שתף קטע נבחר

צבי ינאי: קורות חיים

ינאי מילא את תפקיד מנכ"ל משרד המדע, הזניק חברות היי-טק והשתתף באופן פעיל בקביעת סדר היום המדעי, התרבותי והערכי בישראל. הוא יליד איטליה, שרת בצנחנים, והשכלתו הפורמלית מסתכמת בעשר שנות לימוד

צבי נולד בשנת 1935 באיטליה, עלה ארצה אחרי המלחמה בשנת 1945. עם עלייתו נקלט צבי בקיבוץ רמת דוד, שם שונה שמו מסנדרו לצבי.

 

בשנת 1952 , בהיותו בן 17, התגייס לצנחנים, היה מדריך צניחה והשתתף בפעולות תגמול שונות. בשנת 1955 חתם צבי שנת קבע בצבא הגנה לישראל ונסע למוסקבה כחבר במשלחת ישראל לצניחה חופשית באליפות העולם בברית המועצות. ב- 1956 השתתף במלחמת סיני ולאחר מכן השתחרר מצה"ל.

 

במהלך השנים עסק בעיסוקים שונים כמו דייג, כריית פוספטים בסדום ועבודה במשרד פרסום .

 

מחשבות: מדע, תרבות, אמנות והגות

 

בשנת 1970 הצטרף לחברת יבמ ישראל , הקים את מחלקת ההסברה וקשרי החוץ. היה מנהל המחלקה ודובר יבמ במשך 20 שנה., ערך וכתב את כתב העת "מחשבות", עיצב את הקו הבין תחומי של כתב עת זה בנושאי מדע, תרבות, אמנות והגות. כתב עת זה הפך לכתב העת נדרש ביותר בחברה הישראלית.

 

במקביל ארגן והנחה אירועים תרבותיים רבי היקף לרבות כנסים שנתיים של "מחשבות בעל פה" בהם השתתף קהל רב ומגוון שהתעניין במדע, באמנות ותרבות.

 

בשנת 1984 הגיש תכנית טלוויזיה על קולנוע בשם "סיפורי בדים". כמו כן ערך והנחה תכנית ראיונות טלוויזיונית על הגות ומדע בשם " דברים בגו'" . בנוסף לכך הגיש תכניות רדיו על תגליות מדעיות, והרצה בתחומי מדע, מחשבים, תרבות ואמנות בפורומים אקדמאיים, במוסדות שונים, בפורומים פיקודיים בצבא, בשרות הביטחון הכללי וכן לקהל הרחב.

 

במקביל כתב ופרסם עשרות ביקורות על ספרים, מאמרים לעיתונות ולכתבי עת בתחומי המדעים, האומנויות החברה והתרבות הישראלית. בשנת 1990 פרש צבי ינאי מיבמ.

 

בשנת 1991 שימש כיועץ הסברה וחבר פעיל במועצה הציבורית של בית הספר למדעים ואומנויות בירושלים.

כמו כן היה פעיל בתחום יעוץ אסטרטגי לפילוסופיה ארגונית של חברות "היי טק".

בשנת 1992 התבקש על ידי שר הבריאות מר אהוד אולמרט לייעץ לו בנושא הרפורמה בשירותי הבריאות.

 

מנכ"ל משרד המדע

 

בשנת 1993 התמנה על ידי שרת המדע האומנויות והתקשורת, הגב' שולמית אלוני, למנכ"ל משרד המדע. הוא מילא את התפקיד במשך ארבע שנים ועבד במחיצתם של השרים שולמית אלוני וד"ר בנימין זאב בגין. בתפקידו ארגן מחדש את משרד המדע; איתר את יתרונה היחסי של ישראל בתחומי המדע והטכנולוגיה הגה, יזם והקים פיתוח מחקר תשתיתי כחוליה מקשרת בין המחקר הבסיסי והישומי, בכך תרם תרומה לקידום מדעי לקראת המאה הבאה.

 

כיום עוסק צבי בתחומי המדע והתרבות השונים ובהפצתם לציבור הרחב ושוקד על כתיבת ספרו הרביעי. ספריו: בעקבות המחשבות – על היקום על הטבע ועל האדם , החיפוש האין סופי – שיחות עם מדענים, מסע לתודעת הטבע ושלך סנדרו. ספרו האחרון "שלך סנדרו" זכה בפרס ספיר לשנת 2008 ונבחר לספר השנה של קוראי YNET לשנת 2007

 

צבי הוא אוטודידקט שהשכלתו הפורמלית מסתכמת בעשר שנות לימוד.

 

הוא שולט בשפות עברית, אנגלית, צרפתית, ואיטלקית.


פורסם לראשונה 24/02/2004 11:21

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים