שתף קטע נבחר

מח"ט מואשם בגרימת מוות ברשלנות של חייל דובדבן

מפקד חטיבת עציון, אלוף משנה נדב, ושלושה קצינים נוספים נאשמים שגרמו למותו של סמל רועי דרור, שמת ממכת חום במהלך אימון ניווט בקיץ 2002. אל"מ נדב זכה לקידום בצה"ל מאז האירוע הקשה

צה"ל מאשים: הפרקליטות הצבאית הגישה כתב אישום חריג וחריף בחומרתו נגד אלוף-משנה נדב, מפקד יחידת דובדבן בעבר ומח"ט עציון בהווה, בגין גרימת מותו ברשלנות של סמל רועי דרור, חייל מדובדבן, שמת ממכת חום במהלך אימון. שלושה קצינים נוספים הואשמו בפרשה.

 

לבית הדין הצבאי המיוחד של צה"ל הוגש באחרונה כתב אישום נגד ארבעה קצינים בעקבות מותו של סמל רועי דרור. נגד קצין נוסף הוגש כתב אישום לפני מספר חודשים, ועניינו יידון עם זה של הקצינים האחרים.

 

בכתב האישום החדש מיוחסת גרימת מוות ברשלנות למי ששירת באותה התקופה כמפקד יחידת דובדבן, אלוף משנה נדב, אשר קודם בינתיים לתפקיד מפקד חטיבת עציון; לסגן מפקד היחידה, רב סרן ערן; למפקד פלגת האימונים, ולשני מפקדי צוותים.

 

למפקדים מיוחסת חריגה מהוראות הבטיחות באימונים, ובכללן, הוראות העוסקות במניעת מכות חום. בנוסף, הקצינים נאשמים בכך שקיימו אימון בעומס חום כבד, לאחר מאמץ מצטבר של כיומיים ללא מנוחה מספקת.

 

על-פי כתב האישום, המפקדים מנעו מהחיילים שינה כנדרש. החיילים נשאו משקל עודף ולא סופקה להם די שתייה.

 

החייל הגיע לפסגה ומת

 

האסון התרחש ב-18 ביוני 2002, בעת שהחייל היה לקראת סוף הכשרתו כלוחם ביחידה המובחרת. הוא לקח חלק בסדרת ניווטים שהתקיימה בצפון הארץ במשך לילה שלם, ובבוקר נאלץ לטפס על צוק הארבל בחום לוהט כשעל גבו עשרות קילוגרמים.

 

זמן קצר לאחר מתן הפקודה, כאשר קצינים בכירים הבינו שהדבר מסוכן, ניתנה לחיילים הוראה לחדול, אולם דרור כבר הספיק להגיע סמוך מאוד לפסגת ההר, שם התמוטט ומת.

 

לאחר האירוע הודו בצה"ל כי המפקדים עברו על כללי הבטיחות. המשטרה הצבאית חקרה את האירוע זמן רב, ורק באחרונה החליטה הפרקליטות הצבאית להגיש את כתבי האישום, כולל נגד מפקד היחידה לשעבר.

 

הרשלנות שמיוחסת לנאשמים מתמקדת גם בהכנות לאימון, ובמיוחד בהכנת תיק התרגיל ובאישורו, וכן בתדרוך בעלי התפקידים באימון בלא התייחסות מספקת להוראות הבטיחות באימונים.

 

בנוסף, מיוחסת רשלנות למפקד הפלגה ומפקדי הצוותים בשל אופן ניהולו של האימון בפועל, תוך חריגות הבטיחות באימונים. לשני מפקדי הצוותים מיוחסת גם עבירה של חריגה מסמכות עד כדי סיכון חיים או בריאות בגין אירועים אחרים במהלך האימון.

 

שורת כתבי אישום חמורים

 

בנובמבר אשתקד, עוד טרם נודע כלפי אילו קצינים יוגשו כתבי אישום, אמרה תחיה דרור, אמו של רועי ז"ל ל-ynet כי על אף הקשרים הטובים של משפחתה עם מפקד היחידה וסגנו, צורמת העובדה שמפקד היחידה קודם בדרגתו ובתפקיד: "אני הבנתי שהחוק בצבא אומר שכל עוד מתבצעת חקירה נגד מישהו, לא מקדמים אותו וחוק זה חוק".

 

כתב אישום זה מצטרף לשני כתבי אישום שהוגשו באחרונה בבית הדין של מפקדת זרוע היבשה. בשני אירועים שבהם נהרגו חיילים במהלך אימונים. כך, בפרשת מותו של החייל גיא גמליאל ז"ל שטבע במי נהר הירדן, הוגש כתב אישום נגד מפקד הקורס בעבירה של גרימת מוות ברשלנות.

 

כמו כן, הוגשו שני כתבי אישום נגד שני מפקדי כיתה שהיו מעורבים בטרטור של החייל אהוד שנאור ז"ל, אף הוא מיחידת דובדבן. כלפי אחד מהם מיוחסת עבירה של גרימת מוות ברשלנות וכלפי השני עבירה של התעללות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: אביגיל עוזי
האישום: גרמו למותו של רועי דרור
צילום רפרודוקציה: אביגיל עוזי
צילום דובר צה"ל
מת במהלך אימון ניווט (ארכיון)
צילום דובר צה"ל
מומלצים