שתף קטע נבחר

הושעה סגן מפקד פלוגת החיילים שנפצעו בחברון

שלושה חיילי הנח"ל נורו בשוגג במהלך תרגיל בשכונת ג'בל ג'והר בעיר. החייל שירה בהם באש חיה סבר בטעות שהכדורים בהם הוא משתמש הם חסרי קליע. רק כשדם ניגר מגופם של החיילים, הבינו הנוכחים במוצב את גודל האסון. ועדת חקירה בראשות אל"מ חוקרת את נסיבות האירוע הטראגי. אחראי הבטיחות בזרוע היבשה לשעבר: "רשלנות פושעת"

הושעה מתפקידו סגן מפקד הפלוגה שהיה אחראי על המוצב בשכונת ג'בל ג'והר בחברון, ופיקד על החיילים שנפצעו אתמול (ו') בתאונת האימונים. הקצין הושעה עד שיסיים צוות החקירה לבדוק את נסיבות התאונה.

 

בתאונת האימונים, נפצעו שלושה חיילי צה"ל מחטיבת הנח"ל, אחד מהם באורח אנוש ושני האחרים בינוני וקל, כתוצאה מירי בשוגג שאירע במהלך תרגיל במוצב הסמוך לעיר. 

 

הפצועים הובהלו לבית-החולים "הדסה עין כרם", משם נמסר כי מצבו של החייל נותר קשה מאוד, זאת לאחר שנותח במהלך הלילה.  

 

החייל שנפצע באורח בינוני נותח אף הוא הלילה , והועבר למחלקה הכירורגית. החייל שנפצע באורח קל מאושפז במחלקה האורטופדית בבית החולים.

 

"אש כוחותינו": מצאלים ועד פני-חבר

 

האירוע הטראגי התרחש במוצב צה"ל בשכונת ג'בל ג'והר. במקום, ששימש בעבר בית-ספר, מוצבת פלוגה החולשת על השכונה היהודית בחברון ועל "ציר המתפללים", בו אירעו מספר פיגועי ירי קשים. 


בשעות הצהריים התקיים במוצב תרגיל שגרתי, כזה שמבוצע כמעט מדי יום, במתווה של חדירת מחבלים למוצב. שני חיילים ביימו את האויב. החיילים "הרגו" כביכול את הש"ג במוצב וחדרו לתוכו, כאשר אחד מהם אמור היה לירות לעבר החיילים בבניין המגורים, והשני - לעבר הכוח שעמד מחוץ למבנה.   

 

במהלך התרגיל נעשה שימוש בכדורים חסרי קליע (ח"קים), שנשמעים ככדורים חיים. על-פי תחקיר ראשוני של האירוע, אחד החיילים בצוות, שבמתווה התרגיל ביים את "האויב", הכניס מחסנית לנשקו האישי וירה. אלא שבטעות, הוכנסה לנשק מחסנית עם כדורים חיים. החייל סבר בטעות שמדובר בכדורים ח"קים, וירה.

 

בעקבות הירי התמוטטו הטבח, תורן המטבח וחייל נוסף שהיה במוצב. הנוכחים במקום סברו כי מדובר בחלק מה"הצגה", אולם אז התבררו מימדי הזוועה - כאשר דם ניגר מגופם של החיילים.  

 

"אין ספק, הייתה כאן רשלנות פושעת"

 

אלוף פיקוד המרכז, משה קפלינסקי, מינה כאמור צוות חקירה לבדיקת נסיבות האסון. בראש הצוות הוצב אלוף-משנה אהרון חליווה, מפקד-חטיבת "חוד החנית" במילואים. מבדיקה ראשונית עולה כי החיילים במוצב ידעו שבמוצב מתקיים תרגיל.   

 

בשל רגישות האזור, החיילים מצויידים תמיד גם בכדורים חיים. אך כאשר מתבצע ירי דו-צדדי במהלך תרגיל, נהוג שמפקד הכוח מוודא שאכן הוכנסו כדורים ח"קים למחסניות של חייליו. כמו כן, הירי חייב להתבצע ב-60 מעלות, ולא במישרין לעבר הכוח ה"עוין". 

 

אלוף-משנה (במיל') מוקי גרוסברג, לשעבר ראש מחלקת בטיחות ובקרת איכות במפקדת זרוע היבשה, אמר ל-ynet לאחר האירוע הקשה: "כאשר יש שימוש בכדורים חסרי-קליע, יש הוראות בטיחות ברורות. אין ספק שהייתה כאן רשלנות פושעת".

 

"באימון מורכב מסוג זה", הוסיף גרוסברג, "יש לבצע שורה של הכנות על פי הוראות בטיחות קפדניות ביותר, וחשוב שיהיה גם בקר בטיחות. על פניו, נראה שמה שאירע בחברון הוא תקלה חמורה, שורה של כשלים. כאשר מבצעים תרגיל מסוג זה, יש לוודא כי המקום סטרילי מכל תחמושת חיה. אם מחליטים להשאיר באפוד מחסניות עם כדורים חיים, יש לנעול אותם באפוד באמצעים שונים, על מנת למנוע כל אפשרות שבמהלך התרגיל אחד החיילים ישתמש בהם".

 

לדברי גרוסברג, כחלק מההכנות לביצוע תרגיל בו משתמשים בכדורים ח"קים, יש להציג בפני הקצין הממונה את המחסנית הריקה ולהכניס לתוכה את הכדורים הללו, אחד אחד, על מנת שדרג פיקודי ישגיח ויוודא שכל כדור שנכנס למחסנית הינו חסר קליע.


פורסם לראשונה 20/02/2004 13:48

 

בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
באמצע התרגיל: החיילים נפלו, מדממים
צילום: איי פי
צילום: איי פי
הפצועים הובהלו לבית-חולים בירושלים
צילום: איי פי
מומלצים