שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  איך פורנוגרפיה משפיעה על מערכות היחסים שלנו

  הפורנוגרפיה עוברת מהחצר האחורית אל קדמת הבמה, ומגיעה גם לטלוויזיה ולאינטרנט. כיצד משפיע הסקס המקוון על מערכות היחסים של הגולשים, ומה הקשר בין חשיפה לפורנו בילדות לבין תוקפנות והתעללות מינית בבגרות

  בפרק בסדרה 'חברים', שנקרא 'פורנוגרפיה חינם', צ'נדלר וג'ואי מגלים לשמחתם בטלוויזיה ערוץ פורנו ללא תשלום. הם משאירים את הטלוויזיה דלוקה וצופים בה בדבקות, מחשש שיופסקו השידורים. בהמשך צ'נדלר המבוהל מדווח לג'ואי: הייתי כרגע בבנק, היתה שם כספרית מדליקה והיא לא ביקשה ממני לעשות את זה איתה בחדר הכספות". גם ג'ואי מתאר יחס קר דומה שקיבל משליחה של פיצה. "אתה יודע מה?", מסכם צ'נדלר, "אנחנו צריכים להתנתק מערוץ הפורנוגרפיה".

   

  יכול להיות שצ'נדלר עלה על משהו. תקראו לזה 'גורם הפורנוגרפיה'. בעוד שבעבר הצפייה בפורנוגרפיה נעשתה בחשאי, בדוכני עיתונים המוארים באור עמום או במועדוני מבוגרים מוזנחים, היום הפורנוגרפיה נמצאת בכל מקום. היא משתלטת על האינטרנט, לפעמים באופן לא קרוא ולפעמים דרך קישורים.

   

  בטלוויזיה ישנם ערוצי פורנו, וניתנים שירותי צפייה על פי דרישה (לפני כחודש עלתה לאוויר בארה"ב תוכנית מציאות בשם 'האם תוכלו להיות כוכבי פורנוגרפיה?', שמשלמים עליה לפי צפייה). הפורנוגרפיה חדרה גם לחברת הכבלים המובילה בארה"ב עם סדרת תעודה חדשה שתעלה בקרוב בערוץ HBO.

   

  הפורנוגרפיה משפיעה על מערכות יחסים ארוכות וקצרות כאחת, מעצבת מחדש ציפיות לגבי מין ודימוי גוף, והמדאיג מכל - היא מאיימת לשנות את הדרך שבה בני נוער לומדים על מין.

   

  בשנים האחרונות ישנם פסיכולוגים וסוציולוגים שחוברים למתנגדים הדתיים והפוליטיים, ומזהירים מפני ההשפעות של הפורנוגרפיה שחודרת לכל חלקה טובה. לטענתם, הפורנוגרפיה משפיעה על המיניות ומערכות היחסים בצורה הגרועה ביותר. לטענת מומחים, גברים הצופים בפורנוגרפיה לעיתים קרובות מפתחים ציפיות לא מציאותיות לגבי ההופעה החיצונית וההתנהגות של נשים, והם מתקשים לבנות מערכות יחסים, לשמור עליהן לאורך זמן ולהרגיש מסופקים מבחינה מינית.

   

  הפורנוגרפיה ברשת האינטרנט, שמאפשרת גישה קלה ושמירה על אנונימיות, העלתה את הצריכה הכוללת של הפורנוגרפיה. לדברי אלווין קופר, שעורך סמינרים בנושא התמכרות לסייברסקס (סקס דרך האינטרנט), 15% מהמבקרים הקבועים באתרי הפורנוגרפיה מפתחים התנהגות מינית שמשבשת את חייהם. "האינטרנט הוא הקראק והקוקאין של ההתמכרות המינית", אומרת ג'ניפר שניידר, אחת ממחברות המאמר 'סייברסקס נחשף: האם זו פנטזיה פשוטה או אובססיה?'.

   

  עדיין, רוב הפונים לאתרים אלה טוענים שסקס מקוון הוא לא יותר משעשוע נחמד (ודי סטרילי). לפי סקר שנערך ברשת האינטרנט בשנת 2001 בקרב 7,037 מבוגרים, שני שלישים מאלה שמבקרים באתרים עם תכנים מיניים טוענים שפעילותם באינטרנט לא השפיעה על רמת הפעילות המינית שלהם עם בני זוגם, למרות ש-75% מהם דיווחו על אוננות בזמן הצפייה באתרים. לטענת קופר, מנהל מרכז סן חוזה לנישואים ומיניות בקליפורניה, שערך את הסקר, רוב המשתתפים בסקר (85%-90%) הם 'משתמשים שמשתעשעים', כפי שהוא מכנה אותם, שצופים בפורנוגרפיה מתוך סקרנות או למטרות בידור.

   

  ההבדל בין ארוטיקה לפורנוגרפיה

   

  השאלה היא: האם גם 'שימוש למטרות שעשוע' יכול להזיק? מחקר שנערך באינטרנט בשנת 2003 על ידי אוניברסיטת טקסס כריסטיאן מצא שככל שגברים צופים יותר בפורנוגרפיה, כך הם נוטים יותר לתאר נשים במושגים מיניים. מרק שוורץ, מנהל מרפאת מסטרס וג'ונסון בסנט לואיס, מיזורי, טוען שלא די בכך שהפורנוגרפיה גורמת לגברים להתייחס לנשים כחפץ - לראות אותן כאוסף של שדיים, רגליים וישבנים - היא גם מובילה לתלות בדימויים חזותיים כדי להגיע לגירוי מיני. "הגברים הופכים להיות כמו מחשבים, הם אינם יכולים להתגרות מבני אדם שנמצאים לידם", הוא אומר. הדימוי של גבר בודד, מבודד שמאונן בעת צפייה במחשב שלו, הוא ה'ווילי לומן' (הדמות הראשית הטראגית במחזה 'מותו של סוכן' מאת ארתור מילר) של העשור שלנו".

   

  יש פסיכולוגים שמגלים יתר סובלנות לגבי הנושא. לטענתם, רוב הגברים משתמשים בפורנוגרפיה בהסתר, וכל עוד הדבר לא משפיע על המערכת הזוגית שלהם, אז זה בסדר. "אם מטופל שלי נהנה משימוש בריא בפורנוגרפיה, בלי שאשתו יודעת על כך, הייתי מציע לו לא לגלות לה", אומר הפסיכיאטר ד"ר סקוט הלצמן, שעורך מחקרים על גברים ומערכות יחסים. ישנן נשים רבות שמתייחסות לפורנוגרפיה כבגידה. התגובה האופיינית של אישה שמגלה את ההרגלים של בעלה היא הלם ואמירה כמו 'איך הוא מעז?'. לפי לוני ברבך, מטפל מקליפורניה, נשים רבות שמגיבות כך "מרגישות שהן לא מספיק טובות. אחרת, למה בני זוגן יחפשו סקס במקום אחר?".

   

  לפעמים פורנוגרפיה גורמת לפרידה של בני זוג. שני שלישים מתוך 350 עורכי הדין הגרושים שהשתתפו בכנס האקדמיה האמריקאית לעורכי דין לענייני נישואים שהתקיים בשנת 2003, אמרו שהאינטרנט היה גורם משמעותי בגירושים בשנה האחרונה, כשההרגל לצפות בפורנוגרפיה דרך המחשב תורם ליותר ממחצית מקרי הגירושים. "יש קשר מובהק בין גירושים לאינטרנט", אומר ריצ'רד בארי, נשיא האגודה. "לפני שבע-שמונה שנים הפורנוגרפיה לא שיחקה כלל תפקיד בגירושים".

   

  עם זאת, ישנם מטפלים זוגיים שממליצים על שימוש בפורנוגרפיה כדרך לרענון היחסים או להצתת התשוקה. נשים הופכות ליותר ויותר אמיצות בנושא. הסוציולוג מייקל קימל מצא שכל שנה יותר ויותר סטודנטיות מהקולג' שבו הוא מלמד מוצאות עניין בפורנוגרפיה. אף על פי כן, הוא אומר, "הגישה שלהן מפתיעה את אלה מאתנו שחושבים שניהול חיי מין שדומה לזה של גברים אינו אלא ראייה מעוותת של שחרור האישה".

   

  המפתח, אומרים מטפלים, הוא צפייה משותפת שתגרום לגירוי שני בני הזוג, ושהחומר יהיה 'ארוטי' ולא 'פורנוגרפי'. רבים מתארים את ההבדל כך: פורנוגרפיה משפילה והופכת את הנשים לחפץ, בעוד שארוטיקה מתוארת כמין שמענג בצורה הדדית שני בני זוג שווים. אחרים טוענים שזה עניין של טעם.

   

  הבעיה היא שלעיתים לבני הזוג אין אותו טעם. ג'סיקה (שם בדוי), בת 28, מנהלת מוצר בעיר ניו יורק, מגלה סובלנות כלפי ההרגלים הפורנוגרפיים של החבר שלה, אבל ההערצה שלו לגוף הנשי כמו זה של מלכת הפורנוגרפיה ג'נה ג'יימסון עירערה את הביטחון העצמי שלה, ולכן היא שוקלת לעבור ניתוח להגדלת חזה. "חבר שלי טוען שחברות רבות של החברים שלו עשו זאת", היא מספרת. "הוא אמר לי, 'תארי לך איזה גוף מהמם יהיה לך!'. אני לא יכולה להאשים אותו בשל העדפותיו". אולם ג'סיקה לא בטוחה שניתוח ישפר את חיי המין שלהם. הוא נוטה להיות אנוכי מבחינה מינית", היא אומרת. אני חושבת שהאשמה היא בפורנוגרפיה. עבורו פורנוגרפיה זה עניין פשוט".

   

  'חינוך מיני' מעוות

   

  הניסיון של ג'סיקה הוא די אופייני, אומרת אלין זולדברוד, יועצת מינית מלקסינגטון, מסצ'וסטס. לטענתה, שימוש בפורנוגרפיה על ידי גברים כדי להגיע לפורקן ללא דרישות מסיח את דעתם מהמשימה לנסות לענג את בנות זוגן האמיתיות.

   

  לא רק שפורנוגרפיה נותנת לגברים רעיונות רעים, היא גם יכולה להעביר לילדים מושג מוטעה לגבי מין בגיל המעצב. בעוד שבעבר, כדי להשלים את חינוכם המיני, ילדים חיפשו תמונות של נשים קדמוניות עירומות בגליונות 'נשיונל ג'אוגרפיק' ובירחון 'פנטהאוז' מזדמן, היום ילדים רבים נתקלים בתמונות פורנוגרפיות כל יום. בסקר שערכה FOUNDATION KAISER FAMILY בשנת 2001 נמצא ש-70% מבני הנוער בגילאי 17-15 נתקלים בפורנוגרפיה באינטרנט במקרה. בגיל מבוגר יותר יש יתר מודעות להשפעות של התמונות הפורנוגרפיות: 59% מהצעירים בגילאי 24-15 טענו שפורנוגרפיה באינטרנט מעודדת צעירים לקיים יחסי מין לפני שהם מוכנים לכך; 49% אמרו שהפורנוגרפיה גורמת לגברים להתייחס לנשים בזלזול ומעודדת את הצופים לחשוב שסקס לא מוגן זה בסדר. "פורנוגרפיה משפיעה על אנשים בגיל צעיר", אומרת הסוציולוגית דיאנה ראסל, שכתבה כמה ספרים בנושא. "ולצערנו, עבור ילדים רבים הפורנוגרפיה היא החינוך המיני היחיד שהם מקבלים".

   

  מאחר שילדים לומדים את סודות הסקס בגיל מוקדם, נמצא שבנים מורגלים להגיב רק לתמונות שמופיעות בהן כוכבות פורנו, ובנות לומדות שכניעה והורדת שיער מקו הביקיני על פי צו האופנה בברזיל הן המפתח לענג גברים. מחקרים שנעשו לאחרונה מראים קשר בין תוקפנות גוברת אצל בנים לחשיפה לפורנוגרפיה, וכן בין צריכת פורנוגרפיה בילדות להתעללות מינית בבגרות.

   

  "לא קל להפתיע אותי", אומרת ג'ודית קושה, מטפלת מפילדלפיה זה 25 שנה, "אבל היה לי מקרה שבו הורים לילדה בת 11 גילו שבתם בנתה אתר פורנו אישי, כי החברים שלה חשבו שזה 'מגניב'". ככל שיתרבו מקרים כאלה, כך יהיו יותר אנשים - בעיקר הורים - שיגיעו למסקנה של צ'נדלר: אנחנו צריכים להתנתק מערוץ הפורנוגרפיה.
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פורנוגרפיה. גורם במקרים רבים לגירושין ופרידות
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים