שתף קטע נבחר

שטרית לביטוח הלאומי: אחשוף אתכם במערומיכם

בהופעה נזעמת במיוחד בוועדת העבודה של הכנסת רמז שטרית כי בכוונת האוצר להשתלט על הביטוח הלאומי; לשאלה האם יחייב קשישים, חולים ונכים להתייצב בבנק הדואר להוכיח את קיומם ענה שטרית: "אז מה? הם ירוצו גם מהקבר"

חילופי ההאשמות בין האוצר לביטוח הלאומי הגיעו היום (ג') לוועדת העובדה והרווחה של הכנסת. השר במשרד האוצר מאיר שטרית רמז בוועדה כי בכוונת משרד האוצר להשתלט על המוסד לביטוח לאומי.

 

אתמול תקף מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, ד"ר יגאל בן שלום, את האוצר וטען: "לשינוי שמוביל האוצר יש משמעות אחת: המדינה אינה אחראית עוד לביטחונם הסוציאלי של אזרחיה".

 

בפתח ישיבת הוועדה, שדנה בטענות שטרית על התנהלות המוסד לביטוח לאומי, אליה הגיע שטרית באיחור ניכר, טען אמנם שטרית ש"אין שום כוונה להשתלט על הביטוח הלאומי" וש"כואב לי הלב על המסכנים", אך בהמשך התפרץ וצעק שהוא מעוניין ב"איחוד הגבייה בכתובת אחת", כלומר איחוד גביית המס עם תשלומי הביטוח הלאומי.

 

שטרית הוסיף: "נשנה את תקנון הביטוח הלאומי" ואיים שאם לא תוקם ועדה משותפת למשרד האוצר והמוסד לביטוח לאומי לבחינת טענותיו "נעשה זאת ברע".

 

שטרית מנה כמה טענות נגד הביטוח הלאומי: הביטוח הלאומי משלם בשנה בין 5 ל-10 מיליארד שקל ב"תשלומי יתר", הדו"חות הכספיים של המוסד אינם חתומים על ידי משרדי רואי חשבון, המוסד אינו מנכה מס מקצבאות, אין רישום המחאות המתקבלות במוסד, שלא נעשה קיזוז חובות ואין ענישה למי שמרמה את המוסד.

 

"גיבריל רג'וב, חנאן עשראוי ואבו יוסף, שומר ראשו של ערפאת, מקבלים קצבאות ילדים מהמוסד", אמר שטרית. "12,000 נשים, על פי נתוני משרד הפנים, שמרכז חייהם בשטחים, ולהם שמונים או תשעים אלף ילדים מקבלים קצבאות ילדים, 15 מיליון שקל בשנה.

 

"צפיה ג'בארה מתה בשנת 1992 ובמשך 12 שנה קיבלו בניה ונכדיה קצבאות בסך 436 אלף שקל, והחזירו רק 170 אלף שקל. יש בארץ 209 אלף ילדים לאמהות בלי מעמד בארץ, 14,966 הם של נשים ערביות, שוהות בלתי חוקיות והיתר ממדינות אחרות בעולם. קל לרמות את המערכת. צריך לדרוש מכל קשיש שיתייצב בבנק הדואר כדי שיקבל הקצבה, כדי שיראו שהוא חי", אמר שטרית.

 

כשיו"ר הוועדה, ח"כ שאול יהלום (מפד"ל), שאל אותו אם הוא מתכוון גם לחייב קשישים חולים ונכים להתייצב, ענה שטרית: "אז מה? הם ירוצו גם מהקבר".

 

"טענות שטרית מצוצות"

 

ראשי המוסד לביטוח לאומי שללו בחריפות את טענות שטרית וענו שהוא אינו דובר אמת. מנכ"ל המוסד, ד"ר יגאל בן שלום, הבהיר ששטרית צריך לבוא בטענות אל מרשם האוכלוסין של משרד הפנים, שאינו מעודכן, ושלפיו פועל המוסד לביטוח לאומי, ומעדכן לפיו את נתוניו פעמיים בשבוע.

 

סמנכ"ל המוסד, יחזקאל בקל, אמר כי ישנם "שיבושים עצומים" בנתוני משרד הפנים, והדבר מוביל ל"תוצאות קטסטרופליות" בתשלומי הקצבאות. בקל הבהיר שבעבר מנע משרד המשפטים חקיקה שתעניש רמאי קצבאות.

 

רו"ח אהרן זוהר הבהיר שטענות שטרית לגבי הדו"חות הכספיים מתייחסים לליקויים ש"נצברו במשך 30 שנה, תוקנו ונסגרו, ודו"ח 2002 נחתם ואני מניח שגם ב-2003 יהיה בסדר".

 

סגנית חשב המוסד, לאה ישראל, כינתה את טענות שטרית כ"מצוצות", והבהירה שהמוסד מנכה מסים מהקצבאות לפי הוראות מס הכנסה, ובדיווח חודשי למס הכנסה, ובסך הכל ניכה 202 מיליון שקל כמסים בשנת 2003. לדבריה חובות למוסד מקוזזים באופן אוטומטי, רישום המחאות נעשה באופן מסודר.

 

בן שלום הסכים שניתן לרמות את הביטוח הלאומי, והדגים זאת באמצעות מי שאינו מקבל קצבת אבטלה כיוון שברשותו רכב, מעביר את הבעלות על הרכב, ומייד אחר כך זכאי לאותה קצבה.

 

כששטרית הבין שטענותיו נשללות, הוא התפרץ לעבר פקידי המוסד: "אל תתווכחו אתי. אחשוף אתכם במערומיכם". לעבר סמנכ"לית המחקר והתכנון במוסד, לאה אחדות, קרא: "את יודעת בכלל איך נראה מחשב?", והאשים את סגנית חשב המוסד, לאה ישראל, שהשתתפה בישיבה בה נאמר שבמוסד יפעלו "ליישר את המספרים". ישראל הכחישה זאת.

 

כשבן שלום הציע להקים ועדה פנימית של המוסד שתבדוק את טענות שטרית, בהשתתפות נציגי משרד האוצר, קרא שטרית: "תנאי בל יעבור זה ועדה משותפת. מוועדה פנימית לא ייצא כלום. אפשר לעשות סדר בטוב, אך אם לא בטוב נעשה זאת ברע".

 

אורון: שטרית הופך כל זכאי לשקרן

 

בתגובה לדברי שטרית אמר ח"כ חיים אורון (מרצ): "עצוב שהשר שטרית בוחר לשבור מראות, במקום להתמודד עם מה שנשקף בהן. הביטוח הלאומי מציג תמונה הולכת ומקדירה בפני החברה הישראלית, שבאשמה לה נושא משרד האוצר. שטרית, בהתבטאויות חסרות אחריות, הופך כל זכאי לקצבה לשקרן, וכל נתמך סעד לאויב העם. כשלביבי אין תשובה לאבטלה מאשימים את המובטלים, כשלשטרית אין תשובה למצוקה הכלכלית, מאשימים את העניים".

 

ח"כ יעקב מרגי (ש"ס): "השר שטרית גילה שוב שהוא אטום בכל הקשור לנושא רווחה. לוקח את המודל האישי שלו, שרק הפוליטיקה היטיבה עמו, ובזה הוא מנפנף ומתיפייף. אוי לאותה חברה שמאיר שטרית יצא ממנה. חומץ בן-יין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
שטרית. "אל תתווכחו אתי"
צילום: סבסטיאן שיינר
בן שלום. טענות למשרד הפנים
צילום: שאול גולן
אורון. "שטרית בוחר לשבור מראות"
צילום: שאול גולן
מומלצים