שתף קטע נבחר

בוים: האם לפלסטינים יש פגם גנטי?

סגן שר הביטחון העלה תהיות לגבי המניעים שעומדים מאחורי פעולות הטרור. חברו לסיעה, חזן: "זה טבוע אצלם בדם". ח"כ וילן: "התבטאות גזענית אומללה". ח"כ א-סנע: "לערוך לו מבחן פסיכיאטרי ולהדיחו לאלתר"

"אני שואל את עצמי, מה יש בטרור הרצחני הזה, מה יש באיסלאם בכלל, ובפלסטינים בפרט, האם מדובר באיזה חסך תרבותי או בפגם גנטי?" כך תהה הבוקר (יום ג') סגן שר הביטחון, זאב בוים, בטקס אזכרה לציון 26 שנים לפיגוע נגד האוטובוס בכביש החוף.

 

סגן השר דיבר על ההתמודדות הקשה בטרור ועל הרצון להגיע למשא ומתן ובסיומו לשלום. לדבריו, "המציאות הנוכחית מחייבת אותנו בכל דרך אפשרית להגן על אזרחנו. אבל בעוד יד אחת נלחמת, יד שנייה מושטת לשלום".

 

בסביבתו של בוים הסבירו מאוחר יותר, כי סגן שר הביטחון לא התכוון לקבוע קביעה חד משמעית בנושא, אולם נוכח המציאות הקשה העלה שאלות חשובות שלאיש כנראה אין עליהן מענה.

 

"אצלם זה טבוע בדם"

 

יו"ר שדולת יש"ע בכנסת, ח"כ יחיאל חזן (ליכוד), דווקא חיזק את בוים והוסיף: "לאור העובדה שבמשך עשרות שנים ערבים טובחים ביהודים, אצלם זה טבוע בדם, רצח יהודים הוא מעשה שנעשה באופן טבעי. זו בדיוק משמעות הביטוי שאסור להפנות לערבים את הגב". 

 

ח"כ אבשלום וילן (מרצ) טען בתגובה: "ההתבטאות היא ביטוי גזעני אומלל שאסור שיישמע. במשך מאות שנים נשמעו טענות גזעניות על פגמים גנטיים אצל היהודים. אני קורא לסגן השר לחזור בו מדבריו".

 

ח"כ אופיר פינס (עבודה) התרעם על דבריו של סגן שר הביטחון: "על בוים להתנצל או להתפטר מתפקידו לאלתר". לדבריו, אמירתו של בוים "ממיטה קלון על המדינה ומדובר בגזענות בוטה ומכוערת שמצביעה על בורות ועל גישה פרימיטיבית ביחסו של בוים לאוכלוסייה הפלסטינית".

 

ח"כ טאלב א-סנע (רע"מ) דרש מראש הממשלה להדיח לאלתר את בוים מתפקידו. לדבריו, מדובר באמירה גזענית. "מבחן פסיכיאטרי לבוים יקבע כי הוא סובל מהפרעות נפשיות קשות. הכנסת קיבלה על עצמה את הקוד האתי, וכנראה שבוים לא מבין אותו".

 

"נזק כבד"

 

ח"כ מיכאל מלכיאור (העבודה) קרא לראש הממשלה "להסתייג מהאמירה האיומה של חבר בממשלת ישראל. דבריו של בוים נטולים רגישות היסטורית ,זוהי אמירה גזענית שמעבר להיותה פסולה וטרפה תשמש כמובן את אויבי ישראל".

 

יוסי ביילין אמר בתגובה: "העם שסבל יותר מכל עם אחר מגזענות ומטענות על פגמים גנטיים צריך להיות האחרון שמייחס פגמים כאלה לקולקטיב לאומי אחר. דבריו של בוים הם לא רק בושה לאינטליגנטציה אלא בעיקר נזק כבד לכל יהודי שרואה באנטישמיות ובגזענות את המחלה הלאומית הנוראה ביותר של המאות האחרונות".


פורסם לראשונה 24/02/2004 12:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בוים. "או עניין תרבותי?"
צילום: אבי כהן
חזן. "אצלם זה טבוע בדם"
צילום: אבי כהן
צילום: אתר הכנסת
וילן. ביטוי גזעני אומלל
צילום: אתר הכנסת
מומלצים