שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  דו"ח: עיקר הזיהום במפרץ אילת - מכלובי הדגים

  דו"ח הניטור ל-2003 שנערך ע"י המכון הבין-אוניברסיטאי למדעי הים באילת קובע, כי מי המפרץ בהידרדרות קשה, והגורם העיקרי לכך הם חומרי הדשן מכלובי הדגים

  כלובי הדגים הם גורמי הזיהום העיקרי במפרץ אילת, כך קובע דו"ח הניטור של המכון הבינאוניברסיטאי למדעי הים באילת, שהוזמן על ידי המשרד לאיכות הסביבה והתפרסם היום (ג').

   

  ביום ראשון הקרוב תקיים הממשלה דיון בתוכנית המתאר לחופי מפרץ אילת ופעילות כלובי הדגים.

   

  עורכי הדו"ח, בראשות ד"ר אמציה גנין, חוקר במכון הבין-אוניברסיטאי באילת, ממליצים להפסיק לאלתר את הזרמת חומרי הדישון מכלובי הדגים. דו"ח הניטור לשנת 2003 הוא הראשון בנושא ודו"חות נוספים אמורים להתפרסם מדי שנה.

   

  מסקנת החוקרים, כי ישנן עדויות חותכות להידרדרות מוחלטת באיכות המים במפרץ אילת, וכי יש למנוע החדרת גורמי זיהום למי המפרץ, שהם בעיקר חומרי דשן (חנקן וזרחן) מכל מקור שהוא ובעיקר מהחקלאות הימית.

   

  רני עמיר, ראש אגף ים וחופים במשרד לאיכות הסביבה, אומר כי הוכח שכלובי הדגים אחראים על לפחות 98% מחומרי הדשן, שמזהמים את מפרץ אילת.

   

  עו"ד יריב אברמוביץ, מנכ"ל עמותת צלול, אמר בתגובה לדו"ח: "נגמרו השקרים. נגמרו התירוצים. ממשלת ישראל חייבת לקבל את תכנית המתאר לחופי מפרץ אילת ולהוציא את כלובי הדגים מהים. כל השהיה נוספת בהוצאת הכלובים מהים תביא להרס בלתי הפיך של שונית האלמוגים".

   

  מגדלי הדגים: הדו"ח המקצועי יפורסם ביולי

   

  מגדלי הדגים אומרים בתגובה: "המדינה מינתה ועדת מומחים בינלאומית, בראשות פרופ' יהודית בירק, לבצע ניטור של מפרץ אילת. ניטור זה מתבצע על

  ידי צוות בראשות המדענים הראשיים במשרד לאיכות הסביבה, המשרד לתשתיות ומשרד החקלאות. תוצאות הבדיקה צפויות בחודש יולי 2004. דו"ח זה הוא הדו"ח הפורמלי, המקצועי והבלתי תלוי בתחום זה".

   

  בתגובה אומר רני עמיר, כי אכן מתקיימים 14 מחקרים לתופעות מסוימות במפרץ אילת, אולם אין מדובר בתוכנית ניטור, כפי שמקיים המכון הבין-אוניברסיטאי. לדברי עמיר, חלק מהחוקרים היו שותפים בדו"ח המתפרסם היום. עוד ציין עמיר, כי המחקרים יפורסמו בחודש יולי.

   

  מנכ"ל עמותת "צלול", עו"ד יריב אברמוביץ, אומר בעקבות פרסום הדו"ח: "נגמרו השקרים. נגמרו התירוצים. ממשלת ישראל חייבת לקבל את תוכנית המתאר לחופי מפרץ אילת ולהוציא את כלובי הדגים מהים. כל השהיה נוספת בהוצאת הכלובים מהים תביא להרס בלתי הפיך של שונית האלמוגים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים