שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  מישהו מטפל בך: כמה עולה מטפלת לילד

  מטפלת בבאר-שבע משתכרת 2,000 שקל בחודש, לעומת 5,000 שקל שהיתה יכולה לקבל ברעננה. בכוכב יאיר השמרטפיות גובות, בלי למצמץ, 30 שקל בשעה, כאשר חברותיהן בבית-שמש מסתפקות ב-15 שקל

  הורים לילדים מפרישים ממשכורתם סכומי כסף לא מבוטלים לטובת הטיפול בילדיהם. סעיף המטפלת או השמרטפית הוא סעיף נכבד בתקציב המשפחה, הוסיפו לכך גם את התשלום עבור ניקיון הבית והגעתם בקלות לכמה אלפי שקלים בחודש. וכמה משלמים? מתברר שהתעריפים לא ממש קבועים.

   

  מריכוז נתונים שערכה עבורנו חברת בדק בית מתברר שיש הבדלים ניכרים בתעריפי המטפלות, השמרטפות והניקיון בין האזורים השונים בארץ.

   

  פערי השכר בין המטפלות הם הדרמטיים ביותר ומגיעים עד ל-150% בין המטפלות באזורים השונים בארץ. השכר החודשי של המטפלות נע בין 2,000 ל-5,000 שקל בחודש למשרה מלאה. לעומת זאת, פערי המחירים בין עוזרות בית צנועים יחסית ומגיעים ל-60% בלבד. עובד או עובדת משק בית יגבו שכר לשעה הנע בין 25 ל-40 שקל. כשמדובר בבייבי-סיטר (שירותי שמרטפות) מגיעים פערי המחירים ל-100% עבור שעת שמירה גובים בין 15 ל-30 שקל בשעה.

   

  תעריפי העוזרות התמתנו מאז השתלטו העובדים הזרים על התחום, אם כי באחרונה בעקבות תפיסת עובדים זרים בלתי חוקיים, ישנם מעסיקים לא מעטים שנרתעים להעסיק את העובדים הזרים מחשש שתפיסתם תגרור אותם להוצאות כספיות על קנסות.

   

  עלות המועסקים בניקיון, בייבי-סיטר וטיפול בילדים, משתנה לפי שכונת המגורים. מתברר שהישובים הזולים ביותר הם שכונת רמת בית שמש א'. שם משלמים לבייבי-סיטר 15 שקל לשעה, מטפלות במשרה מלאה יסתפקו בשכונה זאת ב-2,300-2,000 שקל בחודש ורק העוזרות גובות תעריף גבוה יחסית של 35 שקל בשעה.

   

  בשכונת נאות-לון בבאר-שבע נמצאו המטפלות הצנועות ביותר הגובות בממוצע 2,000 שקל בחודש, ואילו עוזרות בית ובייבי-סיטריות גובות רמת שכר בינונית של 30 שקל ו-20 שקל בשעה, בהתאמה.

   

  האזורים היקרים ביותר הם איזור מערב רעננה בו מגיעים תעריפי המטפלות ל-5,000 שקל בחודש. זהו הסכום הגבוה ביותר שנמצא. לעוזרות משלמים במערב רעננה 35 שקל בשעה ולבייבי-סיטר 20-25 שקל בשעה.

   

  בסלעית ובכוכב יאיר, נמצאו הבייבי סיטריות היקרות של המדינה, הגובות, ללא בושה, 30 שקל בשעה. המטפלות גובות שם 4,500-4,000 שקל בחודש והעוזרות 30 שקל בשעה.

   

  ביישוב הר אדר, הסמוך לירושלים, נמצאו העוזרות היקרות של המדינה הגובות 40 שקל בשעה, גם שכר המטפלות במקום גבוה למדי והוא עומד על 4,500 שקל בחודש. גם הבייבי-סיטריות אינן נמנות על הצנועות בישוב זה והן גובות 25 שקל בשעה.

   

  לא כולל תנאים ונסיעות

   

  "קיימת מודעות הולכת וגוברת לבדיקת מאפיינים סביבתיים לפני רכישה או שכירת דירות, כולל ביקוש מידע לפרמטרים ספציפיים כמו עלויות מטפלות, בייבי-סיטר ועוזרות. בעיקר בקרב משפחות צעירות, אבל לא רק", אומרת שרי הספרי, מנהלת השיווק של חברת בדק בית.

   

  מהחברה, המתמחה בשירותי מידע סביבתי לרוכשים, מוכרים ושוכרים דירות, ביקשנו לבדוק את עלויות העוסקים בשלושת המקצועות המהווים נטל כלכלי משמעותי למשפחות הנזקקות לשירותים אלו.

   

  הבדיקות נערכו ב-29 יישובים או שכונות ברחבי הארץ מחיפה בצפון ועד באר-שבע בדרום. שכר הבייבי-סיטר והעוזרות מבוסס על תעריף בשעה ואילו שכר המטפלות על משרה חודשית מלאה. הנתונים הכספיים לא כללו את ההוצאות הנלוות, שמשמעותיות במיוחד כאשר מדובר במטפלות ובעוזרות, החל מתוספת של נסיעה. דרך תנאים סוציאליים ועד תשלום ביטוח לאומי. פרמטרים שעשויים להוסיף לעלויות עד 50% ויותר.

   

  חשוב לזכור, שהשכר איננו תמיד המשמעותי בהעסקת עובדים מן הסוג הזה. עוזרת בית זריזה, עשויה לסיים את מלאכת הניקיון בפרק זמן קצר משמעותית בהשוואה לעובדת איטית. גם יעילות ואיכות הנקיון לא נבדקו במסגרת הסקר.

   

  כמובן שכאשר מדובר בבייבי סיטר ובמטפלות, המיומנות, האחריות, הניסיון בטיפול ילדים, האמינות, נועם ההליכות וההתאמה לילד, חשובים פי כמה מאשר הפרשי מחירים. אם כי אין כמובן כל קשר בין התעריף שגובה המטפלת או הבייבי-סיטר ובין התאמתה לילדינו.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  עם התינוק. הכי זול בדרום
  צילום: סי די בנק
  מומלצים