שתף קטע נבחר

מחדל: המוצב הצפוני של המודיעין נחשף ברשת

חשיפת ynet: מסמך המתאר את המבנה של יחידת מודיעין רגישה של צה"ל הנמצאת בגבולה הצפוני של מדינת ישראל, עשה את דרכו לרשת האינטרנט. המסמך שהוכן על ידי אחד הקצינים המשרתים בבסיס מכיל פרטים על מספר החיילים והקצינים, מיקום ומבנה החדרים ביחידה ואפילו תרשימים על פריסת צה"ל באזור. דובר צה"ל: הקצין האחראי נשלח לשבוע בכלא. הכל פרוץ?

חשיפה: לא ייאמן באיזו קלות יכולים גורמי טרור להניח את ידיהם על תיאור מפורט של אחת היחידות הקטנות והרגישות ביותר של חיל המודיעין, הממוקמת בצפון הארץ - כך נודע ל-ynet. והכל תודות למסמך סודי ביותר, שנחשף באינטרנט על ידי קצין. בכנסת קראו היום (ב') לעסוק בנושא בוועדת חוץ וביטחון.

 

לא נחשוף כמובן שמות, תרשימים ופרטים מדויקים, אולם נוכל לומר שהמבנה עליו מדבר המסמך נמצא בתוך בסיס השייך ליחידת מודיעין. הבסיס בו נמצא המבנה הוא רק אחת מהנקודות שצה"ל מאייש במוצב, ששוכן בגבול הצפוני.

 

כך זה מופיע, שחור על גבי צג (תוך קיצוצים מתבקשים) : "המבנה נמצא בגובה.... אל הכניסה למבנה מוביל כביש סלול. מצדו האחד של הכביש נמצאים המבנים היעודיים, ומצד שני, עמדות השמירה וההגנה של המוצב. מעבר לכביש סוללות עפר שאחריהן שדה מוקשים.. במבנה משרתים... חיילים, בהם ... קצינים. בסופי שבוע ושעות הערב יורדת כמות האנשים ל...." וכך עוד ועוד.

 

הגולש ס', שבמחשבו מותקנת תוכנת "קאזה" חיפש בסוף השבוע מסמך מסוים באינטרנט. "הקשתי את האותיות א', ב'", סיפר ל- ynet, "פתאום הופיע לי מסמך וורד שנקרא "אוקטובר 2003", פתחתי את הקובץ ונדהמתי לגלות שמדובר במסמך צבאי רגיש".

 

המסמך הצבאי הרגיש שעליו מדבר ס' הוא למעשה תיק שטח, שאמור להוות מסגרת מנחה לקיום מכלול הפעולות והמאמצים למניעת שריפות, להתערבות, כיבוי, פנוי וחילוץ וכאמור מתייחס למבנה מסוים הנמצא בתוך אחד הבסיסים במוצב. כאשר המשתמש לא בוחר שם לקובץ, ברירת המחדל בתוכנת הוורד, היא המילים הראשונות המופיעות בו. המילים "אוקטובר 2003", הופיעו בעמוד הראשון של המסמך הצד השמאלי למעלה ולכן הקובץ בן 10 העמודים נקרא בשם זה.

 

כמו כן מופיע שמו של כותב המסמך, קצין בדרגת סגן, המשמש בתפקיד פיקודי בבסיס בו נמצא המבנה וביקש ככל הנראה לערוך שינויים במסמך או לעדכן אותו - ולכן הועבר המסמך מהמחשב הצבאי למחשב ביתי (שפרוץ לרשת האינטרנט).

 

רוצים תרשים אנרגיה? יש גם...

 

כותב המסמך, על מנת להסביר את הדברים בצורה טובה יותר, אף צירף תרשים של המוצב עצמו וסימן בחץ שחור את המבנה הספציפי בו שוכנת היחידה. במילים אחרות, חלומו הרטוב של כל אוסף מודיעין לגבי פריסת צה"ל במוצב. זאת ועוד - בעמוד אחר בתיק השטח, מופיע "תרשים אנרגיה" צבעוני של הבסיס שבתחומו נמצאת היחידה, ממנו ניתן ללמוד היכן בדיוק נמצאים ארונות החשמל, המעבדות, חדרי הקשר ופרטים נוספים שהשתיקה יפה להם.

 

מכאן ממשיך המסמך לפרט את מבנה היחידה הספציפית. כך תיאור הסביבה, גובה המבנה, ופרטים מלאים על כל אחד מהחדרים במקום, כולל תרשימים, היכן בדיוק יושב כל בעל תפקיד, איך בדיוק עשויה הדלת במקום ואיך מוגן הקיר, הכל בצורה מפורטת, כולל הכניסות והיציאות. גם פרטים על מספר החיילים במקום, ומתי במקום מתרוקן מאנשים – מופיעים במסמך.

 

יש לציין כי בכל פעם שהמחשב שבו נמצא המסמך מופעל - ניתן להגיע אליו בקלות רבה. בעקבות פניית ynet לצה"ל, כולל העברתו של המסמך הרגיש, החלה בדיקה לבירור נסיבות העניין.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "על פי פקודות הצבא חל איסור חמור על הוצאת מידע מסווג מרשות הצבא וכן איסור על שימוש ברשת האינטרנט האזרחית לצורך העברת מידע מסווג. מבדיקה שערך צה"ל נמצא הקצין האחראי לתקלה, ולאור חומרת העברה הוא הועמד לדין משמעתי ונידון לשבעה ימי מחבוש בפועל".

  

תוכנת קאזה: כל קובץ חשוף

 

תוכנת השיתוף הפופולרית בעולם, קאזה, פותחה על ידי ניקלס זננסטרם וג'אנו פריס, שבפברואר 2002 מכרו אותה לחברת Sharman Networks האוסטרלית. התוכנה אינה מבוססת על שרת מרכזי בו מאוחסנים הקבצים, וממנו מושכים הגולשים את הקבצים, אלא פועלת באמצעות טכנולוגיית שיתוף המאפשרת לכל גולש לשתף אחרים בקבצים המאוחסנים במחשבו.

 

מבחינה מעשית, התוכנה מספקת אפשרות לכל גולש שהתקין אותה על מחשבו למקם קבצים שונים בתיקיה משותפת, אליה מקבלים המשתמשים האחרים גישה כמעט חופשית. בעת חיפוש מילה בתוכנה מתקבלות תוצאות חיפוש, המפנות את הגולש להורדת הקובץ המבוקש ממחשבו של גולש אחר, זאת, גם אם במקביל אותו גולש מוריד קובץ מאדם אחר - אין הגבלה על מספר ההורדות המתבצעות בו זמנית.

 

התוכנה פופולרית במיוחד בארץ ותומכת בעברית, כך שניתן למצוא בה תכנים רבים, ביניהם מסמכים, השייכים לגולשים ישראלים. למרות שבעת האחרונה נרשמה ירידה מסוימת בכמות המשתמשים בתוכנה, לאור זמינותן של טכנולוגיות ותוכנות שיתוף אחרות כגון מורפאוס וביטורנט, היא עדיין מהווה מקור מרכזי למסמכים, סרטים, שירים, תוכנות ותכנים אחרים.

 

שיחת היום ביחידה

 

פרשת דליפתו של תרשים המוצב הצפוני לאינטרנט, שנחשפה ב-ynet והובילה לכליאתו של קצין בבסיס, הפכה לשיחת היום ביחידת המודיעין בה הוא משרת. אך בניגוד לחברי-הכנסת, שהשתוממו על שאותו קצין נשפט לשבעה ימי מחבוש בלבד ובמהירות כה רבה – חיילי היחידה לא הופתעו כלל.

 

הבסיס המדובר מונה עשרות בודדות של חיילים. בשל מיקומו המבודד, הפכו חייליו ל"משפחה" – שלא נוהגת להוציא את הכביסה המלוכלכת החוצה. חיילים ששירתו עד לא מכבר בבסיס סיפרו כי באחד המקרים, חברם, שהודה בגניבת כסף מארנקיהם, קיבל לא יותר מאשר שבוע ריתוק עם עבודות רס"ר.

 

במשך שנים נחשב הבסיס לאימת הטירונים ה"ירוקים", שנאלצו לעבור מסכת השפלות עד שהוסמכו לתפקיד. טקסי ה"זובור" כללו השכמות ומקלחות קפואות באמצע הלילה. הגדיל לעשות אחד הצוותים, שהתעלל מינית בחייל בזמן המשמרת "כדי להרגילו לעבודה בתנאי לחץ", ופורק בהוראת מפקד היחידה. 


פורסם לראשונה 15/03/2004 11:30

 

בהכנת הכתבה השתתפה רוני שני. המידע הראשוני התקבל באי-מייל האדום
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קטעים מהמסמך המסווג. הכל חשוף ברשת
צילום: צביקה טישלר
ראש אמ"ן, האלוף זאבי פרקש. מה קורה?
צילום: צביקה טישלר
סמל חיל המודיעין
צילום: דרור כרמון
גבול הצפון. מוצב רגיש
צילום: דרור כרמון
מומלצים