שתף קטע נבחר

נגד ההתנתקות: המתנחלים יפיצו מודעות "לסרב פקודה"

ל-ynet נודע כי ארגוני ימין יזהירו את החיילים: "פקודה לפנות יישובים היא בלתי חוקית, ודגל שחור מתנוסס מעליה". הרב דרוקמן ל-ynet: "אני הייתי מעדיף לשבת בכלא ולא לציית". דובר מועצת יש"ע מגנה את הדברים: "סרבנות מימין תעודד סרבנות דומה משמאל"

"תוכנית ההתנתקות" הולכת ומתגבשת, והמאבק הציבורי מתלהט: בימים הקרובים יופצו ברחבי הארץ מודעות וסטיקרים, הקוראים לחיילים לסרב פקודה במקרה של פינוי התנחלויות. ל-ynet נודע כי כך הוחלט בישיבת חירום שקיימו אמש (יום ג') בירושלים כמה ארגונים ביש"ע ובימין.   

 

"פינוי יישובים יהודיים הוא בבחינת פקודה בלתי חוקית שדגל שחור מתנוסס מעליה, ולכן יש לסרב פקודה בכל מחיר במקרה של הוראה לפינוי", כך ייכתב במודעות שיופצו. 

 

כותבי המודעות מתכוונים להיאחז באילן גבוה, ויצטטו את הסופר עמוס עוז, שאמר בשעתו כי הוראה על פינוי יישוב היא בלתי חוקית בעליל - אך התכוון דווקא ליישובים ערביים.   

 

ברחבי הארץ יופיעו שלטי חוצות עם אותה הודעה, וסטיקרים ועלונים יחולקו כבר בסוף-השבוע הקרוב בבתי-כנסת בכל רחבי הארץ וב-120 צמתים.

 

הרב: "מעדיף כלא על ציות"

 

בישיבת החירום השתתפו נציגי מועצת יש"ע והארגונים "נשים בירוק", "שנית גמלא לא תיפול" ועמותת "רבנים לפיקוח נפש". בין משתתפי הפגישה היו יו"ר מועצת יש"ע בנצי ליברמן, הח"כ לשעבר חנן פורת ויו"ר ארגון "רבנים לפיקוח נפש", הרב דוד-מאיר דרוקמן.

 

הרב דרוקמן אמר ל-ynet כי ההחלטה על הפצת המודעות לא הועלתה להצבעה, וכי הארגונים החוץ-פרלמנטריים הציבו עובדה מוגמרת בפני הנוכחים. אולם הרב אינו מתנגד לתוכן המודעה: "אילו אני הייתי היום חייל, חד וחלק לא הייתי מציית. הייתי מעדיף לשבת בכלא".

 

דרוקמן נמנה על עמותת "רבנים לפיקוח נפש", גוף שנוסד בתקופת ממשלתו של יצחק רבין ז"ל, בראשות הרב יעקב יוסף, בנו הבכור של הרב עובדיה יוסף. העמותה, שמאגדת בתוכה כ-250 רבנים, פירסמה בעבר פסקי-הלכה נגד ממשלת רבין והסכמי אוסלו, ובדצמבר האחרון - גם נגד יוזמי הסכם ז'נווה, אותם כינתה "בוגדים". דרוקמן עצמו קרא "להעמיד את הפושעים האלה לדין בגין בגידה בעם ישראל. יש להוציא אותם מחוץ למחנה האנושי. הם פושטים את צווארינו לשחיטה".

 

יש"ע: אל תעודדו סרבנות בשמאל

 

דובר מועצת יש"ע, יהושע מור-יוסף, גינה את הקריאות לסירוב פקודה: "אנו שוללים כל סרבנות. מי שמצדיק סרבנות מימין, יצטרך להתמודד עם סרבנות משמאל". לדברי מור-יוסף, "סרבנות היא המתכון לקרוע את החברה ולמוטט את הצבא. אין לנו חברה אחרת ואין לנו צבא אחר, ואסור להביא להתמוטטותם".

 

בתנועת "שלום עכשיו" אומרים בתגובה: "ראשי המתנחלים בפאניקה. ההחלטה לחלק סטיקרים ומודעות הקוראות לסירוב פקודה היא ניסיון נואש של הנהגת המתנחלים ליצור התנגדות לפינוי אפשרי. היום ברור לראשי הימין הקיצוני שהציבור אינו איתם, וכי יש רוב גדול התומך בפינוי ולכן מנסים ראשי הימין להצית את השטח ולהפחיד את העם".


פורסם לראשונה 09/03/2004 22:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
"דגל שחור". פינוי בשטחים
צילום: איי אף פי
צילום: צביקה טישלר
"מעדיף ללכת לכלא". הרב דוד דרוקמן
צילום: צביקה טישלר
"מתכון לקריעת החברה". מור-יוסף
צילום: איציק בירן
גויס לקמפיין. עמוס עוז
צילום: איציק בירן
מומלצים