שתף קטע נבחר

חייל נהרג בהיתקלות באזור התעשייה ארז

שני מחבלים נכנסו לאזור התעשייה. כוח מילואים הבחין בהם ופתח לעברם באש. הם ירו לעבר הכוח, ורב-סמל אמיר צימרמן (25) נהרג. מפקד אוגדת עזה: "ההיתקלות מנעה פיגוע גדול נגד יישוב ישראלי". גדודי אל-אקצה נטלו אחריות ונימקו: "זו תגובה לקריאות לפרק את הארגון". גורמים מדיניים: "שוב הוכח שהפלסטינים פוגעים בזכויות האדם, ולא אנחנו"

בוקר קשה במעבר ארז: חייל מילואים נהרג בהיתקלות נוספת שאירעה באזור התעשייה הסמוך למעבר. הודעה נמסרה למשפחתו.  

 

אחר הצהריים הותר לפרסום שמו של ההרוג: רב-סמל אמיר צימרמן, בן 25 מכפר מונאש.

 

התקרית הקשה התרחשה בסביבות השעה 6:30 (יום ה'). שני מחבלים פלסטינים הצליחו להיכנס לאזור התעשייה. כוח מילואים ששמע קולות בקרבת ה-ש"ג שבאזור התעשייה, נזעק למקום ואיתר שני מחבלים חמושים.  

 

הכוח פתח באש וגם המחבלים ירו לעבר החיילים. כתוצאה מהירי נפגע אחד החיילים אנושות ומת מאוחר יותר מפצעיו. 

 

ברשות המחבלים התגלו אפודים, רובי קלאצ'ניקוב ורימוני רסס. גופתו של אחד מהם התגלתה בתוך צינור מבטון, שם הסתתר.   

   

גדודי חללי אל-אקצה נטלו אחריות

 

מיד לאחר האירוע נסגר איזור התעשייה, והפועלים שהיו בדרכם להיכנס פנימה דרך טרמינל המעבר הוחזרו לשטחים. כוחות הביטחון מנהלים באזור סריקות נרחבות.  

 

בצה"ל יחקרו כעת כיצד הגיעו המחבלים לאזור הסמוך לכניסה לאזור התעשייה ארז, והאם קיבלו סיוע מודיעיני מפועלים שעבדו במקום.

 

"גדודי חללי אל-אקצה", הזרוע הצבאית של הפתח, נטלו אחריות לפעולה, והודיעו כי מבצעיה היו אשרף זקוט ואיימן שאהיל. מפקד הגדודים ברצועה אמר ל-ynet כי מדובר בתגובה לקריאות לפרק את ארגונו, שנשמעות במהלך דיוני המועצה המהפכנית של הפתח ברמאללה.

 

מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף גדי שמני, העריך כי המחבלים התכוונו לבצע פיגוע בשטח ישראל, או להמתין לפתיחת אזור התעשייה - ואז לירות לעבר אזרחים או אוטובוסים שנכנסים למקום.

 

"ההיתקלות ותגובת הכוח מנעה פיגוע גדול יותר ומספר נפגעים רב", אמר תא"ל שמני, שהוסיף כי המקום בו היו המחבלים איפשר להם גישה נוחה לבתי היישוב נתיב העשרה הסמוך.   

 

הייתה התרעה "חמה"

 

שלשום התקבלה בחטיבה הדרומית ברצועת עזה התרעה "חמה" על אפשרות לפיגוע באחד המחסומים ברצועה. בעקבות ההתרעה, שהוגדרה על-ידי גורמי ביטחון כ"חמורה ביותר", נסגרו למעבר ארבעה מעברים בגוש קטיף, אך כעבור מספר שעות נפתחו מחדש. גם הבוקר, שעתיים לפני הפיגוע, התקבלה התרעה ממוקדת.   

 

מתחם ארז, אזור התעשייה שבתוכו ומעבר הפועלים הסמוך אליו, מהווה מוקד משיכה לפיגועים של ארגוני הטרור השונים מאחר שהוא מסמל בעיניהם מוקד של שיתוף פעולה ודו קיום בין ישראלים לפלסטינים. כמו כן, באמצעות פגיעה במתחם "ארז" פוגעים ארגוני הטרור במכוון ברווחת הפלסטינים ובכך יכולים להמשיך ולהציג את ישראל כאחראית לסבלם של הפלסטינים.

 

הפיגוע האחרון במחסום ארז התרחש לפני מעט יותר מחודש. מחבלת מתאבדת התפוצצה בטרמינל מעבר הנוסעים. באירוע זה נהרגו שלושה חיילים ואזרח ישראלי. התקרית פתחה ויכוח נוקב במערכת הביטחון, בנוגע למדיניות ההקלות בה נוקט צה"ל במחסומים.

 

לאחר אותה תקרית הבהיר שר הביטחון, שאול מופז, כי ישראל "תמשיך לנהוג כמדינה הומניטרית ודמוקרטית, תוך הגנה על אזרחי ישראל. בד בבד", הוסיף, "לא נחסוך מאמץ על מנת לשמור על מרקם החיים של האוכלוסיה הפלסטינית".

 

לעומתו אמר תת-אלוף (במיל') צביקה פוגל, מי ששימש עד לפני מספר חודשים ראש מטה פיקוד הדרום: "עם כל הכבוד לצעדים ההומניטריים של ישראל, במבחן התוצאה, היתה כאן תקלה. בכל מקום בו יהיו הקלות לפלסטינים - יהיו פיגועים".

 

במהלך אירועי "גאות ושפל" נהרגו 13 ישראלים (4 אזרחים ו-9 אנשי כוחות הביטחון) באירועים בהם ניצלו ארגוני הטרור את ההקלות הניתנות לפלסטינים לצורף ביצוע פיגוע.

 

גורמים מדיניים אמרו בתגובה לאירוע הקשה היום, כי "ביום פרסום דו"ח זכויות האדם של מחלקת המדינה האמריקנית, מתברר שמי שפוגע בזכויות האדם של הפועלים הפלסטינים, שמגיעים לאזור התעשייה כדי להתקיים, הם שוב הפלסטינים עצמם".

 

תת-אלוף שמני אמר היום כי למרות הבעיותיות הגדולה בנושא, אין לפי שעה כוונה לסגור את "צינור החמצן" לכלכלה הפלסטינית. "נצטרך להתמודד עם האיום ולקוות שגם בצד הפלשתיני יפעלו כך", הוסיף שמני.


פורסם לראשונה 26/02/2004 07:03

 

בהכנת הידיעה השתתפו עלי ואקד ודיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התקרית בארז: תרשים
צילום: דני סלומון
מעבר ארז. פיגוע שני בתוך חודש וחצי
צילום: דני סלומון
צילום: איי אף פי
חיילים באזור התעשייה, הבוקר
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
גופת אחד המחבלים
צילום: רויטרס
צילום: ערוץ 10
אזור התעשייה ארז, הבוקר
צילום: ערוץ 10
צילום: דובר צה"ל
"נמנע פיגוע גדול יותר". תא"ל שמני
צילום: דובר צה"ל
"נמשיך לנהוג כמדינה הומניטרית". מופז
צילום: עמית שאבי
מומלצים