הצבא ישראלי וכל צבא אחר הנוהג באלימות", נהג תמיד להסביר.

 

הוועדה קבעה כי אינו זכאי לקבלת הפטור, אך דחתה את גיוסו בשנה. גם בפעם השנייה בה פנה לוועדה, נתקל בעמדה זהה. הוא עתר לבג"ץ, ושם הוחלט כי יופיע בפני הוועדה בשלישית, אך עמדתה הייתה זהה וחבריה טענו כי הוא מבקש להתחמק משירות צבאי בשל רצונו להמשיך את לימודיו באוניברסיטה. בג"ץ דחה עתירה נוספת בעניין וביקש שלא להתערב בהחלטת הוועדה.

 

באוגוסט 2002 התגייס בן ארצי, אך סירב להתחיל את תהליך החיול. הוא נשפט מספר פעמים ונשלח לכלא, בהמשך הועמד לדין בבית הדין הצבאי ביפו על סירוב פקודה. בסך כל ריצה 16 חודשי מאסר, חלקם בכלא צבאי ואילו היתר בבסיס צה"ל.

 

לפני כארבעה חודשים הרשיע אותו הרכב של שלושה שופטי בית הדין הצבאי ביפו בעבירת סירוב פקודה. עם זאת ציינו השופטים בהחלטתם כי "עמידתו האיתנה מלמדת על אידיאולוגיה", ובכך רמזו למעשה כי יש מן האמת בהצהרתו של בן ארצי על היותו פצפיסט. השופטים המליצו על הופעתו של בן ארצי ברביעית בפני ועדת המצפון.

 

מתן גזר הדין נדחה עד הופעתו של בן ארצי בפני חברי ועדת המצפון של צה"ל המורכבת מראש מנהל גיוס, נציג בקו"מ, נציג מחלקת מדעי ההתנהגות, פרופ' לפילוסופיה ויועץ משפטי. בהופעתו השבוע בפני הוועדה הוחלט כי בן ארצי לא מתאים לשירות צבאי, אם כי לאו דווקא מטעמים פצפיסטיים.

 

בן ארצי אף סירב להצעת צה"ל לשרת בבית חולים ללא לבישת מדים. לטענתו ישמח לעשות זאת אך ורק אם לא יתחייל.

 

בהמשך להמלצת הוועדה קיבל הערב בן ארצי הודעה מתא"ל אבי זמיר, ראש מחלקת תכנון וכוח אדם בצה"ל, על פטור משירות. גזר הדין של בן ארצי ייקבע בקרוב וההערכה היא כי בעקבות ההחלטה לשחרור מצה"ל, תסתפק התביעה בתקופת המאסר שריצה עד כה ולא תדרוש עונש נוסף.

 

"אני חצי שמח"

 

"אני לא יכול להתלונן שפטרו אותי מצה"ל", אמר הערב בן ארצי ל-ynet , "אבל אני חצי שמח. כל האמונה שרכשתי למוסדות המדינה – נעלמה. כבר בעבר היו כאלה שקבעו שאני פצפיסט, גם בבית הדין חזרו על כך, אבל הוועדה בשלה. עצוב לי שלא מודים שהייתה כאן טעות והפטור שאני מקבל לא נובע מטעם זה".

 

בן ארצי הוסיף כי ישקול עם עורך דינו לערער על ההחלטה על מנת שבפטור שקיבל תופיע הסיבה, פצפיזם. "גם היום אני מוכן לעשות שירות אזרחי במשך שלוש שנים מלאות, אך לא בתור חייל", הוא מדגיש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
בן ארצי. חצי שמח
צילום גלי תיבון
מומלצים