שתף קטע נבחר

כיכרות לזכרם של ותיקי העיר

כיכרות ייקראו על שם השופט משה עציוני, המלונאי יקותיאל פדרמן, אתלט הברזל אורי זוהר, ואברהם זכאי – ממקימי חיל הים

ועדת השמות העירונית בראשות פרופ' יוסי בן ארצי, המשמש גם כדיקן הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת חיפה, החליטה לקרוא לארבעה כיכרות בעיר על שם חיפאים ותיקים. בין היתר החליטה הוועדה לקרוא לכיכר הנמצאת בשכונת רמת התשבי, בצומת הרחובות חורשה-התשבי בשם כיכר משה עציוני.

 

הוועדה קבעה כי השופט המנוח, משה עציוני, עמד במשך שנים במרכז המערכת השיפוטית בחיפה, הטביע את חותמו עליה ושימש מורה דרך ודמות מופת לעורכי הדין ולשופטים שפעלו בזורר, וכי גם לאחר מינויו לכהונה של שופט בבית משפט העליון בירושלים נשאר השופט עציוני 'קשור בעבותות של חיבה לעיר חיפה'.

 

לכיכר הנמצאת בכרמל הצרפתי, בצומת הרחובות טשרניחובסקי-דרך צרפת החליטה הוועדה לקרוא על שמו של יקותיאל פדרמן. הוועדה קבעה כי פדרמן המנוח, מייסד חברת מלונות דן ומחלוצי המלונאות המודרנית בישראל בכלל ובחיפה בפרט, פיתח את ענף התיירות בחיפה, ובשנת 1982 הוענק לו תואר יקיר העיר. בהחלטת הוועדה נכתב כי "צרכי ציבור היו תמיד קרובים לליבו ובחינוך ראה את עתיד המדינה. כיהן בדירקטוריון של הטכניון ובחבר הנאמנים של אוניברסיטת חיפה. הרים תרומות נכבדות לשני מוסדות אלה, כמו גם לבתי החולים בעיר – רמב"ם, בני ציון וכרמל".

 

עוד החליטה הוועדה לקרוא לכיכר הנמצאת בשכונת רוממה הישנה, בצומת הרחובות הראל-פלמ"ח בשם כיכר הספורטאי אורי זוהר.

זוהר המנוח היה מהספורטאים הבולטים שצמחו בעיר. בשנת 1958 זכה במדליית ארד באליפות אסיה בהדיפת כדור ברזל ובגיל 50 הוכתר כאלוף העולם לוותיקים בהדיפת כדור ברזל. זוהר אף זכה בפרס חיפה לספורט והוכתר כאחד מ-50 הספורטאים המצטיינים של ישראל מאז קום המדינה.

 

החלטה נוספת שקיבלה הוועדה הייתה לקרוא לכיכר הנמצאת בגבעת דאונס, בצומת הרחובות זמנהוף-יערות בשם כיכר אברהם זכאי.

זכאי המנוח החל את פעילותו בעיר בשנות ה-40 כפועל בנמל חיפה. לאחר קום המדינה היה מראשוני מקימי חיל הים, ותיפקד כחבר מועצת העיר בשנים 1974-1978. כמו כן היה זכאי פעיל בארגונים ציבוריים רבים בעירו פעל לרווחת תושבי חיפה בארגונים וולנטריים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מהחלטות ועדת השמות העירונית: כיכרות על שם ותיקי העיר
צילום: לע"מ
מומלצים